Ana Sayfa Özel Haberler8'inci DSS Onur Mühendislik, Seminere DETTA’yı Getirdi

Onur Mühendislik, Seminere DETTA’yı Getirdi

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Onur Mühendislik, Seminere DETTA’yı Getirdi” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 2016 yılında imzaladığı, Deniz Telsiz Taktik Ağı (DETTA) projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Onur Mühendislik, standında, birbiri ile haberleşen, 2 adet DETTA birimini sergiledi. Ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken bu kurulum sayesinde, özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, DETTA’yı, henüz hizmete girmeden deneme şansı buldu.

 

Milli Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının farklı birimlerinden üst düzey yetkililer tarafından da ziyaret edilen Onur Mühendislik standı, ilginin yüksek olduğu noktalardan biriydi. Stantta, Onur Mühendislik personeli, DETTA hakkında bilgilendirme yaparak kazanılacak ağ destekli yetenekleri ziyaretçilere anlatma fırsatı buldular.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 2016 yılında imzaladığı, Deniz Telsiz Taktik Ağı (DETTA) Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Onur Mühendislik, standında, projenin erken aşamaları için geliştirilen DETTA’nın kavramsal kanıt (proof of concept) uygulamasını sergiledi. İki platformu simüle eden ortamda, katılımcılar; DETTA’nın ağ destekli yetenek kapsamında, düzensiz oluşumlu (Ad-Hoc) ve merkezsiz (MESH) ağların heterojen olmayan iletişim medyaları üzerinde yönetilmesi fonksiyonlarını incelediler. Bu kurulum sayesinde, özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli başta olmak üzere yabancı donanmalara mensup ziyaretçiler de DETTA’yı, henüz hizmete girmeden deneme şansına sahip oldular.

  

Onur Mühendislik, heceleme alfabesi ile uyumlu olarak; Aydın ve Burak isimli 2 DETTA birimini yan yana sergiledi ve bu birimleri, birbiri ile haberleştirdi. Haberleşme, simüle edilen ortamda, HF ve V/UHF analog telsizler üzerinden, IP veri haberleşmesi şeklinde yapıldı. Ayrıca, proje kapsamında teslim edilecek yeni nesil geniş bant kablosuz haberleşme biriminin de ilk prototipi, seminer kapsamında sergilendi.

 

Deniz Kuvvetleri komutanlığı için hâlihazırda geliştirme çalışmaları devam eden ve ağ destekli yeteneğe sahip olacak yeni nesil savaş yönetim sistemi, DETTA’nın oluşturacağı veri iletişim altyapısı üzerinde çalışacak. Sistemin, DETTA’nın ağ yönetimine katacağı katma değerli yetenekler ile çok daha verimli olacağı öngörülüyor.

DETTA Projesi ile gemilerde bulunan HF ve V/UHF telsizlere IP veri taşıma özelliği kazandırılacak. İlaveten DETTA, uydu haberleşme sistemleri ile yeni nesil geniş bant haberleşme sistemlerinin hepsini bir arada yöneterek operatör müdahalesini asgariye indirecek ve veri haberleşmesinin sınırlı kaynaklarının etkin kullanımı sağlayarak, veri ihtiyaçlarının efektif şekilde işletilmesini sağlayacak. DETTA, siber güvenlik ve elektronik harp konularında deniz kuvvetlerinin ihtiyaç ve isterlerini tam olarak karşılayacak şekilde gerekli fonksiyonlara da sahip olacak.

Seminerde, Onur Mühendislik, bir de sunumla yer aldı. Lider Sistem Mühendisi Barış Dinç, sunumunun ilk bölümünde firmayı ve yetkinliklerini tanıttı. Sunumun ikinci bölümünde ise DETTA Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları paylaştı.

 2,594 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.