Ana Sayfa Haberler NUSRET-2017 Davet Tatbikatı, Saros Körfezi’nde Gerçekleştiriliyor

NUSRET-2017 Davet Tatbikatı, Saros Körfezi’nde Gerçekleştiriliyor

NUSRET-2017 Davet Tatbikatı, Türkiye’nin ev sahipliğinde, 24 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında, Saros Körfezi’nde gerçekleştirililiyor. Tatbikata, NATO ve Türkiye’den; Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik teşkilatı bağlısı yüzer ve uçar birlikler katılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 23 Kasım’da yaptığı açıklamada, tatbikatın amacının; mayın harbi planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitim olanağı sağlamak, farklı ülkelere ait mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek olduğunu bildirdi.

NUSRET-2017 Davet Tatbikatı’na;

  • Türkiye’den 6 Mayın Avlama Gemisi, 1 Komuta Kontrol Gemisi (Mayın Dökücü), 1 Fırkateyn, 1 Karakol Gemisi, 1 Helikopter, 1 Mayın Toplama Botu, 1 Sualtı Savunma Görev Timi, 1 Sahil Güvenlik Botu, 1 AUV Timi ve 1 C-130 Nakliye Uçağı,
  • Bulgaristan’dan 1 Mayın Avlama Gemisi,
  • Katar ve Yunanistan’dan Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) Timleri,
  • Azerbaycan, Cezayir, Katar, Romanya, Slovenya ve Türkmenistan’dan toplam 11 gözlemci ve Romanya’dan 2 karargâh subayı katılım sağlıyor. Ayrıca NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG-2) bünyesinde İngiltere’den 1 Komuta Kontrol Gemisi ve 1 Mayın Avlama Gemisi, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’den 1’er Mayın Avlama Gemisi ile Bulgaristan’dan 1 Mayın Tarama Gemisi olmak üzere toplam 6 gemi de tatbikata iştirak ediyor.

Tatbikat kapsamında; 25 Kasım’da gerçekleştirilen basın bilgilendirme brifingi sonrasında, sualtı faaliyetlerine yönelik faaliyet gösteren savunma sanayi firmaları tarafından Nara Askeri Limanı ile tarihi Nara Kalesi’nde (Çanakkale Boğaz Komutanlığı) sergi ve sunum faaliyeti de gerçekleştirildi.

 902 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.