Ana Sayfa Haberler Otokar’dan, Farklı Görev İhtiyaçlarına Cevap Veren Modüler Platform: TULPAR

Otokar’dan, Farklı Görev İhtiyaçlarına Cevap Veren Modüler Platform: TULPAR

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21’inci yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. Günümüzde NATO ülkelerinde yürütülen benzeri araç programlarında yer alan yetenek ve özellikler dikkate alınarak tasarlandı. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip araç, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edildi.

TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına tek bir platform ile cevap veriyor. Farklı güç grubu ve aktarma organları ile 32-45 ton muharebe aralığında konfigüre edilebilen araç, bu özelliği sayesinde; Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), Silah Taşıyıcı Araç (STA), 105 mm’ye kadar silah taşıyan Hafif ve Orta Ağırlık Sınıfı Tank, Kurtarıcı ve Ambulans gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

30 mm Silah Kulesi Entegre edilmiş TULPAR’ın Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) sürümü.

Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısı ile birlikte müşteriye özel çözümler oluşturulabiliyor. Ayrıca süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.

TULPAR’ın standart donanımları arasında şunlar yer alıyor:

 • Yüksek Mayın Korumalı Koltuklar
 • Rampa Kapı ve Acil Çıkış Kapısı
 • Otomatik Palet Gergi Sistemi
 • Sürücü Gündüz ve Gece Görüş Sistemi
 • Klima ve KBRN Korumalı Yaşam Destek Sistemi
 • Otomatik Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi
 • Konum Belirleme Sistemi

TULPAR’a ayrıca, şu ilave donanımlar eklenebiliyor:

 • Yardımcı Güç Grubu
 • Ön Isıtma Sistemi
 • Telsiz ve İç Konuşma Sistemi
 • Lazer Uyarı Sistemi
 • Keşif Gözetleme Donanımı
 • RPG Koruma Ağı
 • Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi (C4I)
 • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi

 

Mobil Ateş Gücü: TULPAR Hafif Tankı

Otokar, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yer alan kullanıcıların isterlerini ve değişen muharebe şartlarına cevap verebilmek için, sahip olduğu bilgi birikimini, Ar-Ge ve mühendislik kabiliyetini kullanarak 2018 yılında TULPAR Hafif Tankı’nı ortaya koydu.

TULPAR Hafif Tankı, yüksek ateş gücü, balistik ve mayın koruma gereksinimlerinden ödün vermeden, yüksek hareket kabiliyeti gerektiren görevler için geliştirildi. Bu sayede araç, ana muharebe tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar, hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerde ve ağaçlık arazilerde görev yapabiliyor. 105 mm Silah Kulesi ile birlikte aktif koruma sistemlerinin entegre edilebildiği TULPAR Hafif Tankı; komutan, nişancı ve sürücüden oluşan 3 kişilik mürettebatına ilave olarak 2 personel taşıma kapasitesine sahip.

Otokar, TULPAR Hafif Tankı’nı, ilk kez 2018 yılındaki Eurosatory fuarında sergilemişti.

Avcı-Vurucu Kabiliyeti

TULPAR Hafif Tankı üzerine entegre edilen silah kulesinin otomatik dolduruculu silah sistemi, 105 mm tank topu ile NATO mühimmatlarının yanı sıra 105 mm çapındaki özel bir güdümlü tanksavar füzesini ateşleyebiliyor. Stabilizasyon ve gece/gündüz kamera görüş (termal) sistemleri ile donatılan Atış Kontrol Sistemi, hem hareketli hem de araç sabitken yapılan atışlarda, yüksek ilk atışta vuruş ihtimali sağlıyor. Kulede, komutan ve nişancı olmak üzere 2 mürettebat bulunuyor. Kule üzerinde birbirinden bağımsız olarak çalışan nişancı görüş sistemi ve komutan görüş sistemi yer alıyor. Birbirine entegre olarak çalışan bu görüş sistemleri, komutanın hedefi aramasına ve hedefi bulduğu noktada nişancıya devretmesine olanak sağlayan avcı-vurucu kabiliyetini kullanıcıya sunuyor. Bu kabiliyet ile tank nişancısı bir hedefi ateş altına alırken tank komutanı da aynı anda başka hedef ve tehditleri tarayabiliyor.

105 mm Silah Kulesi Entegre edilmiş TULPAR Hafif Tankı

 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, TULPAR Hafif Tankı ile ilgili şunları söylüyor: “Zırhlı araçlar tasarlama ve geliştirme konusundaki deneyimimizi, yeni ürünlere taşıyoruz. Modern ordularda, keşif ve ateş destek aracı olarak etkin bir şekilde görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar, değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditleri dikkate aldığımızda, sektörde artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimizin isterlerinden yola çıkarak paletli zırhlı araç tasarlama konusundaki tecrübemizi, mühendislik ve Ar-Ge kabiliyetlerimizle birleştirerek geliştirdiğimiz TULPAR Hafif Tankı’nı, ilk kez Eurosatory 2018 fuarında sergiledik. Önümüzdeki dönemde, hafif tankların ordu envanterlerinde daha fazla görüleceğine ve TULPAR Hafif Tankı’nın özellikle ihracat pazarlarında başarılı olacağına inanıyoruz.”

 2,151 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.