Ana Sayfa Haberler OTOKAR, DSA 2018’de, COBRA II’yi Sergiliyor

OTOKAR, DSA 2018’de, COBRA II’yi Sergiliyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Şili ve Brezilya’da gerçekleştirilen fuarların ardından, Malezya’da düzenlenen DSA 2018’e katılan Otokar, fuarda COBRA II’yi sergiliyor.
Otokar’ın milli katılım içerisinde yer aldığı DSA, Asya’nın en büyük savunma ve havacılık sanayisi fuarlarından biri olarak öne çıkıyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 16-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenen fuar, bu yıl 16’ıncı kez gerçekleştiriliyor.

Otokar’ın Ar-Ge ekibi tarafından güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, 9 personel taşıma kapasitesine sahip. 2013 yılında Otokar ürün ailesine eklenen ve amfibik tipi de bulunan COBRA II, tıpkı COBRA gibi kullanıcı beklentileri doğrultusunda modüler olarak tasarlanıp üretildi. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı iklim koşulu testlerine ve amfibi testlerine tabi tutulan COBRA II, bu testlerde binlerce kilometre yol kat etti ve açık deniz yüzme testlerini de başarıyla tamamladı.

Otokar’ın, sektördeki konumunu, teknoloji ve know-how ihracatı ile farklı bir noktaya taşıdığına değinen Görgüç şöyle devam etti: “Geçen yıl sektördeki konumumuzu Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin 8×8 amfibik zırhlı araç ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan sözleşme ile farklı bir konuma taşıdık. Türkiye savunma sanayi için tek kalemde alınan en büyük ihracat anlaşmasını gerçekleştirdik. Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen yatırım şirketi Tawazun ve Otokar’ın girişimleriyle kurulan Al Jasoor’un (Cesur) imzaladığı bu anlaşma ile şirketimiz Otokar, savunma sanayisinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor.”

Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: “[Hizmet verdiğimiz] Farklı kullanıcılar ve ülkelerde, benzer iş birlikleri ile Türkiye savunma sanayisini dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. DSA Fuarı’nı bu hedefimize ulaşmada ve bölgedeki varlığımızı kuvvetlendirmede önemli bir araç olarak değerlendiriyoruz. Otokar araçları halihazırda Asya-Pasifik bölgesinde başarıyla hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl COBRA II zırhlı aracımızın ilk ihracatını bu bölgeye yaptık ve araçlarımız Birleşmiş Milletler görevlerinde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Otokar olarak bölgedeki ihracat fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Körfez bölgesinde elde ettiğimiz başarıları, Asya-Pasifik bölgesine taşımayı hedefliyoruz.”

Son 10 yılda cirosunun yüzde 4’ünü araştırma ve geliştirmeye ayıran Otokar’ın fikri mülkiyet hakları kendisine ait savunma sanayi ürünleri ile 5 kıtada, 30’u aşkın ülkede hizmet verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, firmanın yurt dışı pazarlardaki varlığı hakkında şunları söyledi: “Otokar teknoloji üstünlüğü, mühendislik gücü, tasarım kabiliyeti ve askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübesi ile dünya savunma sanayi sektöründeki konumunu güçlendiriyor. Otokar mühendislerince kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda, günümüz ve gelecek tehditlerine uygun olarak tasarlanan 30 binden fazla askeri aracımız Asya, Ortadoğu, Afrika, Orta Avrupa’da dost ve müttefik ülkeler tarafından pek çok farklı görevde kullanılıyor”.

 2,222 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.