Ana Sayfa Haberler Pakistan MİLGEM Projesinde, 3’üncü Gemi, Karaçi’de Kızağa Kondu

Pakistan MİLGEM Projesinde, 3’üncü Gemi, Karaçi’de Kızağa Kondu

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak ASFAT ana yükleniciliğinde başlayan ve 4 adet MİLGEM korvetinin inşasını öngören proje kapsamında, 3’üncü geminin kızağa konma töreni, 25 Ekim’de, Pakistan’daki Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirildi. Projenin 3’üncü gemisi, aynı zamanda Pakistan’da inşa edilen ilk gemi olma özelliğini taşıyor.

Bu maksatla Pakistan’da düzenlenen törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal Khan ve çok sayıda davetli katıldı.

ASFAT tarafından, 2018 yılında imzalanan sözleşme ile başlayan projenin, Türk savunma sanayisinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat projesi olduğu ifade ediliyor. Projenin ilk 2 gemisinin İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşası devam ediyor. Proje kapsamındaki diğer 2 gemi ise Karaçi Tersanesi’nde inşa ediliyor.

ASFAT tarafından konu ile ilgili yayınlanan bültende, şu ifadeler yer aldı: “Projenin geldiği aşama; Türk mühendisinin dünya standartlarında tasarım ve üretim yapabildiğinin, dahası birikimini ana karasından binlerce kilometre uzaktaki dost ülkelerle paylaşabildiğini göstermekte.

ASFAT, Pakistan MİLGEM projesini, mevzuatından kaynaklı güçlü, dinamik, esnek yapısı ve nitelikli iş gücü sayesinde, İstanbul Tersanesi Komutanlığımızın dünya çapındaki birikimini kullanarak ‘en düşük maliyet’, ‘en yüksek kalite’ ve ‘en kısa zaman prensibi’ ile tamamlamayı ve ilk gemiyi takvimine uygun olarak 2023 yılında Pakistan Donanmasına teslim etmeyi hedeflemekte.

Koronavirüs gibi tüm dünyayı baştan aşağıya etkileyen, böylesine zor günlerde projenin takvimine uygun olarak ilerliyor olması dosta da düşmana da çok ama çok önemli bir mesaj olarak nitelendirilmekte.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.