Ana Sayfa Manşet Nurol Teknoloji, IDEF’te Yeni Balistik Koruma Çözümlerini Sergiledi

Nurol Teknoloji, IDEF’te Yeni Balistik Koruma Çözümlerini Sergiledi

Modüler Korugan’ın mevcut koruma seviyesi, üzerine yerleştirilen eklemeli (add-on) zırh panelleriyle daha da arttırılabiliyor. Fotoğrafta, üzerine siyah renkli eklemeli zırh takılan Modüler Korugan görülüyor.

Modüler Korugan, Kalkan Taşıyıcı ve Mini Kalkan

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Kompozit ve seramik balistik koruma çözümleri üzerinde çalışan Nurol Teknoloji, 17-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen IDEF’21 fuarında, farklı ihtiyaçlara yenilikçi çözümler getiren bir dizi yeni ürün sergiledi. Bunlar; portatif bir mevzi gibi kullanılabilen Modüler Korugan (MODKOR), ağırlıkları 20 kg’ın üstüne çıkan balistik kalkanları taşımayı kolaylaştıran “Kalkan Taşıyıcı” ve mağara gibi dar mekânlarda kullanılmak üzere geliştirilen Mini Kalkan olarak sıralandı.

Nurol Teknoloji Genel Müdürü Selim Baybaş

Portatif Mevzi MODKOR

Arazide ya da bina çatısı gibi yerlerde, portatif mevzi gibi kullanılabilecek şekilde tasarlanan ve NIJ Seviye 3 koruma sağlayan MODKOR, NATO standardı 7,62x51mm çapındaki ve BALL (M80) tipindeki mühimmatı durdurabiliyor. Bunun yanında MODKOR’un koruma seviyesi, üzerine yerleştirilen eklemeli (add-on) seramik-kompozit zırh panelleriyle NIJ Seviye 4’e kadar da arttırılabiliyor. Ürün bu durumda 7,62×63 mm’lik zırh delici mühimmata karşı koruma sağlıyor. Ürün portatif olduğu için görev tamamlandıktan sonra başka bir yere götürülebiliyor. Ayrıca, yaklaşık 40kg’lık baz ağırlığı sayesinde tek bir personel tarafından, kısa mesafelerde taşınabiliyor. 1 adet ana bölüm, 2 adet de kanat olmak üzere 3 parçadan oluşan üründe, kanatlar, ana bölüme özel parçalarla bağlanıyor ve tek bir personel, MODKOR’u 2-3 dakika içerisinde kurabiliyor. Ürün üzerinde ayrıca, kayar kapakla korunan bir atış mazgalı da bulunuyor. Personel, gerektiğinde bu kapağı kenara çekerek mazgalı açabiliyor.

NIJ Seviye 4 koruma düzeyiyle 7,62×63 mm AP, çapındaki çelik çekirdekli mermileri durdurabilen balistik kalkan ve Kalkan Taşıyıcı.

Kalkan Taşıyıcı, Personelin İşini Kolaylaştıracak

Nurol Teknoloji’nin geliştirdiği Kalkan Taşıyıcı, balistik kalkanların ağırlığının, personelin gövdesine eşit şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Personel, dağcıların koşum takımlarına benzeyen Kalkan Taşıyıcı’yı kuşandıktan sonra, kullandığı balistik kalkanı, ürünün yanındaki kola bağlıyor. Ürün de bu kol vasıtasıyla aldığı yükü, personelin kalçalarına ve omuzlarına dengeli şekilde yayıyor. Böylece personelin kolu çok daha az yorulduğu için aynı ağırlıktaki kalkanı daha uzun süre taşıyabiliyor. Ayrıca kalkan, personelin vücudu tarafından taşındığı için elleri de serbest bırakıyor ve personel, şarjör değiştirme ya da el bombası fırlatma gibi görevleri, daha etkili ve rahat şekilde yerine getirebiliyor.

Özellikle meskûn mahal operasyonlarında ve bina içi görevler sırasında tercih edilen balistik kalkanlar, manganın en önündeki personel tarafından taşınıyor. Bu kalkanların ağırlıkları, koruma seviyesine ve üreticiye göre değişmekle birlikte, birkaç kg’dan 20-30 kg’a kadar çıkabiliyor. Eğitimli ve antrenmanlı bir personel, her ne kadar bu kalkanı tek koluyla taşıyabiliyor olsa da bu kullanım senaryosunda, diğer her türlü görevi yerine getirmek için personelin tek bir eli serbest kalıyor. Personel, bu nedenle şarjör değiştirme gibi çok basit işlerde bile zorlanabiliyor.

