Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 YÖRÜK 4×4 Pikap ve EJDER YALÇIN Zırhlı Ambulans Aracı’nı İlk Kez Sergileyen Nurol Makina’nın Gündemi İhracat Oldu

YÖRÜK 4×4 Pikap ve EJDER YALÇIN Zırhlı Ambulans Aracı’nı İlk Kez Sergileyen Nurol Makina’nın Gündemi İhracat Oldu

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel ve YÖRÜK’ün açık kasalı Pikap sürümü.

Özgün olarak geliştirdiği zırhlı araçlar, aralarında NATO üyesi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu farklı coğrafyalardaki kullanıcılar tarafından tercih edilen Nurol Makina’nın fuar gündeminde de ihracat çalışmaları öne çıktı. Firma, fuarda, çok sayıda yabancı heyetle görüşmeler gerçekleştirdi.

Nurol Makina’nın standında ise ilk defa sergilenen araçlar yer aldı. Firma, YÖRÜK 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın (TTZA) çeşitli yenilikler ile donatılan son versiyonunu ve arkası açık Pikap sürümünü ilk kez sergiledi. Daha önceden yurt dışındaki fuarlarda sahne alan EJDER YALÇIN Zırhlı Ambulans Aracı, Türkiye’de ilk kez sergilendi. Nurol Makina standındaki diğer EJDER YALÇIN ise siyah renkli kamuflaj boyası ve üzerinde yer alan FNSS tasarımı SANCAK uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ile öne çıktı.

EJDER YALÇIN’ın Zırhlı Ambulans Aracı sürümü.

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel, firmanın fuar faaliyetlerini şu şekilde özetledi: “Nurol Makina olarak, daima ihracata önem veren bir firma olduk. Şu anda da ihracatta öyle bir seviyeye ulaştık ki bizim için en iyi reklamı, araçlarımızın hâlihazırdaki kullanıcıları yapıyor. Her biri başlı başına birer markaya dönüşen araçlarımız, adeta kendi kendilerini tanıtıyor. Bu nedenle bu fuarda, yabancı heyetlerle yaptığımız görüşmelere odaklandık. Pek çok heyet, bizimle görüşmek istediklerini fuar öncesinde iletmişlerdi. Bu heyetlerin tamamıyla görüştük. Bunların yanında, artık bizim için bir IDEF geleneği haline geldiği üzere, yeni konfigürasyona sahip araçlarımızı da burada sergiledik.”

Nurol Makina, YÖRÜK’ün Pikap sürümünü, asimetrik tehditlerin ve yoğun çatışmaların bulunduğu ortamlarda, personelin zırh korumasından ödün vermeden, hızlı bir şekilde malzeme ve mühimmat taşınabilmesi amacıyla geliştirdi. Araç ayrıca, gerektiğinde füze fırlatma rampası benzeri ağır silah sistemlerinin entegre edilebileceği şekilde tasarlandı. Firma, fuarda, tek kabinli ya da çift kabinli şekilde üretebildiği bu aracın, çift kabinli sürümünü sergiledi. Araç üzerinde, ASELSAN’ın SARP-L UKSS’si yer aldı. Aracın çift kabinli sürümü, sürücü haricinde 4 yolcu daha taşıyabiliyor. Dr. Karel, Macaristan ve Katar’ın haricinde, farklı coğrafyalardaki 2 ülke ile daha, YÖRÜK’ün satışı konusunda sözleşme imzaladıklarını ifade etti.

Firma, EJDER YALÇIN Zırhlı Ambulans Aracı’nı, hem askeri hem de tıbbi standartları karşılayabilecek bir platform ortaya koyma hedefiyle tasarladı. Durumu acil olan ağır yaralılara müdahale edilebilecek şekilde geliştirilen araçta; oksijen tüpünden aspiratöre ve defibrilatöre kadar birçok tıbbi ekipman yer alıyor. EJDER YALÇIN’ın sahip olduğu yüksek koruma seviyesinden ödün vermeyen araç, ateş altında yaralı kurtarma görevlerinde kullanılabiliyor. Aracın mürettebatı; sürücü, araç komutanı, doktor ve hemşireden oluşuyor. Aracın iki konfigürasyonu bulunuyor. Bunlardan ilki; 2 adet yatan hasta; diğeri ise 1 adet yatan, 2 adet de oturan olmak üzere 3 hasta taşıyabiliyor. Firma, farklı coğrafyalarda imzaladığı sözleşmeler kapsamında, bu aracın teslimatlarına başlamış durumda.

İhracat pazarlarında NMS 4×4 olarak adlandırılan YÖRÜK 4×4.

Firma standında yer alan YÖRÜK 4×4’ün diğer versiyonu ise sahip olduğu NATO Genel Araç Mimarisi (NATO Generic Vehicle Architecture / NGVA) teknolojisi ile öne çıkıyor. Bu teknoloji, standart yazılım ve donanım arayüzleri sayesinde, araç üzerine farklı faydalı yüklerin çok hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilebilmesini mümkün kılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.