Ana Sayfa Haberler Özel Tasarım Elektronik Sistemler için Doğru Adres: ARTI Endüstriyel Elektronik

Özel Tasarım Elektronik Sistemler için Doğru Adres: ARTI Endüstriyel Elektronik

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ARTI Endüstriyel Elektronik (ARTI), özel tasarım elektronik sistemler alanında, savunma ve havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu alt yüklenici olmaya devam ediyor. ARTI’nın çözümleri, ana yüklenicilerin; kalite, takvim ve maliyet kriterlerini sağlayarak, katma değer yaratıyor.

 

ARTI, başta güç dönüştürücüleri ve güç dağıtım birimleri gibi güç elektroniği uygulamaları olmak üzere; kara ve demiryolları elektronik sinyalizasyon sistemleri, gömülü yazılım, IoT, süreç kontrolü ve sensör koşullandırma gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Bu alanlarda, elektronik ve mekanik tasarım, prototip ve seri üretim çalışmaları yapan firma; müşterilerine, onarım ve destek hizmetleri de veriyor.

ARTI’nın, ana yükleniciler için sağladığı katma değer ise ürün ve çözüm kümesinin genişliğinin ötesinde. Savunma ve havacılık projelerinin üç önemli parametresi; kalite, takvim ve maliyet kapsamında, kendi faaliyet alanlarında en iyi çözümleri, ARTI sunuyor.

 

Bilgi ve Tecrübe, Fark Yaratıyor

Faaliyetlerini, yaklaşık 25 yıllık tecrübesi ve uzman ekibi ile sürdüren ARTI’nın başarıyla tamamladığı çok sayıda projeden edindiği tecrübe, günümüzde yürütülen projelere yansıtılıyor. Kabiliyetleri, ana yükleniciler tarafından da tanınan ARTI, ASELSAN’ın onaylı tedarikçileri arasında yer alıyor.

ARTI’nın, savunma ve havacılık alanında, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerden başlıcaları şöyle sıralanıyor:

 • OLED Sürücü Tasarımı ve Üretimi: ARTI, OLED’lerin sürülmesi ve kontrol edilmesi için elektronik kart geliştirdi.
 • HİSAR-O Güç Dağıtım Birimleri Tasarım ve Prototip Üretimi: ARTI, orta irtifa hava savunma füze sistemini oluşturan sistemlere ait güç dağıtım birimlerini geliştirdi.
 • SERDAR Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Prototip Üretimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi, ARTI tarafından geliştirildi.
 • Yeni Tip Denizaltı Howler Elektronik Kartı: AA giriş gerilimini, çıkışındaki birimleri beslemek amacıyla farklı frekans ve genlikte AA gerilimlere dönüştüren elektronik kart, ARTI tarafından geliştirildi.
 • Elektronik Harp Destek Merkezi (EHDM) Güç Dağıtım Birimi: ARTI, batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimini geliştirdi.
 • Kamera Arayüz Birimi: Askeri nitelikte ethernet anahtarlama birimi, ARTI tarafından geliştirildi.
 • ZPT Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Geliştirme: ARTI, batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimini geliştirdi.
 • Leopard2 Tankı İçin Güç Dağıtım Birimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi, ARTI tarafından geliştirildi.
 • Alarm Anons Sistemi: ARTI, MİLGEM ve Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) projeleri kapsamındaki gemiler için alarm anons sistemini geliştirdi.
 • Çok Amaçlı Ekran Güç ve Sistem Arayüz Kartı Geliştirme: Batarya geriliminden elektronik bileşenleri beslemek için gerekli gerilimleri üreten; aynı zamanda, sistemin dış dünya ile iletişimini (video, ayrık işaretler) sağlayan güç kartı, ARTI tarafından geliştirildi.
 • Ataletsel Konumlama ve Yön Bulma Birimi ile Termal Görüş Birimi Güç Kartı Tasarım ve Geliştirme: ARTI, batarya geriliminden elektronik bileşenleri beslemek için gerekli gerilimleri üreten bir güç kartı geliştirdi.
 • TT80 Sınıfı Sahil Güvenlik Botu Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Geliştirme: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi, ARTI tarafından geliştirildi.

ARTI, bu projelerde, sadece kabiliyetleri ile değil, kalite anlayışı ile de öne çıktı. Örneğin, seri üretim safhasında, elde dizilmesi gereken hassas malzemeler için dizgi işlemleri, ARTI bünyesinde gerçekleştirildi. Böylece, bu süreçte ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun, proje takvimini etkilememesi sağlanmış oldu.

ARTI’nın elektronik tasarım yetenekleri arasında; hiyerarşik şematik tasarımı, karmaşık ve yüksek yoğunluklu kablaj tasarımı ve çok katlı ve yüksek yoğunluklu, empedans kontrollü üç boyutlu takım baskılı devre kartı tasarımı bulunuyor.

