Ana Sayfa Haberler Otokar, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu İçerisinde 83’üncü Sıraya Yükseldi

Otokar, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu İçerisinde 83’üncü Sıraya Yükseldi

Otokar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl derlenen ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunu sıralayan İSO 500 listesindeki tırmanışını sürdürüyor. Fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren firma, 2020 verileri kullanarak hazırlanan listede, 9 basamak birden yükselerek 83’üncü sırada yer aldı.

Firmanın bu başarısının ardında, 2020 yılında elde ettiği finansal sonuçlar yatıyor. Geçtiğimiz yılki cirosunu yüzde 20’lik artışla 2,9 milyar lira olarak açıklayan şirket, net karını ise yüzde 76’lık artışla 618 milyon liraya çıkardı. Dünya markası olma hedefiyle ihracat ve tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Otokar, 2020 yılında gerçekleştirdiği 307 milyon dolar tutarındaki ihracat ile ihracatın cirodaki payını yüzde 75’e taşıdı.

Yüzde yüz yerli sermayeli bir firma olan ve kuruluşundan bugüne birçok ilke imza atan Otokar, uluslararası standartlarda yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla da ön plana çıkıyor. Şirketin, son 10 yılda Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığı bütçe, cirosunun yaklaşık yüzde 8’ine denk geliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.