Ana Sayfa Haberler Otokar, COBRA II’nin MRAP Sürümünü Geliştirdi

Otokar, COBRA II’nin MRAP Sürümünü Geliştirdi

Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdüren Otokar, modüler yapıdaki COBRA II aracının “Mayına Karşı Korumalı Araç” versiyonunu geliştirdi ve ürün ailesine ekledi.

Otokar’ın 3 Mart’ta yayınladığı basın bültenine göre, COBRA II’nin yeni sürümü, MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected / Mayına Dirençli Pusudan Korumalı) sınıfında yer alıyor. COBRA II MRAP olarak da adlandırılan araç, kullanıcılara yüksek balistik koruma, yüksek mayın koruması, ve yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. Ayrıca COBRA II MRAP’ın, tüm bunları, bu sınıftaki araçlardan farklı olarak, hareket kabiliyetinden ödün vermeden başardığı ifade ediliyor.

Soldan sağa: COBRA, COBRA II ve COBRA II MRAP

Otokar’ın kara araçlarındaki 35 yıla yaklaşan tecrübesinin ve bilgi birikiminin yansıtıldığı COBRA II MRAP, yüksek beka kabiliyeti sağlıyor. Mürettebata, balistik tehditler ile mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehditlerine karşı üstün koruma sunuyor. Aracın tabanında ise bir mayın kalkanı bulunuyor. Araç bu sayede, üstün mayın korumasını, yüksek modüler yapı ve servis edilebilirlikten kayıp vermeden kullanıcıya sunuyor. COBRA II MRAP ayrıca, benzerlerine kıyasla daha alçak olan silüeti ile görsel tespiti de zorlaştırıyor.

COBRA II MRAP aracında, 32 binden fazla aracı 35’ten fazla ülkede kullanılan Otokar’ın farklı arazi ve iklim koşullarında elde ettiği birikimin yansımalarını görmek de mümkün. Firma, COBRA II MRAP’ın ağırlık merkezinin, dünyadaki benzer araçlara kıyasla daha aşağıda olması sebebiyle aracın sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunduğunu ifade ediyor. COBRA II MRAP’ın bağımsız süspansiyon sistemi de arazi performansına katkı sağlıyor.

COBRA II MRAP, Otokar’ın tüm zırhlı araçları gibi modüler bir tasarıma sahip. Bu sayede hem farklı görevlere uyarlanabiliyor hem de kullanıcılara, lojistik avantajlar sunuyor. Modüler tasarımının yanı sıra yüksek taşıma kapasitesi ve geniş iç hacmi de farklı silah sistemleri ve faydalı yüklerin, COBRA II MRAP’a entegrasyonunu kolaylaştırıyor.

Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak üretilebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.