Ana Sayfa Haberler Otokar 2021 Yılında Yüzde 55 Büyüdü

Otokar 2021 Yılında Yüzde 55 Büyüdü

Otokar, 2021 yılı finansal sonuçlarını, 4 Şubat’ta açıkladı. Şirket, 2021’i bir önceki yıla kıyasla ciro bazında yüzde 55 büyüme ile tamamladı. Otokar’ın cirosu, 4,5 milyar liraya ulaşırken ihracatı da 345 milyon dolar seviyesine çıktı. Esas faaliyet kârı, bir önceki yıla oranla yüzde 69 artarak 1 milyar 76 milyon lira; net kârı ise 1 milyar 42 milyon lira olarak gerçekleşti. 2021’de, Otokar’ın ticari araç ve savunma sanayisi satışları, ciro içinde dengeli bir dağılım gösterdi. Şirketin Ar-Ge yatırımları önceki yıla oranla yüzde 49 artış göstererek toplam 300 milyon lira olarak gerçekleşirken, son 10 yılda Ar-Ge harcamalarının ciro içindeki ortalama payı yüzde 8 oldu.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şirketin 2021 finansal sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmelerde, savunma sektörüne yönelik şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl farklı coğrafyalardan aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklanırken, Koronavirüs pandemisi kaynaklı seyahat engellerinin kalkmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında düzenlenen etkinlik ve fuarlara katılma ve kullanıcılarımızla yüz yüze gelme fırsatı bulduk. ARMA 8×8 zırhlı aracımız ve TULPAR paletli muharebe aracımız Kazakistan Ordusunun zorlu şartlarda gerçekleştirdiği testlerini üstün başarıyla tamamladı. Otonom askeri araç geliştirme ve uygulamalarına yönelik uluslararası bir iş birliği anlaşması imzalayarak, insansız kara araçları segmentini oluşturma yolunda önemli bir adım attık.”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

Otokar’ın sürdürülebilir büyümesini 2022 yılında da korumayı hedeflediklerini belirten Görgüç, “Otomotiv ve savunma sanayii alanlarında küresel bir oyuncu olma hedefimizden taviz vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ticari araçlarda yurt içindeki lider konumumuzu sürdürürken yurt dışı pazarlarda, başta Avrupa olmak üzere araç sayısı ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Savunma sanayii alanında ürün ve kabiliyetlerimizi ülkemiz faydasına sunmaya devam edip, yurt dışındaki hedef pazarlarımızda varlığımızı artırmak için çalışacağız. Bu hedeflerimize ulaşmak için çalışanlarımızın özverileri gayretleri, kullanıcılarımızın güveni ve iş ortaklarımızla sürdürdüğümüz uyum ve iş birliği bizim en büyük gücümüz olacaktır.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.