Ana Sayfa Haberler Özgün Yerli Tabancada İpi, Sarsılmaz Göğüsledi

Özgün Yerli Tabancada İpi, Sarsılmaz Göğüsledi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 2015 yılında başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi (ÖYTP) çerçevesinde, Sarsılmaz mühendisleri tarafından tasarlanan tabanca, yapılan testleri birincilikle tamamladı ve SSM ile Sarsılmaz arasında, seri üretim sözleşmesi görüşmeleri başladı. Sarsılmaz’ın, konuyla ilgili olarak Ocak ayı içinde, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bilgilendirmede, tabancanın, testlerden açık ara birincilikle çıktığı vurgulandı.

ÖYTP’nin test süreci, 27 Mayıs – 13 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kapsadığı denemelerin niteliği itibarıyla dünya genelinde uygulanan en zorlu testler arasında gösterilen bu süreçte, ihaleye katılan firmalar, 30’ar adet tabanca teslim etti. Bu tabancalar arasından, rastgele seçilen 3 tabancaya, 30.000’er atışlık ömür mukavemet testi uygulandı. Sarsılmaz yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Sarsılmaz’ın seçilen 3 tabancası, testleri, toplamda, sadece 13 hata ile tamamladı. Diğer katılımcı firmalardan biri, testlerde, tabancasının ana parçalarından birinin kırılması nedeniyle diskalifiye oldu. Diğeri ise testleri yüzlerce hata ile tamamladı. Sarsılmaz tarafından yapılan açıklamada, testlerin bu sonucu ile firmanın tabancasının, “Milli Tabanca” olmaya layık görüldüğü belirtildi.

Testlerin ardından, SSM ile Sarsılmaz arasındaki sözleşme görüşmeleri, Aralık ayında başladı. Toplam 110.242 adet tabancayı kapsayacak sözleşmenin, yakın zamanda imzalanması bekleniyor. Tabancanın ismi ise Sarsılmaz’ın önerdiği adaylar arasından, SSM tarafından seçilecek.

Sözleşmenin imzalanması ile Sarsılmaz, uzun soluklu bir üretim sürecine başlayacak. 2018 yılında 30.142; 2019 yılında 55.300; 2020-2032 yılları arasında ise 24.800 adet tabanca üretilerek teslim edilecek. Toplam 110.242 tabanca, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kullanımına sunulacak. Seri üretim dönemi içinde, ihtiyaç makamlarının talebi doğrultusunda yapılacak sözleşme değişiklikleri ile üretim adetlerinin artması da gündemde.

Sarsılmaz, 2017’de, bu proje için geliştirdiği tabancayı, küçük farklılıklarla ticarileştirerek, SAR 9 olarak piyasaya sürmüştü. Kısa zamanda bilinen ve beğenilen bir model haline gelen SAR 9 ile ÖYTP’de teslim edilecek tabanca arasında, bazı farklılıklar olacak. Bunların başında, ağırlık geliyor. Projenin teknik şartnamesinde, ağırlığın azami 750 g olması isteniyor. Dolayısı ile projede teslim edilen model, 780 g olan SAR 9’dan, 30 g daha hafif olacak. Her iki modelin çalışma prensibi ise tamamen aynı. Kapak takımında ise ağırlık ve görünüş olarak bazı farklar bulunuyor. Projede tabancalar, kurumların talebi doğrultusunda, emniyet mandallı ve mandalsız olmak üzere, iki ayrı tipte teslim edilecek. İlk olarak emniyet mandallı modeli ile piyasaya sunulan SAR 9 da kısa süre içerisinde, emniyet mandalsız modeli ile MKEK’de satışta olacak.

Sarsılmaz cephesindeki bir diğer gelişme kapsamında, EGM’nin, 40.000 adet, 9×19 mm çapında yarı otomatik tabanca alımına dair ihalede de SAR 9, testleri tamamlayabilen tek tabanca oldu. Sarsılmaz yetkilileri, testlere katılan diğer tabancaların, parça kırarak diskalifiye olduklarını söyledi. Böylelikle EGM’ye, ÖYTP kapsamında teslim edilecek tabancalar haricinde, 40.000 adet de SAR 9 teslim edilmiş olacak.

 28,132 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.