Ana Sayfa Haberler ÖZEL DOSYA: Paris Air Show 2019

ÖZEL DOSYA: Paris Air Show 2019

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan özel dosya, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Milli Muharip Uçak, Paris Air Show ile Dünya Sahnesine Çıktı

 

 

Bu yıl, 17-23 Haziran tarihlerinde düzenlenen Paris Air Show (PAS), Milli Muharip Uçak (MMU)’ın tam ölçekli maketinin (mock-up) ilk defa sergilenmesine sahne oldu. MMU’nun yanı sıra PAS 2019, Fransız-Alman-İspanyol ortaklığı ile FCAS (Future Combat Air System / Geleceğin Hava Muharebe Sistemi) programı kapsamında geliştirilecek yeni nesil savaş uçağının tam ölçekli modelinin lansmanına da şahitlik etti.

 

MMU’nun tam ölçekli modelinin üzerindeki örtüler, fuarın ilk gününde, Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanlığı Abdurrahman Şeref Can’ın da katıldığı bir tören ile kaldırıldı. Maket; SOM, SOM-J, TEBER, GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN, LGK, HGK ve HGK gibi Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği mühimmatın yanı sıra MBDA’nın Meteor, ASRAAM ve SPEAR mühimmatı ile birlikte sergilendi.

MMU’nun tam ölçekli modelinin üzerindeki örtüler, fuarın ilk gününde, Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanlığı Abdurrahman Şeref Can’ın da katıldığı bir tören ile kaldırıldı.

 

Tam ölçekli maketin aerodinamik yapısı, geçmiş yıllarda sergilenen maketler ve yayınlanan çizimlerle paralellik taşıyor. Uçağın, maket ile birlikte sergilenen teknik özellikleri, “MMU Teknik Özellikleri” başlıklı kutucukta yer alıyor. Mevcut planlara göre, MMU’nun, 2023 yılında hangardan çıkması, 2025 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve yoğun bir uçuş testi programının ardından da 2028 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

MMU, taşıyacağı farklı mühimmatla birlikte sergilendi.

Törenin ardından basın mensuplarına konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, MMU’nun, Avrupa’nın en iyi savaş uçağı olacağına dair söz verdiklerini ifade etti.

FCAS programı kapsamında geliştirilen ve İngiltere’nin TEMPEST platformu ile birlikte Avrupa’nın yeni nesil savaş uçaklarından biri olacak platformun tam ölçekli maketi de benzer bir törenle tanıtıldı. Tören, programa İspanya’nın katılımına dair imzaya da sahne oldu.

 

SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin

SaSaD ve GIFAS’tan İş Birliği Adımı

PAS 2019 sırasında, SaSaD ve Fransız havacılık ve uzay sektörünün derneği GIFAS arasında, üye firmaların ikili görüşmeler gerçekleştirdiği bir etkinlik de düzenlendi. İkili görüşmelere geçilmeden önce, SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin ve GIFAS Uluslararası Komisyonu Başkanı Stephane Abrail, kısa birer konuşma yaptılar.

GIFAS Uluslararası Komisyonu Başkanı Stephane Abrail

Tekin, savunma ve havacılık alanında Türk-Fransız iş birliği ile ilgili geçmiş dönemdeki örnekleri sıraladı ve yeni dönem ile ilgili şunları söyledi: “Savunma bütçeleri, gelişmiş ülkelerde azalıyor ve bütçeler, gelişmekte olan ülkelere kayıyor. O yüzden, yerel oyuncularla yeni bir düzen kurulmalı. İki ülkenin iş birliği, bu yeni ihtiyacı karşılayabilir.” Abrail ise söz konusu etkinliğin, iş birliği yapmaya istekli olduklarını gösterdiğini ifade etti.

 

SaSaD ve GIFAS arasında, üye firmaların ikili görüşmeler gerçekleştirdiği bir etkinlik düzenlendi.

 

Havacılık ve Uzay Sektörü, PAS 2019’da Bir Araya Geldi

PAS 2019 ile ilgili istatistikler ise şöyle gerçekleşti: Bu yıl etkinlikte, 2.453 kurum ve kuruluş stant açtı. Bunlardan 1.185’i Fransa; 1.268’i ise 48 farklı ülkeden geldi. 26 ülke, ulusal pavilyon oluşturdu. 21 ülkeden 150 start-up firması da PAS 2019’da yerlerini aldı.

Etkinlik, toplam 125.000 metrekare sergi alanı üzerinde düzenlendi. Bu alanın da 52.000 metrekaresi, stantlardan oluştu. 335 şale, 35.000 metrekarelik alana yayıldı. Dış mekân sergi alanı, 38.000 metrekare olarak gerçekleşti. Etkinlikte, toplam 140 hava aracı sergilendi.

PAS 2019’da, FCAS programı kapsamında geliştirilecek yeni nesil savaş uçağının tam ölçekli modelinin lansmanı da yapıldı.

 

PAS 2019’u, 316.470 kişi ziyaret etti. Bunlardan 139.840’u profesyonel ziyaretçiydi ve %40’ı Fransa dışından, 185 ülkeden katıldılar. 98 ülkeden ve 7 uluslararası organizasyondan 304 resmi heyet, etkinliği ziyaret etti. 87 ülkeden 2.700 akredite basın mensubu da PAS 2019’u takip etti. PAS 2019, toplam 140 milyar dolarlık sözleşmelerin imzasına sahne oldu.

PAS 2019’a, Türkiye’den; ASELSAN, Gür Metal, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), REPKON, Roketsan, SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, TEI ve TUSAŞ katıldı.

MSI Dergisi olarak yerinde takip ettiğimiz PAS 2019’un Türkiye açısından öne çıkan gelişmelerini, ilerleyen sayfalarda sizlerin ilgisine sunuyoruz.

 984 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.