Eklemeli zırh kullanıldığında koruma seviyesi NIJ Seviye 4’e kadar arttırılabilen ve bu hali ile 7,62×63 mm’lik zırh delici mühimmatı durdurabilen Mini Kalkan.

Mini Kalkan, Dar Mağaralar için Geliştirildi

Firma, fuarda ilk kez sergilediği bir diğer ürün olan Mini Kalkan’ı, mağaralar gibi büyük kalkanların giremeyeceği dar yerlerde kullanılmak üzere geliştirdi. Bu ürün, 3,7 kg ağırlığında olmasına rağmen, büyük kuzenleri gibi kullanıcıya NIJ Seviye 4 koruma sunuyor. Dar alanlarda hayati organları korumak amacıyla geliştirilen Mini Kalkan, bu görevi, optimize edilen boyutları sayesinde başarıyor. Personel, dar alanlarda, genellikle yan dönerek ve omuzunun üzerinden bakarak ilerliyor. Bu durumda, 250×450 mm’lik boyutlara sahip Mini Kalkan, yan şekilde duran personelin baş ve üst gövdesinin tamamını koruyabiliyor.

Araç balistik koruma uygulamalarında kullanılan ve STANAG 4569’a göre Seviye 3 veya Seviye 4 koruma sağlayacak şekilde üretilebilen zırh panelinin ön tarafı. Mermiler, yapılan çoklu atışlardan sonra panelin arka tarafına geçmeyi başaramıyor. Ürün, STANAG 4569 Seviye 3 koruma düzeyiyle 7,62×54 mm’lik zırh delici mermilere karşı ve Seviye 4 koruma düzeyiyle de 14,5×114 mm’lik zırh delici ağır makineli tüfek mermilerine karşı koruma sağlıyor.

Farklı İhtiyaçlara Yönelik Koruma Çözümleri

Nurol Teknoloji fuarda ayrıca, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirdiği koruma çözümlerini de tanıttı. Bunlar arasında; personel koruma amaçlı yumuşak balistik yelekler, farklı koruma seviyelerine sahip balistik kalkanlar, araç koruma çözümleri ve yapı koruma çözümleri yer aldı. Firma, balistik koruyucu panel üretiminde kullandığı ve kendi geliştirdiği özel proseslerle ürettiği bor karbür, silisyum karbür ve alümina tabanlı seramik modülleri de sergiledi.

Nurol Teknoloji tarafından özel reçete ve proseslerle üretilen ileri teknik balistik seramikler. Bu parçalar bir araya getirilerek, farklı tip zırh panellerinin üretiminde kullanılıyor.

Nurol Teknoloji Genel Müdürü Selim Baybaş, fuar katılımları hakkında şunları söyledi: “Nurol Teknoloji olarak, Türkiye’nin ilk ve tek, ileri teknik balistik seramik üreticisi konumundayız. Dünyada da sayılı üretici arasındayız. Bu konumumuzu, fuarda sergilediğimiz ürünlerle bir kez daha vurgulamış olduk. Bu ürünler, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin yanı sıra müttefik ülkelerdeki son kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu sene paydaşlarımızla ilk kez buluşturduğumuz Kalkan Taşıyıcı, MODKOR ve Mini Kalkan ürünlerimiz de büyük ilgi gördü. Paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz verimli toplantılarda, olumlu ve yapıcı yorumlar almak bizleri çok memnun etti. Bu kapsamda hem ülkemiz hem müttefik ülkeler için balistik koruyucu çözümler üretiyor olmaktan dolayı bir kez daha gurur duyduk.”

VPAM 6 koruma seviyesiyle 7,62×39 mm MSC mermilere karşı koruma sağlayan balistik kalkan. Ürünün koruma seviyesi, üzerine takılan ilave zırh panelleriyle VPAM 9 seviyesine yükseltilebiliyor ve bu sayede 7,62×51 mm çapındaki çelik çekirdekli mermilere karşı da koruma sağlıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.