Ana Sayfa Haberler Online Yapılacak STM Thinktech Odak Toplantısı’nda, COVID-19 Sonrasındaki Toplumsal Adaptasyon Ele Alınacak

Online Yapılacak STM Thinktech Odak Toplantısı’nda, COVID-19 Sonrasındaki Toplumsal Adaptasyon Ele Alınacak

STM ThinkTech 10’uncu Odak Toplantısı, “COVID-19 Şoku ve Elastikiyet: Toplumsal Adaptasyon Nasıl Sağlanabilir?” başlığıyla 22 Nisan’da, ilk defa online olarak gerçekleştirilecek. Alanında önemli konukların görüşlerini aktaracağı toplantıda, Koronavirüs sonrasındaki süreçle ilgili toplumsal öngörüler kamuoyuyla paylaşılacak.

Toplantıda; küresel boyutta toplumları etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin stratejik etkileri, “elastikiyet (resilience)” konseptinin “hazırlık”, “şoka maruz kalma”, “telafi” ve “adaptasyon” evreleri bağlamında bütüncül olarak masaya yatırılacak. Moderatörlüğünü STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan’ın üstleneceği “ThinkTechOnline|Focus” toplantısında panelistler; AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Banu Onaral, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Müşerref Şule Akçay ve STM ThinkTech Modelleme ve Simülasyon Lideri Dr. Gökhan Özkan küresel şokların yaratacağı kritik değişimleri hem global, hem de ulusal seviyede bütün boyutlarıyla ele alacak.

Küresel Şokta, Hızlı Değişime Hızlı Uyum

Panelde uzmanlar; ülkelerin sosyal, sağlık, eğitim, ekonomik, güvenlik, gıda, tedarik zinciri, iletişim ve ulaşım gibi kritik öneme sahip sistemlerinde şokların yaratacağı olası sonuçlar ve performans değişimlerine odaklanacak. Konusunda uzman panelistler, pandemi gibi şok türlerinin etkisiyle yaşanan bu hızlı dönüşümlere uyum sağlayabilmek için geliştirilmesi gereken karar destek mekanizmalarını ve çözüm yolu alternatiflerini tartışacak.

STM Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güleryüz, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Günümüz dünyasında küresel etkiye neden olan ve toplumların ani uyum değişiklikleri göstermesi gereken olaylara şahit oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz. Bunun en güncel örneği olarak Koronavirüs süreci gibi pandemik durumlar da devletlerde ve toplumlarda büyük ölçekli dönüşümün tetikleyicisi oluyor. Süreç içerisinde gerçekleşebilecek önemli ve köklü değişimleri öngörerek, adaptasyon alternatifleri oluşturmayı amaçlamalıyız.”  STM ThinkTech 10’uncu Odak Toplantısı, 22 Nisan Çarşamba günü, 17:00 – 18:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve STM ThinkTech’in Youtube ile Twitter hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

 2,139 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.