Ana Sayfa Haberler Otokar’ın Yüksek Ateş Gücü ile Donattığı Araçlar: TULPAR Hafif Tankı ve AKREP IIe

Otokar’ın Yüksek Ateş Gücü ile Donattığı Araçlar: TULPAR Hafif Tankı ve AKREP IIe

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın ilk bölümünde, Otokar’ın fuarda ilk kez sergilediği COBRA II Ambulans ve URAL 4×4 Özel Harekât Aracı’nın haberlerine yer vermiştik. Bu bölümde ise Otokar’ın bir yurt içi fuarda ilk kez sergilediği araçlar ve silah sistemleri ile devam ediyoruz.

 

Otokar’ın TULPAR Hafif Tankı, Türkiye’de ilk kez sergilenen araçlar arasında yer aldı. Aracın otomatik dolduruculu CMI 3105 kulesinde, ana silah olarak yüksek basınçlı 105 mm tank topu yer alıyor. Bu silah ile tüm 105 mm NATO mühimmatlarını ve 105 mm’lik özel bir güdümlü tanksavar füzesini ateşleyebilen araç, yüksek ateş ve tahrip gücü gerektiren görevlerde etkin çözüm sunuyor. Üstün hareket kabiliyeti sayesinde araç, ana muharebe tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık arazilere kadar her türlü muharebe ortamında görev yapabiliyor.

TULPAR Hafif Tankı

 

TULPAR ailesi, kullanıcıların, tek bir platformu farklı görevlerde kullanabilme ihtiyacı doğrultusunda, çok amaçlı ve modüler şekilde tasarlandı. En sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edilen TULPAR, tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh teknolojisi ve zırh yapısı ile yüksek bir balistik ve mayın korumasını haiz. Aktif koruma sistemlerinin entegre edilebildiği TULPAR Hafif Tankı, komutan, nişancı ve şoförden oluşan 3 kişilik mürettebata ilave olarak, 2 personel daha taşıma kapasitesine sahip. Otokar ayrıca, tank ile birlikte sunduğu entegre lojistik destek çözümleri ile de düşük ömür boyu destek maliyeti sağlıyor.

AKREP IIe elektrikli zırhlı keşif aracı

 

Türkiye’nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı: AKREP IIe

Otokar’ın zırhlı keşif ve silah platformu olarak tasarladığı AKREP II 4×4 yeni nesil zırhlı araç ailesi, düşük silueti ile orduların güncel ve gelecek ihtiyaçlarına cevap verebilmek için tasarlandı. Her arazi koşulunda yüksek hareket performansı verecek şekilde geliştirilen araç, elektrik, dizel ve hibrit gibi alternatif güç gruplarının kullanılmasına imkân verebilecek bir alt yapıya sahip. Güç üretim ve aktarma sistemleri, sensörler, bilgisayarlar, haberleşme ve hedefleme sistemlerinin tek bir sistemde entegre edildiği Akrep II, otonom araçlara doğru geçişi hızlandıracak bir alt yapı da sunuyor.

İleri teknolojileri askeri sahaya taşımada öncü olma hedefiyle tasarlanan araç, geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunuyor. Taktik performans beklentilerine de iyi şekilde cevap veren Akrep IIe’nin, özellikle yakıt verimliliği, hareket yeteneği, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunacağı ifade ediliyor.

 1,288 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.