Ana Sayfa Haberler ÖYTG Projesi Kapsamında Sözleşme İmzalanan İlk Firma, Samsun Yurt Savunma Oldu

ÖYTG Projesi Kapsamında Sözleşme İmzalanan İlk Firma, Samsun Yurt Savunma Oldu

MSI Dergisi’nin 156’ncı sayısında yayımlanan “ÖYTG Projesi Kapsamında Sözleşme İmzalanan İlk Firma, Samsun Yurt Savunma Oldu” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Samsun Yurt Savunma (SYS), Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 2015 yılında başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi’nde,7 Şubat’ta, seri üretim sözleşmesini imzaladı. Bu sözleşme, proje kapsamında imzalanan ilk sözleşme olma özelliğini taşıyor. Üretilecek modelin ismi, SSM tarafından, TP9 Mete olarak belirlendi. Dokümantasyon sürecinin son aşamasında gelen SYS, bu yıl içinde, 45.000 adet tabanca teslim etmeyi planlıyor.

ÖYTG Projesi’nde, zorlu bir test süreci yaşandı. SYS Genel Müdürü Utku Aral, bu süreci şöyle anlatıyor: “Proje kapsamında, tabancanın, hem teknik hem de performans isterleri, SSM koordinasyonunda, tüm kolluk kuvvetlerimizin yetkilileri ile istişareler sonucunda belirlendi. Sonuçta, dünya standartlarının çok üzerinde isterler ortaya çıktı ki; aslında bu da güvenlik kuvvetlerimizin yüksek beklentileri göz önüne alındığında, beklenen bir durumdu. Yine de test sürecinde, tüm katılımcılarda yaşanan problemlerden ötürü, isterlerde normalleştirme müdahaleleri yapıldı. Yapılan makul müdahaleler neticesinde, tüm testler tamamlanabildi. Proje, bir hazır alım projesi değil; bir geliştirme projesi. Bu ağır testleri tamamlayan tabancaların tamamı, müşteri beklentilerini fazlasıyla karşıladı. Bundan sonra önemli olan, kabul testlerinde gösterilecek performansın yanında ürünlerin kullanıcıya vereceği hizmet ve memnuniyet. Bize göre esas yarış, şimdi başlıyor. Firmamız, şimdiden, bu rekabetin haz ve heyecanını yaşıyor.”

Aral, geliştirme sürecini de şöyle özetliyor: “Projenin isterleri, 2015 yılında yayınlandığında, hem Türkiye’de hem de dünyada büyük başarılara imza atmış TP serisi platformumuzun, isterlere uygun bir versiyonunun geliştirilmesi çalışmalarına başladık. Proje isterlerinde yer alan ve o dönem TP tabanca serimizde bulunmayan; çift taraflı sürgü tutucu, emniyet mandalı ve 15 kapasiteli kompakt gövde ebadı, bizim hazırlık sürecimizdeki ana çalışma alanlarımız oldu. Bu isterleri karşılamak için, TP platformunun mekanizmasına sadık kalarak, yeni bir model geliştirmek için çalışmalara başladık. 12 ay süren bir çalışma sonucunda, tüm isterleri karşılayan bir TP modeli ortaya çıkarttık. ÖYTG Projesi isterlerine uygun olarak, hem standart boy hem de uzun boy versiyonlarının kalifikasyonlarını tamamladık. Sub-compact versiyonun kalifikasyon çalışmalarını ise Haziran ayına kadar tamamlayacağız. Söz konusu aile tamamlandığında, kolluk kuvvetlerimizin görev profillerine uygun, her ebatta tabancalar temin edilebilecek.”

SYS, proje kapsamında, Tip-A (TP9 METE-S) ve Tip-B (TP9 METE) olmak üzere, 2 farklı model geliştirdi. Emniyet mandallı olan TP9 METE-S, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin hizmetine sunulacak. Emniyet mandalsız olan TP9 METE ise Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nün hizmetine girecek. Her iki model de iğne ateşleme mekanizmasına ve tek hareket tetik mekanizmasına sahip olacak. Ayrıca tabancalar, bir adet 15 ve iki adet 18 mermi kapasiteli olmak üzere, toplam 3 şarjör ile teslim edilecekler. Her iki modelin de teknik özellikleri, Tablo 1’deki gibi olacak.

