Ana Sayfa Haberler Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis Teyit Etti: Nurol Makina Araçları, Ortak Üretim Modeli ile Üretiliyor

Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis Teyit Etti: Nurol Makina Araçları, Ortak Üretim Modeli ile Üretiliyor

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi tarafından 10 Mayıs’ta düzenlenen Sektör Konuşuyor programına konuk olan Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Viktor Matis, Nurol Makina tarafından Macaristan’a ihraç edilen araçların, ortak üretim modeli ile üretildiğini söyledi.

Macaristan Silahlı Kuvvetlerinin, 2026 yılına kadar Orta Avrupa’nın en güçlü silahlı kuvvetleri haline gelmesini hedeflediklerini söyleyen Büyükelçi Matis, ortak üretim ile ilgili konuyu şu şekilde aktardı: “Çok ciddi bir anlaşma yaparak, Nurol Makina’dan çok ciddi sayıda bazı araçlar aldık. Onların üretiminin bazı bölümlerini de Macaristan’a aldık. Yani araç burada üretiliyor ama orada [Macaristan’da] bitiriyoruz ve hatta başka tekniklerle birleştiriyoruz.”

EJDER YALÇIN 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Hatırlanacağı üzere, Nurol Makina, 2019 yılında, Türkiye dışındaki bir NATO üyesi ülkesi ile EJDER YALÇIN ve YÖRÜK’ün satışı konusunda anlaşma sağlamış ancak firma tarafından, söz konusu ülkenin ismine ilişkin bir açıklama yapılmamıştı. Bununla birlikte, Macaristan Silahlı Kuvvetlerinin, 17-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Budaörs Havaalanı’nda düzenlediği ve envanterindekilerin yanı sıra tedarik sürecindeki platformları da sergilediği “Ulusal Savunma Günü” etkinliklerinde, EJDER YALÇIN ve YÖRÜK araçları yer almıştı. Araçlar, üzerlerinde Macaristan bayrağı ve Macaristan Silahlı Kuvvetleri sembolleri ile sergilenmişti. Daha sonra ise 2020 yılı Aralık ayında, çeşitli haber sitelerinde, Nurol Makina araçlarının ortak üretim modeli ile üretileceğine yönelik haberler yer almış ancak bu bilgiler, resmi bir kaynak tarafından teyit edilmemişti.

 872 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.