Ana Sayfa Haberler Otokar’dan, 2021’in İlk 6 Ayında, 152 Milyon Dolarlık İhracat

Otokar’dan, 2021’in İlk 6 Ayında, 152 Milyon Dolarlık İhracat

Otokar, 31 Temmuz’da, 2021 yılının ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Global bir oyuncu olma hedefi ile ilerleyen Otokar, salgının etkilerine rağmen büyümesini sürdürdü. Fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan ürünleriyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren Otokar, hem ticari hem de askeri araç teslimatlarıyla 2021’in ilk yarısında, cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artırdı. Yılın ilk yarısını, 1,9 milyar liralık ciro ile kapatan şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37 daha fazla ihracat yaptı. Otokar’ın ilk 6 aydaki ihracatı 152 milyon dolar, net kârı ise 396,5 milyon lira olarak gerçekleşti.

Otokar’ın, salgın koşullarına rağmen güvenli üretim uygulamalarıyla faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürüterek, sürdürülebilir büyümesine devam ettiğini kaydeden Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde çalışanlarımızın kıymetli emekleriyle yılın ilk 6 ayında iyi bir performans elde ettik. Mühendislik kabiliyetimiz, yetkin insan kaynağımız, geniş ürün gamımız, müşteri ihtiyaçlarına uygun geliştirdiğimiz çözümler, güçlü satış ağı ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye’de ve dünyanın 60’ı aşkın ülkesinde takdir topluyor, satışlarımızı artırıyoruz. Geride bıraktığımız 6 ayda İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nden aldığımız 364 adetlik otobüs siparişimizi tamamladık, yurt dışından aldığımız askeri araç siparişlerimizin teslimatları devam etti. Şehir içi toplu ulaşımda, turizm sektöründe, lojistik alanında teslimatlarımızı sürdürdük. Askeri araçlarımız dost ve müttefik ülkelerde takdir toplamaya devam etti. Türkiye’nin yanı sıra ihracat pazarlarında da tercih edilen aracımız COBRA II’nin mayına karşı korumalı aracı COBRA II MRAP’ı geliştirip ürün ailemize ekledik. Türkiye’nin otonom otobüsünün testlerini tamamladık.”

Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.