Ana Sayfa Haberler Otokar, 2019’u, Önceki Yıla Göre Yüzde 78 İhracat Artışı ile Kapattı

Otokar, 2019’u, Önceki Yıla Göre Yüzde 78 İhracat Artışı ile Kapattı

Otokar, 2019 yılı finansal sonuçlarını, 5 Şubat’ta Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıkladı. Buna göre, firma, 2019’da, ciroyu % 45 artışla 2,4 milyar liraya, ihracatı ise bir önceki yıla göre %78 artışla 340 milyon dolara yükseltti.

Sonuçları değerlendiren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Hem dünya hem Türkiye ekonomisi için zorlu bir yılı geride bıraktık.” dedi ve şöyle devam etti: “Küresel belirsizliklere rağmen, ülkemiz otomotiv ve savunma sanayisini, yurt dışında başarılı bir şekilde temsil etmek için büyük gayret gösterdik. Ticari ve askeri araçta geniş ürün gamımız, teknolojimiz, tasarım ve mühendislik kabiliyetimiz ile global markalar arasındaki yerimizi kuvvetlendirdik. Stratejimizi ihracatımızı artırma ve globalleşme olarak belirledik. Sürdürülebilir büyümemizi koruma hedefiyle yolumuza cesur adımlarla devam ediyoruz. 2019 yılında ihracatımız %78 artışla 340 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracatın ciro içindeki payı ise %80’e ulaştı. Rekor bir büyümeye imza atarken net kârımız bir önceki yıla oranla %114 arttı ve 352 milyon lira oldu. 2019 yılında Ar-Ge’ye 136 milyon lira harcadık”

Otokar’ın 2019’da ticari araç ve savunma sanayisi satışlarını dengeli tuttuklarının altını çizen Görgüç, iki ürün grubunun da ciro içerisindeki payının benzer oranlarda gerçekleştirdiğini belirtti.

Otokar’ın faaliyet gösterdiği bölgelerde bağlı olduğu ortaklık ve iştirakleri ile konumunu güçlendirmesinin, geçen yılki büyümesine olumlu etkileri olduğunu kaydeden Görgüç, şunları ekledi: “Yurt dışındaki büyümemizi yeni başarılarla taçlandırma hedefiyle yurt dışındaki dördüncü şirketimizi Kazakistan’da kurduk. Halihazırda askeri ve ticari ürünlerimizin aktif olarak kullanıldığı Kazakistan ve Orta Asya Bölgesi’nde, yeni şirketimizle ortak ürün geliştirme, yerel iş ortaklıkları, yerel üretim, teknoloji transferi gibi farklı iş birliği fırsatlarını da değerlendirmeyi arzu ediyoruz.”

Görgüç, 2019 yılında, 136 milyon liralık Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiklerini de ekledi.

 624 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.