Ana Sayfa Haberler Özgün Platformları Tamamlayan Çözümler BİTES’ten

Özgün Platformları Tamamlayan Çözümler BİTES’ten

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Türk savunma ve havacılık sanayisi özgün platformlar ortaya koydukça, BİTES de bu platformların ihtiyaç duyduğu; eğitim ve simülasyon, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka çözümlerini özgün olarak geliştirmeye devam ediyor. BİTES; bu çözümlerde kullandığı yazılım altyapılarını da kendisi geliştiriyor; böylece, teknolojik derinlik olarak da rakiplerinin önüne geçmeyi ve dış bağımlılıklardan kurtulmayı hedefliyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, BİTES’in geliştirmiş olduğu BAYRAKTAR TB2 Simülatörü ve Artırılmış Gerçeklik Eğitim & Bakım & Montaj sistem çözümleri hakkında bilgi aldı.

 

Firmanın, bu faaliyetleri kapsamında geliştirdiği ve IDEF 2019’da öne çıkarttığı artırılmış gerçeklik tabanlı üretim, montaj ve bakım destek sistemleri uygulamaları; ASELSAN için üretilmiş olan komuta kontrol sistemlerinin artırılmış gerçeklik destekli holografik uygulama altyapısı; Alp Havacılık için geliştirilen artırılmış gerçeklik tabanlı Üretim ve Montaj Destek Sistemi; Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Simülatörü ve ATAK Helikopteri Sanal Bakım Simülatörü (SBS) oldu.

BİTES, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) envanterindeki Yeni Tip Karakol Botları için bu yıl teslim ettiği artırılmış gerçeklik destekli bakım uygulamasını da fuarda sergiledi. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından desteklenen bir teknoloji kazanım yükümlülüğü projesi kapsamında geliştirilen sistem, Dz.K.K.lığı için de bir ilk teşkil ediyor. Sistem sayesinde; bakım personeli, artırılmış gerçeklik gözlüğü, tablet veya mobil cihazlar ile bakım yapacağı platforma odaklanarak 3 boyutlu holografik yönlendirmeler alabilecek ve bu işlemleri adım adım uygulayabilecek. Sistem tarafından sağlanan güvenlik adımları ve hatırlatıcılar ile tüm işlemlerin doğru sırada yapılmasını sağlanabilecek. Bu sayede, gemi bakım personeli, verilen talimatları takip ederek tanımlanan arızayı giderebilecek. İhtiyaç duyması halinde, uzakta bulunan uzman kişiden bakım ve onarım için görüş de alabilecek. Böylece, yeterli uzmanlık seviyesine henüz ulaşamayan personel dahi tecrübeden bağımsız bir şekilde ve en kısa sürede bakım ve onarım süreçlerine dâhil olabilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, BİTES’in geliştirmiş olduğu BAYRAKTAR TB2 Simülatörü’nü yakından inceledi.

ASELSAN ve BİTES ortaklığında geliştirilen “Geleceğin Komuta Kontrol Yeri” sistemi ile muharebe alanının 3 boyutlu holografik görüntüsü, akıllı gözlükler ile komutanların gözlerine kadar taşınacak. 3 boyutlu holografik görüntü üreten gözlüklerin BİTES yazılımları ile birleşmesi sonucunda, kullanıcılar, hologram olarak oluşturulan tank, jet ve diğer askeri sistemleri, el hareketleri ve ses komutlarıyla kontrol edebilecekler. Bu sistem ile komutanlar, gerçek muharebe alanında olan biteni, birebir olarak takip edip müdahale etme şansına sahip olacaklar. Kafalarındaki askeri taktik ve stratejileri, gerçek operasyon öncesinde test etme şansı bulacak ve gerçek operasyon için en iyi taktiği, daha kolay belirleyebilecekler.

Alp Havacılık için geliştirilen Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Montaj İşlemi uygulaması ile basılı dokümanlar takip edilerek gerçekleştirilmesi zor olan karmaşık sistem montajlarının, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Bu çözüm, aynı zamanda, montaj personelinin deneyimsiz olmasından kaynaklı iş kazalarının ve montaj işlemlerinin uzamasının önüne geçilebilecek ve işlemlerin tek seferde, sıfır hata ile yapılabilmesinin önünü açacak. Montaj işlemi, bir tablet ya da artırılmış gerçeklik gözlüğü kullanılarak gerçekleştirilebilecek.

BAYRAKTAR TB2 için geliştirilen SİHA Simülatörü, sistemin yer kontrol istasyonuna gömülü olarak çalışabilecek ve bu sayede, operasyonel görev olmadığı zamanlarda, yer kontrol istasyonu, eğitim amaçlı da kullanılabilecek. Simülatör, buzlanma dâhil tüm hava olaylarını simüle edebilecek; yerde bulunan unsurları da sanal oyuncular olarak canlandırabilecek. Sistemin veri tabanında tüm Türkiye yer alacağından, bir göreve çıkmadan önce, görevin tüm aşamalarının simülatörde canlandırılması mümkün olacak.

Bakım ve arızacılık eğitimlerinin verilebildiği ATAK SBS’nin, hem yazılımı hem de simülasyon altyapısı, BİTES tarafından geliştirildi. Yazılım ile teknisyenlerin bakım ve arızacılık eğitimleri, adım adım gösteriliyor. Sunulan dokunmatik altyapı ise kullanılabilirlik ve eğitim etkinliğini arttırıyor. Bu kapsamda firma, eğitim senaryolarının hızlı bir şekilde üretilmesini sağlayan bir editör de geliştirdi. ATAK SBS’nin bu altyapısı, başka eğitim sistemlerinde de kullanılabilecek.

BİTES; FNSS ve ULAK Haberleşme ile artırılmış gerçeklik tabanlı uzaktan bakım ve destek teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasını imzaladı.

 

BİTES; Nurol Makina ve ULAK Haberleşme ile askeri otonom kara araçları için yapay zekâ, geniş bant iletişim ve ileri sürüş destek sistemlerinin ortak geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasını imzaladı.

 

BİTES; TRTEST, Leonardo ve Telespazio ile GNSS altyapısı uygulamaları ve test teknolojileri geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasını imzaladı.

 

BİTES, İş Birliklerini de Genişletiyor

BİTES, fuar boyunca, 7 anlaşma imzaladı. Fuarın ikinci günü, ASFAT ile BİTES arasında, Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Destek Sistemi uygulamaları konusunda; üçüncü günü ise Alp Havacılık ile BİTES arasında, Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Üretim ve Montaj Destek Sistemi uygulamaları konusunda iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Fuarın son günü ise Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi’nin de müşahitlik imzası ile:

  • ULAK Haberleşme ve DataBoss ile milli geniş bant iletişim altyapısı ve uygulamalarında yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik teknolojilerin kullanımına yönelik iş birliği anlaşması,
  • TRTEST, Leonardo ve Telespazio ile GNSS altyapısı uygulamaları ve test teknolojileri geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşması,
  • Nurol Makina ve ULAK Haberleşme ile askeri otonom kara araçları için yapay zekâ, geniş bant iletişim ve ileri sürüş destek sistemlerinin ortak geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşması,
  • FNSS ve ULAK Haberleşme ile artırılmış gerçeklik tabanlı uzaktan bakım ve destek teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşması,
  • Vitrociset ile lojistik sistemlerinde yapay zekâ teknolojilerinin uygulamasına yönelik iş birliği anlaşması imzalandı.

 1,239 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.