Ana Sayfa Arşiv Otokar, 2018’den Memnun, 2019’dan Umutlu. Bergama Belediyesine 4 Adet Otokar Sultan LF Teslim Edildi

Otokar, 2018’den Memnun, 2019’dan Umutlu. Bergama Belediyesine 4 Adet Otokar Sultan LF Teslim Edildi

 

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2018 yılını ve 2019’dan beklentileri, düzenlenen bir toplantıda ele aldı.

Toplantıya, ticari araçlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar yöneticileri katıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, toplantıda, pazarda bir daralma yaşandığını belirterek, “Zor bir dönem olmasına rağmen hem iç hem de dış pazarda verimli bir yılı geride bıraktık” dedi.

Alptekin şöyle devam etti: “Son 3 yıldır daralan otobüs pazarı, 2018’de de kurda yaşanan dalgalanmaların etkisiyle ağır bir darbe alarak daralmaya devam etti. 2018’de toplam otobüs pazarı yüzde 29 düzeyinde daralarak yılı 3 bin 800’lü satış adetlerinde tamamladı. Küçük ve orta boy otobüs pazarında bu daralma %23; 12 metre ve üstü şehir içi otobüs pazarında ise %50 olarak gerçekleşti. Otokar olarak böylesine zor bir yılda hem iç hem de dış pazarda verimli bir yılı geride bırakmayı başardık. En çok tercih edilen otobüs markası olduk. Yolcu taşımacılığı segmentinde, 55 yılı aşkın süredir belediye ve halk otobüslerinin yanı sıra personel taşıma ve turizm amaçlı otobüsler tasarlayıp üreten firmamız; geniş ürün gamı, kullanıcı ihtiyaçlarına sunduğu çözümler ve satış sonrası hizmetleriyle tüm beklentileri karşıladı. 2018’de, Türkiye otobüs pazarında satılan her 3 otobüsten yaklaşık olarak 1’i Otokar oldu. Küçük, orta boy ve şehir içi 12 metre üzeri otobüs pazarında ise her kategoride en çok satılan marka olduk. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da büyümemizi sürdürdük. 2018’de otobüs ihracatımızı artırdık.”

Ali Rıza Alptekin, 1963 yılından bu yana, kendi teknoloji, tasarım ve uygulamalarıyla, müşteri ihtiyaçlarına uygun, özel çözümler geliştirdiklerini kaydetti.

Alptekin şöyle dedi:

Otokar olarak tasarımımız, konforumuz, teknolojimiz ve düşük işletme giderlerimizle hedef pazarımız olan Avrupa’daki konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz. Otokar otobüsleri bugün İspanya, Sırbistan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Romanya, Polonya, Macaristan, Slovenya gibi 50 ülkede hizmet veriyor. İhracat çalışmalarına verdiğimiz önem neticesinde geçtiğimiz yıl Türkiye otobüs pazarı ihracatı adetsel bazda %10 artarken, Otokarın otobüs ihracatı bu artış oranını 4’e katladı. 2018 yılında özellikle şehir içi yolcu taşımacılığında yurt dışında önemli bir atılım yaptık. Otokar Avrupa şirketimizin kurulmasıyla birlikte tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, Avrupalı kullanıcılarımıza daha yakın olduk, ihtiyaç ve beklentileri daha iyi analiz ederek özellikle toplu taşıma ihalelerinde daha aktif bir yıl geçirdik. Geçen yıl bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşmasını Bükreş Belediyesi ile imzaladık. Bükreş’in artan toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere açılan 400 adetlik şehir içi otobüsün temininin yanı sıra 8 yıllık satış sonrası hizmetlerini de içeren anlaşma için Romanya’da bir şirket kurduk. Teslimata geçen yıl Aralık ayında başladık. Bu yıl da partiler halinde teslimatlar devam edecek. Bükreş, Otokarın İstanbul’dan sonra en büyük filo ile hizmet sağlayacağı şehir olacak. Polonya’da Varşova Belediyesinin ulaşım hizmetlerinde bu yıl 34 adet Doruk otobüsümüz kullanılmaya başlandı. Mart ayında Ürdün Amman Belediyesinin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesini kazanan şirketimize, otobüslerden duyulan memnuniyet ile 35 adetlik ilave sipariş geldi. Amman Belediyesinin yeni 35 otobüsünü de bu yıl bahar aylarında teslim edeceğiz. Bu yıl, doğal gazlı kent otobüslerimizin ilk ihracatı İspanya’ya yapıldı. Sadece şehir içi değil, turizm araçlarımız da Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazandı. Ülkemizde Doruk ismiyle tanınan ve İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve İsveç’te satışına başlanan Ulyso T’yi bu yıl Almanya pazarına da sunduk.”