SYS, sözleşme uyarınca, 2018 yılı içerisinde, toplam 45.000 adet tabanca teslim edecek. Başlangıç olarak, 400 adetlik pilot kafilenin ve 8.300 adetlik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı teslimatının, Haziran ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Ardından, sırasıyla 10.000, 10.000 ve 9.700 adet olmak üzere, toplam 29.700 adetlik EGM teslimatları, Kasım ayına kadar gerçekleştirilecek. 2018 yılı talebinden kalan 6.600 adetlik üretim ise Aralık ayında tamamlanacak. SSM ile yapılan sözleşme, ucu açık olarak imzalandığı için, ek bir talep gelmesi durumunda, söz konusu adetlerde artışlar olabilecek ve bu artışlar da aynı sözleşme kapsamında ele alınabilecek.

Aral, proje kapsamında geliştirdikleri tabancaların ihraç edilmeleri ve sivil sürümlerinin piyasaya çıkartılması konularında şunları söylüyor: “ÖYTG Projesi’nin vizyonunda, tek bir tabanca modelinin, tüm görev profilleri için üretilmesi değil; bir ürün ailesi oluşturması yer alıyor. Geliştirilen ve teslimatlarına başlanacak olan ilk model, ebatlarından ötürü, dünyada kompakt sınıfı içerisinde değerlendiriliyor. Örnek olarak TP9 METE ve TP9 METE-S, BATF kriterleri çerçevesinde, ebat ve ağırlık değerlerinden ötürü 75 puanı sağlayamadığından, bunların ABD’ye ihracı mümkün değil. Fakat tabancaların ABD harici pazarlara ihraç edilmesinde, herhangi bir engel bulunmuyor.”

Aral, yurt içindeki diğer çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Geçen yıl katıldığımız ve en başarılı firma olarak tamamladığımız “Hazır Alım İhalesi” kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının, 2.500 adetlik teslimatını, Mart ayı içinde yapacağız. Diğer yandan, bu sene katılmış olduğumuz ihalede, mühimmat kaynaklı yaşanan sıkıntılardan ötürü, EGM’ye, kendi alımları kapsamında teslimat yapamayacağız. Fakat ÖYTG Projesi kapsamında, 29.700 adetlik teslimat, EGM mensubu kullanıcıları, SYS ürünlerinden mahrum etmeyecek.”

TP9, 2017’de, ABD’de, yılın tabancası olarak seçildi.

 

2018 Hedefleri Büyük

TP9 tabancası, ABD’de yılın tabancası olarak seçilen SYS, 2017 yılını, önceki yıllarda olduğu gibi, büyüme ile tamamladı ve %50’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Aral, 2018 hedefleri ile ilgili şunları söylüyor: “Hem SSM ile imzaladığımız ÖYTG Projesi ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hazır Alım Projesi hem de ihracat pazarlarındaki taleplerin artmış olması ile 2018 yılındaki büyüme hedefimizi de %50’nin üzerinde belirledik. 2017 yılında, müşterilerimiz arasına, Polonya Polis Kuvvetleri ve Ukrayna Sınır Güvenliği eklendi. Ayrıca, tabancalarımız, Bangladeş silahlı Kuvvetlerinin standart silahı olarak seçildi. 2017 yılında başlayan; fakat bu yıl sonlanacak projeler kapsamında; Danimarka Resmi Silahı ihalesinde, finale kalan, dünya çapındaki 4 firmadan biriyiz. Rakiplerimiz ise Sig Sauer, Glock ve Beretta. Filipinler’deki Polis Teşkilatı İhalesi’nde de son aşamaya geldik. Bu yıl, Norveç Anti-Terörizm Birimi ve ABD Federal Gümrük ve Sınır Güvenlik ihalelerine katıldık. Bu vesileyle söz konusu projelerde bize desteklerini esirgemeyen, SSM Silah Sistemleri ve Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.”

