Ana Sayfa Haberler OSTİM Teknopark, 9’uncu Olağan Genel Kurulu’nu 2022 Yılı Başarısıyla Geride Bıraktı

OSTİM Teknopark, 9’uncu Olağan Genel Kurulu’nu 2022 Yılı Başarısıyla Geride Bıraktı

OSTİM Teknopark’ın 2022 yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısı, 4 Nisan’da, Ankara’da yapıldı. Toplantıda, OSTİM Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar 2022 yılı içerisindeki faaliyetlerini anlattı. Genel Kurul Divan Başkanlığına OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek’in, Divan Yazmanlığına da Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz’in seçildiği Ostim Teknopark Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda faaliyet raporu oylandı ve kabul edildi. Ayrıca, 2022 yılı bilanço ve gelir tablosu da oylanarak kabul edildi. Ostim Teknopark Yönetim Kurulu da oy birliğiyle ibra edildi.

OSTİM ve OSTİM Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın

Teknopark firmalarının 2022 yılında 180’den fazla ürün ortaya koyduğunu belirten Çağlar, Prota Teknoloji Üretim Atölyesi ve INNO: 14 Hızlandırıcı Merkezi ile ilgili de bilgiler verdi. 2022 yılında OSTİM Teknopark’ta 177 aktif Ar-Ge firmasının 250 Ar-Ge projesini devam ettirdiğini kaydeden Çağlar, teknopark firmalarının 2022’de 125 milyon TL vergi muafiyetinden yararlandıklarını, 200 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması ile 319 milyon TL’lik Ar-Ge geliri, 2.5 milyon dolar da ihracat gerçekleştirdiklerini aktardı. 

INNO: 14’te 15’i kuluçka firması olmak üzere 25 aktif firmanın 34 Ar-Ge projesi yürüttüğünü belirten Çağlar, “Ar-Ge Geliri 12 milyon TL, ihracat 600 bin dolar, firmalarımızın yararlandığı vergi muafiyeti tutarı 800 bin TL’dir.” dedi.

OSTİM Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar

Yeni yasa ile teknoparklara bölge dışında kuluçka merkezi kurulması imkânı verildiğini söyleyen Çağlar, konuyla ilgili şunları söyledi, “Türkiye’de bölge dışında kuluçka merkezi açan 3. Teknoparkız. Bölge dışı kuluçka merkezimiz 18 kuluçka firmasına hizmet verecek.”

2022 yılını başarılı bir şekilde tamamladıklarını anlatan Çağlar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Merkezleri Performans Endeksi 2021 yılı sonuçlarına göre OSTİM Teknopark’ın, Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde birinci olduğunu ve ödülü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’tan aldıklarını kaydetti. Çağlar, “Temel motivasyonumuz takdir beklemek değil, işimizi iyi ve güzel yapma gayreti.” dedi.

OSTİM ve OSTİM Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, üniversite ortaklarına Ostim Teknopark’ta daha aktif yer alarak üniversite ve sanayi arasında arayüz olabileceklerini hatırlattı. Aydın, “Teknoparkımıza emek verenlere şirket ortaklığı yapan bütün üniversitelerimize, OSTİM OSB Yönetimimize, Derya Hanım başta olmak üzere bütün personelimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.