Ana Sayfa Haberler Orduya Dönüşüm Süreci Başlayan Kosova Güvenlik Kuvvetleri’nden, Türk Sanayisine Bizi Destekleyin Çağrısı

Orduya Dönüşüm Süreci Başlayan Kosova Güvenlik Kuvvetleri’nden, Türk Sanayisine Bizi Destekleyin Çağrısı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Kosova Parlamentosu, 14 Aralık’ta yapılan oylamanın ardından, Kosova Güvenlik Kuvvetleri (Kosovo Security Force / KSF)’nin görevlerinin genişletilerek orduya dönüştürülmesine yönelik 3 ayrı kanun tasarısını onayladı. KSF’nin görevi, Kosova Cumhuriyeti’nin; sınır güvenliğinin, vatandaşlarının ve mallarının korunması şeklinde tanımlanıyor.

Yaklaşık 10 yıl sürecek dönüşümün ardından, 5.000 aktif personelin görev yapacağı KSF, 3.000 yedek personel tarafından da desteklenecek. KSF’nin bütçesinin ise her yıl artarak büyümesi bekleniyor. Kosova ve Türkiye’nin askeri alanda önemli iş birlikleri mevcut ve hâlihazırda pek çok Kosovalı subay ve astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki okullarda eğitim görmeye devam ediyor.

Kosova Türkiye Askeri Ataşeliğinden, konuya ilişkin MSI Dergisi’ne yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “KSF’nin eğitim ve gelişimine paralel olarak, dost ülkelerden, yeni platformlar, araçlar ve savunma sistemleri satın almaya devam edeceğiz. Bu açıdan, Türk savunma ve havacılık sanayisi çok önemli bir rol oynayacak. Daha şimdiden, ihtiyaçlarımızın listesini çıkararak, en büyük savunma sanayisi firmalarının bazılarıyla temasa geçtik. Türkiye ile olan kuvvetli bağlarımızı sürdürerek, iş birliklerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda, Türk savunma sanayisi firmalarını, açılacak olan ihaleleri takip etmeye ve KSF’yi desteklemeye devam etmeye çağırıyoruz.”

KSF açısından bir başka önemli gelişme ise kara havacılık alanında yaşandı. KSF’nin ilk helikopter pilotu olan Üsteğmen Afrim Zabeli, Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki eğitimini tamamlayarak 13 Aralık’ta düzenlenen törenle mezun oldu.

 689 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.