Filipinler Polis Teşkilatı İhalesi’nde, son testler, Nisan ayında gerçekleştirilecek ve sonrasında, 11.000 adet TP9 Elite-S modeli teslim edilecek. Norveç Anti-Terörizm Birimi ihalesinde, değerlendirilecek ürünler, Mart ayı sonunda teslim edilecek. Sonucun, Haziran ayına kadar netleşmesi bekleniyor. ABD Federal Gümrük ve Sınır Güvenliği ihalesine, dünyada çapında toplam 10 firma davet edildi. Bu ihalede, ÖYTG Projesi formatında, isterlere uygun bir ürün ailesi oluşturulması hedefleniyor. İhale kapsamında testler, ABD’deki, bağımsız ve akredite laboratuvarlar tarafından gerçekleştirecek. Aral, bu ihalenin önemini, “Firmamızın davet edilmiş olması, dünyadaki konumumuzu anlatmak için yeterlidir.” sözleri ile ifade ediyor.

SYS, 2017 yılında, SSM tarafından, TUSAŞ ve TEI’nin ardından, Türkiye’nin en başarılı 3’üncü savunma sanayisi firması olarak seçildi.

 

ABD pazarı ile ilgili bir parantez açan Aral, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bilindiği üzere, Canik markamız, 2017 yılı itibarıyla ABD’ye ihracat yapan firmalar arasında, alanında 8’inci sıraya yükseldi. 2017 yılındaki performansımız ve bu yıl satışa sunacağımız yeni modeller dikkate alındığında, 2018 yılının, firmamız adına iyi geçeceğini öngörüyoruz. ABD’de, 2017 yılında, son başkanlık seçimlerinin bir neticesi olarak, hafif silah satışı geriledi. Yine de Canik olarak, 2016 yılına göre, 2017 yılında satışlarını arttırabilen birkaç marka arasında yer aldık. Shot Show fuarında, bahsetmiş olduğumuz ve 2018 yılında neticelenecek ABD Federal Gümrük ve Sınır Güvenliği Tabanca ihalesindeki yetkililerle yapılan toplantıda öğrendiğimiz, ihaleye davet edilen 10 firmadan biri olduğumuz bilgisi, bizim için en önemli gelişme idi. ABD’de kurmuş olduğumuz organizasyon ile Canik markasının geleceğe daha kuvvetli adımlar ile yürümesini sağlıyoruz. Umarız, yakın zamanda, ABD’de ulusal bir ihale kazanarak da dünyaya kuvvetli bir mesaj verme imkânı buluruz.”

Aral, ihracat çalışmalarının geldiği nokta ile ilgili de şunları söylüyor: “Canik markamız, Türkiye’nin, uluslararası alandaki en önemli markalarından biri olmayı başardı. Türkiye’nin, tabanca ihracatının %70’inden fazlasını, tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Bu sebeptendir ki; 2017 yılında, TUSAŞ ve TEI’nin ardından, SSM tarafından, Türkiye’nin en başarılı 3’üncü savunma sanayisi firması olarak seçildik.”

Katma Değer için İhracat

Aral, katma değer sağlamanın önemine vurgu yaparak, önümüzdeki dönemi şöyle değerlendiriyor: “SYS olarak bu zamana ortaya çıkardığımız tüm ürünlerimizi, çalışmalarımızı ve stratejimizi, ulusal pazarda, dünyanın en büyükleri ile rekabet edebilecek şekilde yaptık, planladık. Bu yolda ilerlerken en iyi bilgi ve tecrübe kaynağının, TSK ve EGM olduğu vizyonu ile tüm ürünlerimizi ilk olarak onların onayına sunduk. İsterleri doğru planlanan ve de dünyanın en tecrübeli kullanıcılarının onayını almış bir ürün, doğru bir pazarlama stratejisi ile dünyada her zaman kendine yer bulmaktadır. Biz üreticilerin görevi, sadece Türkiye’ye satış yapmak değil, dost ülkelere yapacağımız satışlar ile ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin savunma firmaları, sadece ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayarak değil, katma değerli olan savunma sanayisi ürünlerinin ihracatı ile de ülkelerine katkı sağlamaktadır. Kısacası, vizyonumuzu genişletip, sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya açılmamız gerekmektedir.”

 6,301 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.