Ana Sayfa Haberler Nurol Makina, YÖRÜK’ü Seri Üretime ve İlk Teslimata Hazırlıyor

Nurol Makina, YÖRÜK’ü Seri Üretime ve İlk Teslimata Hazırlıyor

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF 2019 Özel Dosyası’nın ilk bölümünde yer verdiğimiz Nurol Makina haberinde, firmanın fuar katılımını genel hatlarıyla anlatmıştık. Bu bölümde ise YÖRÜK aracına ilişkin gelişmeler ile devam ediyoruz.

 

Nurol Makina, inovatif özellikleriyle muharebe sahasına yeni bir soluk getirecek YÖRÜK’ü, IDEF 2019’da; ilk siparişlerini almış olarak sergiledi. 2017 yılındaki bir önceki IDEF fuarında, prototip olarak ilk kez sergilenen araç, aradan geçen 2 yıl içerisinde, kalifikasyon testlerinin sonuna geldi. Firma, bu yıl içinde, aracın seri üretimine başlamaya hazırlanıyor.

YÖRÜK, özellikle eklemeli zırh ve mobilite kabiliyetleri ile rakiplerinin önüne geçiyor. Herhangi bir zırh plakası eklenmemiş hali ile Seviye 1 balistik korumaya sahip olan YÖRÜK’ün koruma seviyesi, farklı zırh plakalarının eklenmesi ile Seviye 4’e kadar çıkartılabiliyor. Görev gereksinimlerine göre aracın koruma seviyesini değiştirmek isteyen kullanıcının, söz konusu zırh plakalarını araca takıp sökmesi için özel bir donanıma ihtiyacı da yok. Hatta bu işlem, saha şartlarında bile bulunabilen standart gereçlerle kısa sürelerde yapılabiliyor. Balistik koruma seviyesindeki bu değişiklikler, aracın camları için de geçerli.

İlk kullanıcısı Katar olacak olan YÖRÜK, kalifikasyon sürecinin sonlarına yaklaştı.

 

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, eklemeli zırhın avantajlarını şöyle anlattı: “Kullanıcı, örneğin, 50 adet YÖRÜK; 20 adet de zırh plakası seti satın alabilir. Herhangi bir tehdit söz konusu olmadığında, YÖRÜK’ü ek zırh plakaları olmadan kullanabilir. Bu konfigürasyonda, YÖRÜK’ün menzili, daha da artmaktadır. Tehdit seviyesinin yüksek olacağı bir bölgede kullanmadan önce aracını, sahada bile kolaylıkla takabileceği ek zırh plakaları ile daha üst bir koruma seviyesine yükseltebilir. YÖRÜK’ün bu esnekliği, hem ilk tedarik maliyetini hem de ömür devri maliyetini kayda değer ölçüde düşürüyor.”

Aracın, eklemeli zırh kullanabilmesi için, zırh plakalarının takıldığı noktalarda, yapısal olarak güçlü olması gerekiyor. Bu nedenle eklemeli zırh kullanımı, bu ihtiyaç en başından düşünülmeden tasarlanmış bir araçta, ya mümkün olmuyor ya da yüksek maliyetli modifikasyonlar gerektiriyor. YÖRÜK ise çizim masasından itibaren eklemeli zırh için hazır bir araç. Camların değiştirilerek koruma seviyesinin arttırılması da benzer şekilde, bir tasarım özelliği olarak öne çıkıyor ve bu özellik, sadece YÖRÜK’te bulunuyor.

İhtiyaca göre farklı silah sistemlerinin entegre edilebileceği YÖRÜK, düşük silueti, kısa dönüş yarıçapı ve yüksek sürati ile keşif-gözetleme görevlerinde ve meskûn mahal operasyonlarında da fark yaratıyor. Ağırlık merkezi alçakta olan ve kullanıcıya üstün bir yol tutuş sunan aracın 140 km/saat olan azami hızı, kendi sınıfında, en üst segmentte yer alıyor.

Kullanıcılar, YÖRÜK’ü, EJDER YALÇIN ile birlikte kullandığında da önemli avantajlar elde ediyorlar. Birbirini tamamlayan araçlar olan YÖRÜK ve EJDER YALÇIN araçlarında ortak alt sistemler kullanması, bakım ve idamede de kolaylık ve maliyet avantajı getiriyor. YÖRÜK, IDEF 2019’da, SARP ZAFER kulesi ile sergilendi.

IDEF Özel Dosyası’nın bir sonraki bölümünde ise fuarda farklı sürümleri ile sergilenen EJDER YALÇIN’a yönelik olarak hazırladığımız habere yer vereceğiz.

 1,732 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.