Ana Sayfa Arşiv Pakistan, Zorlu Coğrafyası için Tercihini, T129 ATAK’tan Yana Kullandı

Pakistan, Zorlu Coğrafyası için Tercihini, T129 ATAK’tan Yana Kullandı

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, 13 Temmuz’da yapılan açıklamaya göre, Pakistan, yeni nesil taarruz helikopteri ihtiyacı için, T129 ATAK’ı seçti. Türkiye ve Pakistan arasında varılan anlaşma, 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışını öngörüyor. Yeni nesil taarruz helikopteri ihtiyacı için, T129 ATAK’ı seçen Pakistan, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık gibi, helikopterleri en çok zorlayan şartların hâkim olduğu bir coğrafyaya sahip. İmzalanan anlaşmayla birlikte Pakistan, T129 ATAK’ın, Türkiye’nin ardından ikinci kullanıcısı olacak.

 

T129 ATAK helikopterinin satışını konu alan sözleşme, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında bir süredir devam eden görüşmelerin sonucunda imzalandı. Sözleşme; lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat gibi konuları da kapsıyor.

SSB tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla ‘T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’, yeni nesil görev ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK Helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek gereksinimleri karşılamış olup, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti.

Bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayii ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.”

Sözleşmenin bedeli ve süresi ile ilgili bir ayrıntı paylaşılmadı. Bununla beraber, Anadolu Ajansı’nda yer alan haberlerde, sözleşme bedeli, yaklaşık 1,5 milyar dolar olarak verildi.

 

2016 yılında gerçekleştirilen testlerde, Pano Aqil’de, TUSAŞ ve Pakistan ekipleri bir arada.

 

T129 ATAK, Kendini İspatladı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel komutanlığı envanterinde, Türkiye’nin terörle mücadele ve sınır güvenliği operasyonlarında başarıyla görev yapmaya devam eden T129 ATAK, kendisini muharebe sahasında kanıtlamış (combat proven) bir platform olarak öne çıkıyor. Haziran ayı itibarıyla 35 adet helikopter, Türkiye’de görev yapıyor. Helikopter, özel gösterimlerin yanı sıra EFES tatbikatı gibi, uluslararası etkinliklerde de kabiliyetlerini gözler önüne seriyor.

Pakistan ise T129 ATAK’ın kabiliyetlerini yakında tanıyan ülkelerin başında geliyor. Helikopter, 21-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Pakistan’ın zorlu coğrafyasında, bir dizi teste tabi tutuldu ve bunlardan, büyük bir başarıyla ayrıldı. Bu test kampanyasının öne çıkan ayrıntıları, şöyle sıralanıyor:

  • T129 ATAK, Pakistan’da ilk uçuşunu, Multan şehrinde, öğle saatlerine doğru, 47°C sıcaklıkta gerçekleştirdi.
  • Helikopter, bir sonraki durağı Pano Aqil’de, bu sefer 50°C sıcaklıkta, kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdi.
  • T129 ATAK’ın Pakistan’daki üçüncü deneme bölgesi, Himalayalar’ın eteklerindeki, Quetta şehri oldu. Helikopter, burada, 23°C sıcaklıkta ve 14.000 ft irtifada, tüm gereksinimleri karşılayarak görev yapabileceğini gösterdi.
  • Dönüş yolunda, T129 ATAK, Quetta’dan Multan’a, 480 km’lik mesafeyi, yakıt ikmali yapmadan, tek seferde kat etti. 2 saat 40 dakika süren uçuşun ardından iniş yaptığında, helikopterin, 33 dakikalık daha yakıtı bulunuyordu.

Pakistanlı yetkililer, T129 ATAK’ın vurucu gücünü ise 2016 yılının Kasım ayında, Türkiye’de, Karapınar’da gerçekleştirilen atış testlerinde yakında gördüler. Testlerde, helikopter, hem lazer güdümlü füze hem de elektro-optik güdümlü füze atışları yaptı ve zırhlı hedeflere karşı etkinliğini gösterdi.

T129 ATAK, Himalayalar’da başarıyla görev yapabileceğini, 23°C sıcaklıkta ve 14.000 ft irtifada gerçekleştirdiği testlerle gösterdi.

 

TUSAŞ-Pakistan İş Birliğinde Son Halka

Bu proje, TUSAŞ’ın, Pakistan ile iş birliğinin ilk örneği olmayacak. Pakistan Hava Kuvvetlerinin F-16 uçaklarının aviyonik ve yapısal modernizasyonu, 2009 yılında imzalanan sözleşme ile TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi. Pakistan Hava Kuvvetleri personelinin de görev aldığı ve toplam 41 uçağı kapsayan modernizasyon çalışmasında, son 4 uçak, 2014 yılında teslim edildi.

İş birliğinin bir diğer ayağı kapsamında, PAC Kamra, ANKA insansız hava aracı için parça üretimi gerçekleştirdi. İlk parçanın teslimatı, IDEF 2013 sırasında düzenlenen törenle yapıldı.

T129 ATAK satışı ile bu iş birliği, T129 ATAK üzerinde sistemleri ve parçaları olan diğer Türk firmalarını da kapsayacak şekilde genişleyerek, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

 3,406 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.