Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 Otokar, AKREP II 4×4 Zırhlı Aracını, Dizel Motor ve 90 mm’lik Top ile Donattı

Otokar, AKREP II 4×4 Zırhlı Aracını, Dizel Motor ve 90 mm’lik Top ile Donattı

AKREP IId 4x4 zırhlı araç, 90 mm’lik topa sahip kule ile birlikte sergilendi.

Otokar, fuarda yeniliklerle donatılmış araçlarını sergiledi. Firma, AKREP II 4×4 Zırhlı Keşif, Gözetleme ve Silah Platform Aracı’nın dizel güç grubu ile donattığı AKREP IId sürümünü, fuarda ilk kez sergiledi. Bu araç üzerinde, 90 mm’lik topa sahip kule yer aldı. ARMA 8×8 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç ise 35 mm’lik ana silaha sahip KORHAN kulesi ile birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. COBRA II’nin mayına karşı koruması arttırılan sürümü olan COBRA II MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) de yurt içinde ilk kez sergilenen platformlardan biri oldu.

AKREP II’nin Dizel Sürümü AKREP IId

Zırhlı keşif, gözetleme ve silah platformu olarak tasarlanan ve dizel güç grubu ile donatılan AKREP IId, fuarda 90 mm’lik topa sahip COCKERILL CSE 90LP kulesi ile birlikte sergilendi. 90 mm’lik top taşıyan 4×4 zırhlı araçlar, Türkiye ve çevresindeki coğrafya için alışılageldik bir görüntü olmasa da bu tarz araçlar, özellikle Afrika ülkelerinde büyük ilgi görüyor.

Düşük siluet, yüksek mayın koruması ve etkili ateş gücünü aynı platformda sunan AKREP II ailesi; dizel, hibrit ve elektrikli tahrik gibi alternatif güç gruplarının kullanılmasına imkân veren mimarisi ile öne çıkıyor. AKREP II’nin 4 tekerlekten çekiş sistemi ve opsiyonel olarak sunulan direksiyonlanabilir arka aksı, araca yüksek bir manevra yeteneği sunuyor. AKREP II, bu özel arka aks sayesinde yengeç yürüyüşü de yapabiliyor. AKREP II’de; tekerleklerin sağa ya da sola döndürülmesi, aracın ivmelenmesi ve frenlemesi gibi süreçleri kontrol eden mekanik sistemler, elektriksel olarak (drive-by-wire) yönetiliyor. Bu özellik; araca uzaktan kontrol ve otonomi gibi kabiliyetlerin ve sürüş destek sistemlerinin kolaylıkla entegrasyonunu mümkün kılıyor. Birçok farklı görev profiline uyarlanabilir şekilde geliştirilen AKREP II; gözetleme, zırhlı keşif, hava savunma ve ileri gözetleme gibi görevlerin yanı sıra ateş destek aracı, hava savunma aracı ve tanksavar aracı gibi farklı roller üstlenebiliyor.

Otokar, bu ürün ailesinin ilk üyesi olan elektrikli tahrik sistemine sahip AKREP IIe’nin lansmanını ise 2019 yılında yapmıştı.

360 derece durumsal farkındalık sistemleri ile donatılan ARMA 8×8 zırhlı araç üzerinde, 35 mm’lik ana silaha sahip KORHAN kulesi yer aldı.

Yeni Nesil Çok Tekerlekli Zırhlı Araç Ailesi ARMA

Otokar, ARMA 8×8 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç çözümünü, 2 farklı konfigürasyonda sergiledi. Bu araçlar üzerinde, NEFER ve KORHAN olmak üzere ASELSAN’ın iki farklı kule çözümü yer aldı. NEFER, 30 mm’lik ana silah; KORHAN ise 35 mm’lik ana silah taşıyordu.

ARMA zırhlı araç ailesinden ARMA 6×6 ise Otokar’ın kendi tasarımı olan, 25 mm’lik ana silaha sahip MIZRAK kulesi ile birlikte sergilendi.

ARMA ürün ailesi, modüler yapısı ile farklı amaçlar için konfigüre edilebiliyor ve bu sayede geniş bir yelpazede görev yapabiliyor. Araçlar, amfibi kiti sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebiliyor ve denizde saatte 8 km hız yapabiliyor. Otokar, ARMA ailesinin, kullanıcıya yüksek muharebe ağırlığı, yüksek seviyede balistik ve mayın koruması, geniş iç hacim ve düşük siluet sunduğuna dikkat çekiyor.

Farklı niteliklerde görev ekipmanı veya silah sisteminin entegrasyonuna izin veren modüler bir platform oluşu sayesinde ARMA araçlarının üzerine, makineli tüfeklerden otomatik toplara kadar pek çok farklı silah sistemi takılabiliyor. ARMA 8×8, 105 mm’lik ana silaha sahip kulelerle de donatılabiliyor.

En Zorlu Görevler İçin Üretildi: COBRA II MRAP

Otokar, COBRA II’nin MRAP sürümünü, tehditlerin belirsiz olduğu riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlayacak bir araç olarak geliştirildi. Fuarda, 12,7 mm’lik makineli tüfeğe sahip açık kule ile sergilenen COBRA II MRAP, yüksek koruma seviyesi ve yüksek taşıma kapasitesinin yanı sıra yüksek hareket kabiliyetini de tek bir platformda sunuyor.

Otokar, COBRA II MRAP’nin ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle dünyadaki benzer tipteki araçlardan farklı olarak sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve yüksek bir yol tutuşuna sahip olduğunu vurguluyor. Araç, modüler yapısıyla da kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak, 3 veya 5 kapılı olarak üretilebiliyor. Otokar, bu aracın, özellikle ihracat pazarlarında yüksek potansiyele sahip olduğunun altını çiziyor.

Geniş Ürün Yelpazesi

COBRA II’nin, yurt içinde ilk kez sergilenen MRAP sürümü.

Otokar’ın fuarda sergilediği diğer araçlar ve kule sistemleri ise şu şekilde sıralandı:

  • TULPAR Paletli Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı (105 mm’lik topa sahip COCKERILL® 3105 kule ile birlikte)
  • TULPAR Paletli Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı (30 mm’lik otomatik topa sahip MIZRAK kule ile birlikte)
  • TULPAR-S Paletli Zırhlı Araç (7,62 mm’lik makineli tüfeğe sahip BAŞOK Kule ile birlikte)
  • COBRA II Zırhlı Personel Taşıyıcı (12,7 mm’lik makineli tüfeğe sahip KESKİN kule ile birlikte)
  • COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı
  • URAL Zırhlı Personel Taşıyıcı (7,62 mm’lik makineli tüfeğe sahip BAŞOK kule ile birlikte)

Otokar Araçlarına HAVELSAN Desteği

Otokar, fuarda HAVELSAN ile de bir mutabakat muhtırası imzaladı. Mutabakat muhtırası, şu konuları kapsıyor:

  • Otokar BMS Muharebe Yönetim Sistemi’nin, Otokar üretimi platformlarda kullanılmak üzere ve HAVELSAN’ın DOOB/HARBİYE-Taktik yazılımı temel alınarak ortak şekilde geliştirilmesi.
  • HAVELSAN’ın KASK sisteminin, Otokar tarafından geliştirilen platformlara entegre edilmesi.
  • Kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) tehditlere karşı HAVELSAN tarafından geliştirilen KBRN ürünlerinin, projeler kapsamında ihtiyaç duyulması durumunda Otokar’ın araçlarına entegre edilmesi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.