Ana Sayfa Haberler Otokar, DSEI 2021’de, COBRA II MRAP ve TULPAR’ı Sergiliyor

Otokar, DSEI 2021’de, COBRA II MRAP ve TULPAR’ı Sergiliyor

Otokar, DSEI 2021 fuarına, COBRA II’nin MRAP sürümü ve TULPAR paletli zırhlı aracı ile katılıyor. Firma, 14-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen fuarda, TULPAR’ı, MIZRAK kule sistemi entegre edilmiş şekilde sergiliyor. Firma ayrıca, hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı coğrafyalarında görev yapan COBRA II’nin mayına karşı korumalı sürümü olan COBRA II MRAP’ı tanıtıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Tamamı kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilen araçlarımız çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde aktif olarak hizmet veriyor. Savunma sanayiinde kara sistemleri alanında kullanıcımızın farklı ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, mühendislik kabiliyetlerimiz ve üstün Ar-Ge imkanlarımız ile bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde geliştiriyoruz. Fuar süresince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtmayı planlıyoruz.”

Görgüç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her zaman gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin yanı sıra dünyada NATO ülkeleri dahil 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcımız için günümüz ve gelecek tehditlerine karşı en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız NATO ve Birleşmiş Milletler güçleri kapsamında aktif olarak hizmet veriyor. Hedefimiz ihracat faaliyetlerimizi artırıp ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamak.”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

Modüler Mimarili TULPAR

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. Otokar, TULPAR’ı, otomatik şanzımanlı ve yüksek performansa sahip bir güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet, askı ve süspansiyon donanımı ve açık mimariye sahip elektronik sistemler ile donattı. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip TULPAR, sertli iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edildi.

Araç, modüler yapısı sayesinde kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. TULPAR’ın; zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı ve komuta kontrol aracı gibi sürümleri bulunuyor. Araç ayrıca 105 mm ana silaha sahip kuleler ile donatılarak, hafif veya orta ağırlık sınıfı tank şeklinde konfigüre edilebiliyor. Firma süspansiyon, hız azaltan, palet ve gergi donanımı gibi alt sistemleri kendi bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.

COBRA II’nin MRAP Sürümü ile Gelen Yüksek Koruma

Otokar, COBRA II MRAP’ı, riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sunacak şekilde geliştirildi. Araç, yüksek balistik ve mayın koruması ve yüksek faydalı yük taşıma kapasitesini, yüksek hareket kabiliyetiyle birlikte sunuyor. COBRA II MRAP’in ağırlık merkezi dünyadaki benzer sınıftaki araçlara kıyasla daha alçak olduğu için sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti sunuyor. Silueti düşük tutularak görünürlüğü azaltılan araç, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik avantajlar da sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıyabilen araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.