Ana Sayfa Arşiv Otokar’ın 2018 Kârı, Bir Önceki Yıla Oranla Yüzde 65, İhracatı ise Yüzde 99 Arttı. Genel Müdür Serdar Görgüç: Bu Yıl İhracata Ağırlık Verip, Dünya Markası Olacağız

Otokar’ın 2018 Kârı, Bir Önceki Yıla Oranla Yüzde 65, İhracatı ise Yüzde 99 Arttı. Genel Müdür Serdar Görgüç: Bu Yıl İhracata Ağırlık Verip, Dünya Markası Olacağız

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2018 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2016 ve 2017’ye kıyasla çok daha zor bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Yurt içinde faaliyet gösterdiğimiz segmentlerde son 3 yıldır yaşanan daralma 2018’de de devam etti. Bu yıl finansal piyasalarda yaşanan çalkantı ve sonrasında ortaya çıkan nakit sıkışıklığı iç pazarı olumsuz yönde etkiledi. Bu gelişmeler sonucunda Otokar, geçtiğimiz yılı %6’lık azalma ile 1 milyar 679 milyon TL ciro ile kapattı. Buna rağmen, bu gelişmeler öngörülerek yaptığımız planlar ve zamanında alınan önlemler sayesinde 2018 yılında hedeflerimize ulaşıp, kârımızı %65 artışla 164 milyon TL seviyesine yükselttik” dedi.

 

İç pazarda yaşanan belirsizlik ve daralma nedeniyle geçen yıl ihracata odaklandıklarını söyleyen Görgüç, Otokar’ın hem ticari hem de askeri alanda olumlu adımlar attığını ifade etti.

Görgüç şöyle dedi: “2018’de ihracata daha fazla ağırlık verdik. Ar-Ge, mühendislik kabiliyetimiz, yetkin insan kaynağımız ve güçlü satış ağımız ile ihracatımızı %99 artırarak 211 milyon dolarlık yurt dışı satışı gerçekleştirdik. İhracatın ciro içindeki payı ise geçtiğimiz yıla oranla %31’den %65’e çıktı. Yurt dışındaki bağlı ortaklık ve iştiraklerimizin katkısı ve buna bağlı olarak ihracat satışlarımızın artması kârlılığımıza olumlu etki yaptı.”

Otokar’ın ihracatta yakaladığı başarıda, “önemli ihracat anlaşmalarının” etkisi olduğunu vurgulayan Serdar Görgüç, şöyle devam etti:

“2018 yılı performansımızda, teslimatlarına geçtiğimiz yıl başladığımız, 2019’da da devam edecek olan iki ihracat projemiz damga vurdu. Bunlardan ilki, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetlerinin zırhlı araç tedarikine ilişkin sözleşmeydi. İkincisi ise, Bükreş Belediyesinin açtığı otobüs ihalesini kazanmamız oldu. Bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşması olan, 400 adetlik şehir içi otobüsün temininin yanı sıra 8 yıllık satış sonrası hizmetlerini de içeren sözleşme için Romanya’da bir şirket kurduk. Teslimatlar tamamlandığında Bükreş, Otokar’ın, İstanbul’dan sonra en büyük filo ile hizmet sağladığı şehir olacak.”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın 55 yılı aşkın süredir kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirdiğini; araçlarındaki konfor, teknoloji ve düşük işletme giderleri ile Avrupa’daki konumunu güçlendirmeye devam ettirdiğini kaydetti.

Otokar otobüsleri bugün İspanya, Sırbistan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Romanya, Polonya, Macaristan, Slovenya gibi 50’den fazla ülkede hizmet veriyor” diyen Görgüç, İhracat çalışmalarına verdikleri önem sonucunda, Bükreş dışında geçen yıl Almanya, Fransa, Polonya, Ürdün ve Tunus’a da önemli otobüs teslimatı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Polonya Varşova Belediyesinin ulaşım hizmetlerinde bu yıl 34 adet Otokar Doruk otobüsünün kullanılmaya başladığının da altını çizen Görgüç, şöyle dedi:

“Mart ayında Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesinin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesini kazanan şirketimize, otobüslerden duyulan memnuniyet ile 35 adetlik ilave sipariş geldi. Amman Belediyesinin yeni 35 otobüsünü de bu yıl bahar aylarında teslim edeceğiz. Bu yıl, doğalgazlı Kent otobüslerimizin ilk ihracatı İspanya’ya yapıldı. Sadece şehir içi değil, turizm araçlarımız da Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazandı. Ülkemizde Doruk ismiyle tanınan ve İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve İsveç’te satışına başlanan Ulyso T’yi bu yıl Almanya pazarına da sunduk.”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Türkiye pazarı satışları hakkında da bilgi paylaştı.

Görgüç şöyle dedi: “2018’de toplam otobüs pazarı %29 düzeyinde daralarak yılı 3800’lü satış adetlerinde tamamladı. Küçük ve orta boy otobüs pazarında bu daralma %23; 12 metre ve üstü şehir içi otobüs pazarında ise %50 olarak gerçekleşti. Yolcu taşımacılığı segmentinde 55 yılı aşkın süredir belediye ve halk otobüslerinin yanı sıra personel taşıma ve turizm amaçlı otobüsler tasarlayıp üreten Otokar; geniş ürün gamı, kullanıcı ihtiyaçlarına sunduğu çözümler ve satış sonrası hizmetleriyle tüm beklentileri karşıladı. 2018’de faaliyet gösterdiğimiz segmentlerde Türkiye’de satılan her 3 otobüsten yaklaşık 1’i Otokar oldu” dedi.

Otokar’ın, faaliyet gösterilen otobüs segmentlerindeki liderliğini koruduğunu ve aynı kategoride 10’uncu kez lider olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Serdar Görgüç,

“Mardin’den İzmir’e, Tekirdağ’dan Antakya’ya kadar ülke genelinde şehir içi otobüs teslimatımız devam etti. Ulaşım sektörünü iyi dinleyerek, değişen ihtiyaçları öngörerek ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız olarak devam ettik. Geçen yıl yenilenen araçlarımızın kazandığı beğeni ve yılın ikinci yarısında turizm sektörü için öngörülen canlanmanın da etkisiyle satışlarımız olumlu yönde etkilendi” açıklamasını yaptı.

Otokar’ın 2019’da yeni ve önemli hedeflerle yola çıktığını kaydeden Serdar Görgüç; “Bu yıl, müşteri beklentilerine en uygun otobüslerimizle şehir içi ve turizm taşımacılığında sektörün öncelikli tercih edilen markası olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Türkiye otobüs pazarındaki liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Buna ek olarak 2019 yılında ihracat çalışmalarına da daha fazla odaklanarak dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Aldığımız siparişlerimizin teslimatlarına bu yıl da devam edip yurt dışı pazarı için özel olarak geliştirilecek araçlarımız ile hedef pazarlarımızdaki varlığımızı artırmak için çalışacağız. Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını doğru yorumlayarak, teknolojideki hızlı değişime ayak uydurmayı ve dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlardan faydalanırken katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri en etkin şekilde üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

 1,001 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.