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Otokarın yurt içi ve yurt dışındaki konumunu kuvvetlendirmek, kullanıcılara daha fazla katma değer sağlamak için aralıksız olarak çalışmalara devam ettikleri kaydetti.

Ticari araç kullanıcıları için geliştirdikleri mobil uygulamayı geçen yıl kullanıma açtıklarını hatırlatan Alptekin, “üretimden tedarikçi ve bayilerimize kadar tüm paydaşlarımızı yeni ve akıllı bir iş platformuna kavuşturacak dijital dönüşüm projelerini hayata geçirmeye bu yıl da devam edeceğiz. Öte yandan yine kullanıcılarımıza sağladığımız faydayı artırmak üzere Otokar araçlarına özel motor, şanzıman, aks yağı ve antifriz ürünlerini Otokar Spectra markası ile pazara arz ettik” diye konuştu.

Alptekin, 2019 hedeflerini ise şu sözlerle özetledi:

“Bu yıl, müşteri beklentilerine en uygun otobüslerimizle şehir içi ve turizm taşımacılığında sektörün öncelikli tercih edilen markası olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Türkiye otobüs pazarındaki liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Buna ek olarak 2019 yılında ihracat çalışmalarına da daha fazla odaklanarak dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Avrupa ve diğer bölgelerden aldığımız siparişlerimizin teslimatlarını bu yıl tamamlayıp yurt dışı pazarı için özel olarak geliştirilecek otobüslerimiz ile hedef pazarlarımızdaki araç parkımızı artırmak için çalışacağız.”

Satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül ise özellikle şehir içi toplu taşımacılık alanındaki teslimata devam ettiklerini söyledi.

Akgül, şöyle devam etti:

“2018 yılında faaliyet gösterdiğimiz otobüs segmentlerindeki liderliğimizi koruduk. Aynı kategoride 10’uncu kez lider olmanın gururunu yaşıyoruz. Mardin’den İzmir’e, Tekirdağ’dan Antakya’ya kadar ülke genelinde şehir içi otobüs teslimatımız devam etti. Ulaşım sektörünü iyi dinleyerek, değişen ihtiyaçları öngörerek, ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız olarak devam ettik. Geçen yıl yenilenen araçlarımızın kazandığı beğeni ve yılın ikinci yarısında turizm sektörü için öngörülen canlanmanın da etkisiyle satışlarımız olumlu yönde etkilendi. Bu yılın ön plana çıkan ürünü ise Sultan Mega oldu. Geçen yıl yenileyip satışa sunduğumuz Sultan Mega, güçlü motoru, zengin aksesuarları, ortadan açılan kapısı, konforu ve düşük işletme giderleriyle turizm sektörünün sultanı oldu. Yine Otokarın yeni tasarım yaklaşımını yansıtan Doruk T de tasarım ve özellikleriyle sektör tarafından çok sevildi.”

Otokarın 2013 yılında girdiği hafif kamyon segmentinde 8,5 tonluk Atlas kamyonu ile faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Akgül, Atlas’ın yük taşıma kapasitesi, güçlü donanım özellikleri, çevreci ve ekonomik motoru, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti sayesinde mevcut kullanıcılarına yenilerini eklediklerini söyledi.

Akgül şöyle devam etti: “6,5-8,5 ton kamyon pazarında %18 düzeyinde bir daralma yaşandı. Otokar, bu daralmadan en az etkilenen markalardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl Atlas kamyonlarımızın Pazar payı 3 puan artarak yüzde 13’e yükseldi. Bireysel müşterilerin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları da zorlu görevlerde kullanmak üzere Atlas kamyonumuzu filolarına dahil etti.”

Otokarın 2018’de, treyler pazarında tanker ve frigorifik araçlara odaklandığını belirten Akgül;  “Bu alanda treyler üretiminde müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda üretim yapıyoruz. Bu sayede geniş bir ürün gamına ulaştık. Geçtiğimiz yıl Otokar olarak tehlikeli madde taşımacılığı, bozulabilir gıda taşımacılığı ve yurt içi nakliye alanlarına odaklandık” dedi.

Öte yandan Otokar, Bergama Belediyesi’ne 4 adet Sultan LF teslimatı gerçekleştirdi.

Teslimat törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Otokar Bayi Atalay Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Atalay, Otokar Bölge Satış Yöneticisi Sebahattin Yılmaz katıldı.

 1,647 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.