Ana Sayfa Haberler Pakistan’ın 4 Korvetlik İhalesini Türkiye Kazandı

Pakistan’ın 4 Korvetlik İhalesini Türkiye Kazandı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 5 Temmuz’da yaptığı açıklama ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin korvet ihtiyacına yönelik olarak açılan ihaleyi Türkiye’nin kazandığını duyurdu.

Pek çok ülkenin yarıştığı ihalede, Türkiye, hem teknik açıdan hem de fiyat açısından en iyi teklifi vererek ipi göğüsledi. İhalenin ana yüklenicisi ise sermayesinin tamamı Milli Savunma Bakanlığına ait Askeri Fabrikalar ve Tersaneler İşletme A.Ş. (ASFAT) oldu. İhaleye ilişkin sözleşme, Pakistan’da imzalandı. Yaptığı açıklamada, ihalenin, milyar dolar mertebesinde bir değere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Canikli, ihalenin, Türk savunma ve havacılık sanayisinin, tek kalemde bugüne kadar gerçekleştirdiği en yüksek değerli ihracat olduğunu belirtti.

İhale kapsamında, 4 adet MİLGEM sınıfı korvet inşa edilecek. Korvetlerden 2’sinin inşası ASFAT’a ait İstanbul Tersanesi Komutanlığında, 2’sinin inşası ise Pakistan’daki Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

 1,439 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.