Ana Sayfa Haberler Pakistan Deniz Kuvvetlerinin MİLGEM Korvetlerinde Kullanılacak Gaz Türbinlerinin Sözleşmesi İmzalandı

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin MİLGEM Korvetlerinde Kullanılacak Gaz Türbinlerinin Sözleşmesi İmzalandı

GE Marine, 6 Ekim’de yayınladığı basın bülteni ile Pakistan’ın MİLGEM korvetleri için LM2500 gaz türbinleri tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşme, GE Marine ile MİLGEM korvetlerinin ana tahrik sistem entegratörü STM arasında imzalandı. LM2500’ler, GE’nin Evendale, Ohio’daki tesislerinde üretilecek.

Pakistan Deniz Kuvvetleri, dört adet MİLGEM korvetinin tedariki için Temmuz 2018’de, ASFAT ile bir kontrat imzaladı. Gemilerin iki tanesi Türkiye’de, diğer ikisi ise Pakistan’da inşa ediliyor. İlk geminin omurgasının kızağa konma töreni, 3 Haziran’da İstanbul Tersanesi Komutanlığında; Pakistan’da inşa edilecek ilk geminin, projenin ise üçüncü gemisinin saç kesme töreni, 9 Haziran’da, Karaçi Tersanesinde icra edilmişti.

MİLGEM korvetlerinin tahrik sistemleri CODAG (Combined Diesel and Gas / Birleşik Dizel ve Gaz) konfigürasyonuna sahip. Bu konfigürasyonda, bir adet LM2500 gaz tribünü ile birlikte iki adet de dizel motor kullanılıyor. Dizel motorlar, düşük yakıt tüketimleri nedeniyle normal seyir esnasında tercih edilirken, yüksek süratlere ihtiyaç duyulduğunda gaz türbini de devreye giriyor. Her üç motor birlikte çalıştığında, gemiye toplam 31.600 kilovatlık bir güç sağlıyor.

MİLGEM’lere ilave olarak, Türk Deniz Kuvvetlerinin Barbaros ve Gabya sınıfı fırkateynlerinin her birinde de ikişer adet LM2500 kullanılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.