Ana Sayfa Haberler OSTİM Teknik Üniversitesi Kuruluyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Kuruluyor

OSTİM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 3 Temmuz’da yayınladığı basın bülteniyle, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma Geliştirme Eğitim Kalkınma ve Danışma Vakfı (OSTİM Vakfı)’nca, Ankara’da OSTİM Teknik Üniversitesi kurulacağını duyurdu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde gerçekleştirilen kanun görüşmeleri sırasında, OSTİM Teknik Üniversitesi kurulmasını da içeren 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 18 Haziran tarihinde TBMM’de kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kanun, 1 Temmuz’da 30111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre OSTİM Vakfı’nca Ankara’da OSTİM Teknik Üniversitesi kurulacak.

OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada hedeflerinin; “Özellikle ileri imalat sistem ve teknolojileri alanında, öğrencilerine uluslararası yeterlilikte üst düzey eğitim, araştırma ve uygulama altyapı ve imkanı sunan, rekabetçi iş dünyasının gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip, milli ve insani değerleri özümsemiş, tasarlayan, yapan, yaşatan, yenilikçi, girişimci, üstün nitelikli bireyler yetiştiren, ülkemizin bilim ve teknoloji geliştirme yetkinliğinin artırılmasında etkin rol oynayan, özgün proje ve çözümler üreterek ülke ve bölge kalkınması için çalışan bir üniversite olmak.“ olduğunu belirtti.

İlk 5 yıl için; 3 Fakülte, 1 Meslek Yüksek Okulu, 2 Enstitü ile öğretim yapması planlanan üniversitede önlisans eğitimi 6 dönem olacak (3 dönem okulda, 3 dönemi işletmede uygulamalı eğitim). Lisans eğitimi ise hazırlık hariç 8 dönem olacak. Öğrenciler, 6’ncı dönemde işletmede uygulamalı eğitim görecek.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden,
  • Mühendislik Fakültesinden (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü),
  • Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden (Mimarlık Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü),
  • Meslek Yüksekokulundan (Makine, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Mekatronik),
  • Sosyal Bilimler Enstitüsünden ve
  • Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşacak.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin; OSTİM Vakfı ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin önceki çalışmalarıyla kurmuş olduğu OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, OSTİM Teknopark, OSTİM Teknoloji, OSTİM İstihdam Ofisi gibi yapıların birikimiyle de desteklenerek güçlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

 2,032 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.