Ana Sayfa Advertorial Özel Kuvvetler için Özel Silahlar: SAR 56 ve SAR 9 SP

Özel Kuvvetler için Özel Silahlar: SAR 56 ve SAR 9 SP

Sarsılmaz, zorlu görevlerin üstesinden gelirken özel silahlara ihtiyaç duyan özel kuvvetlerin de ihtiyaçlarını karşılıyor. Sahip olduğu Ar-Ge kabiliyetleri ve hassas üretim altyapısıyla son kullanıcıların ihtiyaçlarına hızlı ve etkin çözümler sunabilen Sarsılmaz, SAR 56 piyade tüfeği ve SAR 9 SP tabancasıyla özel kuvvetler başta olmak üzere silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine aradıkları silahları sağlıyor.

Ergonomiyi ve güvenilirliği tek bir platformda buluşturan SAR 56, farklı uzunluktaki namlu boyu seçenekleriyle yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm sunuyor. Geniş SAR 9 ailesinin yeni üyelerinden SAR 9 SP ise özel kuvvetlerin kullanımına yönelik bir dizi özellikleriyle öne çıkıyor.

Etkin, Kullanıcı Dostu ve Ergonomik: SAR 56

Sarsılmaz, 5,56×45 mm çapındaki SAR 56’yı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi sahadaki uzman personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın, ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Sahada zorlu koşullarda görev yapan personelin ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen SAR 56, bir dizi ergonomik özellikle donatıldı. Bunlardan öne çıkanlar şöyle sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör

SAR 56 ayrıca, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı. Bu sayede az bakım gerektiren ve seri atışlarda dahi şahlanması kolay kontrol edilebilen bir silah ortaya çıktı.

SAR 56’nın farklı namlu uzunluğuna sahip versiyonları, yakın ve uzun menzildeki hedeflere karşı kullanılabiliyor.

Bu çalışma prensibinde; ateşlenen fişeğin oluşturduğu barut gazlarının etkisi, sürgü taşıyıcısına (bolt carrier), silah boyunca uzanan bir piston vasıtasıyla iletiliyor. Piston, ateşleme esnasında oluşan enerjiyi, çok kısa bir mesafe hareket ederek sürgü taşıyıcısına aktarıyor. Ayrıca gaz, sadece pistona etki ettiği için kirli barut gazlarının silahın iç kısımlarına geçişi önleniyor. Böylece, seri atışlardan sonra bile iç kısımları nispeten temiz kalan bir silah ortaya çıkıyor. Bu da silahın hem bakımını kolaylaştırıyor hem de tutukluk yapmasını engelleyerek güvenilirliğini arttırıyor.

Bu mekanizmanın bir diğer avantajı da pistonun kısa hareketi sayesinde ateşleme esnasında silah içerisinde ileri-geri hareket eden parçalardan kaynaklı momentum değişiminin düşük bir seviyede kalması. Piston hareketinin uzun olması, silah her ateşlendiğinde, silahın içerisindeki yüksek kütleli bir cismin uzun mesafeler boyunca ileri ve geri giderek silahı sarsmasına neden oluyor. SAR 56 ise kısa piston hareketiyle dengeli bir silah olarak öne çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar, seri atışlar sırasında dahi SAR 56’nın şahlanmasını kolaylıkla kontrol edebiliyor.

Farklı Menziller için Farklı Uzunlukta Namlular

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm sunuyor.

SAR 56’nın; 7,5 inç (üstte), 11 inç (ortada) ve 14,5 inç (altta) namlu boyuna sahip sürümleri.

Tablo. SAR 56 Piyade Tüfeğinin Teknik Özellikleri

Özellikler7,5 inç Namlu11 inç Namlu14,5 inç Namlu
Namlu Çapı5,56×45 mm
Toplam Uzunluk (Dipçik açık)670 mm810 mm890 mm
Toplam Uzunluk (Dipçik kapalı)615 mm750 mm815 mm
Toplam Yükseklik270 mm
Toplam Genişlik70 mm
Namlu Uzunluğu190 mm280 mm369 mm
Dönü Uzunluğu1:7 inç
Yiv/Set Tipi ve Sayısı6 adet sağa dönüşlü (6RH)
Dakikadaki Atım Sayısı750/950 atım/dakika
Namlu Çıkış Hızı700 ± 10 m/s850 ± 10 m/s875 ± 10 m/s
Ateşleme ModlarıEmniyet, Tek Atış, Seri Atış
Emniyet SistemiÇift Taraflı Emniyet Mandalı
Nişangâh SistemiModüler Katlanabilir, Mesafe Ayarlı, Metal Gez ve Arpacık
Şarjör Kapasitesi (polimer şarjör)30
Ağırlık (aksesuarsız, nişangâhlar dâhil)Boş şarjörlü 3000 grBoş şarjörlü 3310 gr3.490 gr
SAR 56, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı.
SAR 9 SP

SAR 9 SP, Özel Görevler için Üretildi

Sarsılmaz’ın geniş SAR 9 ailesinin yeni üyelerinden SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. SAR 9 ailesinin standart özelliklerine ilave olarak; susturucu bağlantısı, trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacık, şarjör hunisi (magwell) ve kordon halkası gibi özelliklerle donatılan SAR 9 SP’nin her bir özelliği, ayrı bir ihtiyacı karşılıyor.

SAR 9 SP’nin namlusunda susturucu bağlantısı yer alıyor. Bu bağlantı ile standart ölçülerdeki tüm susturucular tabancaya takılabiliyor.

Bunun yanında atıcılar, tabancanın yükseltilmiş fiber optik trityumlu gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu ve red-dot takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, karanlık ortamlarda dahi doğru nişan almayı kolaylaştırıyor.

SAR 9 SP modeli, SAR 9 ailesinin Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen üyesi olarak öne çıkıyor.

Tabancanın şarjör hunisi, kullanıcının gözlerini hedeften ayırmadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirebilmesini sağlarken kabzanın hemen altında yer alan kordon halkası ise tabancanın kılıfından çıkarak düşmesini engelliyor.

SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları ise özellikle seri atışların ardından namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi; atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

Tablo. SAR 9 SP’nin Teknik Özellikleri

Kalibre9×19 mm
Namlu Boyu133 mm (5,2”)
Toplam Boy211 mm (8,3”)
Toplam Yükseklik152 mm (5,9 ”)
Toplam Genişlik37 mm (1,4”)
Ağırlık850 gr (29,9 oz)
Tetik SistemiTek hareketli
Şarjör Kapasitesi17
Diğer Özelliklerİğne kurulu göstergesiPicatinny ray sistemiSusturucu bağlantısıSoğutma kanallarıİğne tutucu çelik arka kapakŞarjör kılavuzuKordon halkasıYüksek gez ve arpacık

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.