Başarının Ardındaki Kabiliyetler

ARTI’nın, her biri farklı teknolojik zorluklara sahip bu projeleri başarıyla tamamlamasının arkasında ise firmanın kabiliyetleri yatıyor. ARTI’nın sahip olduğu kabiliyetler, şöyle sıralanabilir:

 • ARTI; güç dönüştürücüleri, güç dağıtımı, yazılım, IoT, süreç kontrolü, sinyalizasyon ve sensör koşullandırma gibi geniş bir yelpazede, analog/sayısal tasarım ve benzetim yeteneklerine sahip. Aynı zamanda, üretilen tüm cihazların mekanik tasarım ve analizini yürütüyor.
 • ARTI’nın elektronik tasarım yetenekleri arasında; hiyerarşik şematik tasarımı, karmaşık ve yüksek yoğunluklu kablaj tasarımı ve çok katlı ve yüksek yoğunluklu, empedans kontrollü üç boyutlu takım baskılı devre kartı tasarımı bulunuyor.
 • ARTI, çeşitli askeri ve endüstriyel uygulamalar için tasarladığı akıllı cihazlarının yazılımlarını, gömülü Linux işletim sistemi kullanarak ARM çekirdekli işlemciler için veya Texas Instruments ve Microchip firmalarının DSP ve MCU’ları için geliştiriyor.
 • Askeri uygulamalarda kullanılmak üzere, bilgisayar veya gömülü işlemcide koşan kullanıcı arayüz yazılımları ve bu yazılımların grafikleri de ARTI tarafından tasarlanıyor.
 • Projeye özel mekanik tasarımlar, Catia V5 PML ve Solidworks Proffesional mühendislik araçlarıyla yapılıyor. Müşteri isterleri ve MIL-STD-810 standardındaki testler doğrultusunda tasarımı şekillenen mekanik birimler, elektronik cihazların EMI/EMC isterlerine ekranlama sağlayacak şekilde geliştiriliyor.
 • ARTI’daki seri ve Ar-Ge amaçlı üretimler, ESD standartlarına uyumlu üretim ortamında, IPC eğitimi almış sertifikalı teknikerler tarafından gerçekleştiriliyor.
 • MIL-STD-810 standardındaki testler ile uyumlu, EMI/EMC gereklilikleri sağlayan karmaşık ve yüksek yoğunluklu kablaj üretimi, ARTI’nın tecrübeli ekibi tarafından, ARTI üretim tesislerinde gerçekleştiriliyor.
 • Prototip kartların dizgisi ARTI üretim tesislerinde yapılıyor. Yüksek miktarlı kart üretimleri için dizgi firmaları ile çalışılıyor ve bu çalışmalar, ARTI denetiminde gerçekleştiriliyor.
 • Tasarımı tamamı ile ARTI’ya ait olan mekanik birimler, onaylı alt yüklenicilerce, ARTI denetiminde üretilip, mekanik montaj için ARTI üretim tesislerine getiriliyor.
 • Üretimi tamamlanan cihazların müşteri isterlerini eksiksiz olarak karşıladığını sınayan fonksiyonel doğrulama faaliyetleri, ARTI tesislerinde, ARTI tarafından gerçekleştiriliyor. Bu süreçte, ARTI tarafından, proje ve tasarıma özel olarak geliştirilen test yazılımları, test kartları ve gerekli diğer test ekipmanlarından oluşan düzeneklerle kullanılıyor.
 • ARTI, zorlu şartlarda çalışması için tasarlayıp üretmiş olduğu ürünleri, fonksiyonel olarak da sınadıktan sonra, birçok projesinde uygulayıp tecrübe kazandığı MIL-STD-461 standardındaki EMI/EMC testleri ve MIL-STD-810 standardındaki çevresel testler ile doğruluyor. Testler için gerekli test kablajının ve fikstürlerinin; tasarım, üretim ve analizi de tecrübeli ARTI çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor.

Tasarımı tamamı ile ARTI’ya ait olan mekanik birimler, onaylı alt yüklenicilerce, ARTI denetiminde üretilip, mekanik montaj için ARTI üretim tesislerine getiriliyor.

 

Yerlilik ve İhracata, ARTI’dan Katkı

ARTI Genel Müdürü Atila Koç, IDEF 2019 katılımları ile ilgili şunları söylüyor: “Son dönemde yaşananlar, ihracat ve yerliliğin iç içe olduğunu gösterdi; çünkü yerli olmadan ihracat da yapamıyorsunuz. ARTI olarak biz, sistem ve platformlara özel elektronik tasarımlar sağlıyoruz. Bunları, yüksek kalite gereksinimlerine ve yerlilik oranına uygun olarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Böylece, sistem ve platformların rekabetçi olmasına ve ihraç edilebilmesine katkı sağlıyoruz. IDEF 2019’da, bu niteliklerimizi bir kez daha vurguluyoruz ve sektörle iş birliklerimizi arttırmayı hedefliyoruz.”

 1,404 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.