Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı PALS, Uydu Haberleşme Antenlerinde %92 Yerlilik Oranına Ulaştı

PALS, Uydu Haberleşme Antenlerinde %92 Yerlilik Oranına Ulaştı

Haberleşme (muhabere) kabiliyeti, teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ulusların milli savunma stratejilerinin en kritik unsurlarından biri haline geldi. Kesintisiz haberleşme kabiliyeti ise muharebe meydanına çıkmadan çok daha önce; etkin ve kısıtlamalardan bağımsız çözümlerin tedariki ile başlıyor. PALS, hem ürünlerinin etkinliği hem de yüksek yerlilik oranı ile bu alanda aranan çözümleri sunuyor.

Gelişen teknolojiyle savaş yöntemleri de dijitalleşiyor ve devletler, üretebildikleri savunma teknolojileri doğrultusunda güçlü hale geliyor. Uydu antenleri ise askeri haberleşme sistemlerinin en önemli unsurlarına dönüşüyor. Doğru bilgininin, uzak mesafelerden, doğru zamanda doğru kişiye aktarılabilmesi, doğru ve etkin uydu antenlerinin kullanılması ile mümkün oluyor.

Son yıllarda ülkemizin savunma ve teknoloji stratejilerinin yerlileştirmeye odaklanması, uydu anten teknolojisinin, yerli imkânlarla Türkiye’de geliştirmesi ile ilgili çalışmaları hızlandırdı. 26 yıl önce İstanbul’da kurulan PALS, 2015 yılından bu yana, askeri standartlarda uydu anten sistemleri üretiyor. Son birkaç yıldır gerçekleştirdiği çalışmaların sonucunda, PALS, Türkiye ve farklı ülkelerde aktif olarak kullanılan askeri antenlerinin yerlilik oranını, %92’ye çıkarmayı başardı.

Bir uydu haberleşme terminali, farklı fonksiyonlara sahip mekanik ve elektronik alt birimlerin bir araya getirilmesiyle oluşuyor. PALS, savunma sanayisi için tasarladığı askeri ürünlerindeki pasif bileşenler (RF Passive Components) olarak da bilinen alt bileşenlerin imalat teknolojisini de millileştirerek ürünlerinde yerlilik oranını olabilecek en üst seviyeye taşıyor. PALS’in anten teknolojisini yerlileştirme süreci; tasarım, imalat ve ardından her bir ürüne uygulanan MIL-STD-461F, MIL-STD-188-164A ve MIL-STD-810G test prosedürlerini içeren, birbirinden bağımsız süreçleri kapsıyor.

3 Kıtada, 30’u Aşkın Ülkede Kazanılan Tecrübe

PALS PMA serisi antenler, sırt çantasında taşınabilen uydu haberleşme terminalleridir.

Askeri standartlarda tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiş bir uydu anteni, dayanıklı donanımı, dışarıdan uygulanabilecek herhangi bir elektronik müdahaleye karşı MIL-STD-461F (EMC/EMI) standartlarında üretilmiş ve test edilmiş elektronik aksamları, pratik ve kompakt yapısıyla diğer uydu antenlerinden ayrılır. Bu antenler, en zorlu koşullarda, en güvenli şekilde çalışmalıdır.

Uzun yıllar, 3 farklı kıtada, 30’dan fazla ülkede, birbirinden farklı sektörlerdeki paydaşları için farklı uydu frekans bantlarında ve coğrafik koşullarda çalışabilen antenler imal eden PALS, uluslararası deneyimlerini, uydu anteni teknolojisinin millileştirme süreçlerine aktardı. Sonuçta, her türlü hava ve yeryüzü koşulunda kesintisiz ve güvenilir haberleşme sağlayabilen, askeri tip antenler ortaya çıktı.

Askeri uydu antenleri, kullanım uygulamalarına göre, 60 cm’den 6-7 metreye dek farklı boyutlarda olabilir ve farklı bantlarda çalışabilir. PALS, farklı uydularla ve bantlarda çalışan ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilen anten serileri üretiyor. PALS anten serileri, paydaşların teknik isterleri ve teknik ihtiyaçlarına göre yeniden tasarlanabilir ve farklı projelere özel antenler geliştirilebilir.

Farklı İhtiyaçlar için Farklı Ürün Serileri

Savunma Sanayii Başkanlığının bir projesi kapsamında ASELSAN için geliştirdiği PALS PDA, İntikal Ettirilebilir Araç Uydu Terminali, PALS’in savunma sanayisine sunduğu ilk askeri tip anten çözümüdür.

PALS PMA serisi antenler, sırt çantasında taşınabilen uydu haberleşme terminalleridir. Oldukça hafif yapıda; ancak bir o kadar da dayanıklı olacak şekilde imal edilen bu antenler, tek kişinin taşıyabileceği bir sırt çantasına sığabilir ve yine tek kişi tarafından birkaç dakika içinde hızlı bir şekilde haberleşmeye hazır hale getirilebilir.

PALS PMA serisi antenler; 60 cm, 90 cm ve 120 cm olarak imal edilir. Daha büyük boyutlardaki PALS PFA serisi antenleri ise taşınabilir uydu terminalleridir. Bunlar, bir bölgeden başka bir bölgeye, modeline bağlı olarak birkaç taşıma çantasında nakledilebilen, kurulumu oldukça kolay antenlerdir. Bu seri, 3,70 m’ye dek farklı boyutlardaki modellere ve C bant ve X bant opsiyonlarına sahiptir.

4 m ve üzerindeki PALS PTA serisi Nakledilebilir Uydu Terminalleri ise 3’e katlanır yapılarıyla nakil anında sabitlendikleri platforma ya da taşındığı treylere en uygun aerodinamiği ve taşınma kolaylığını sağlar. Bu antenler, konteynerlerin üzerinde kullanılabileceği gibi, bir treylerin içinde de kullanılabilir.

PALS PDA, İntikal Ettirilebilir Araç Uydu Terminali, PALS’in savunma sanayisine sunduğu ilk askeri tip anten serisidir. PDA Serisi askeri antenler, ilk olarak Savunma Sanayii Başkanlığının bir projesi kapsamında ASELSAN için geliştirildi ve proje tarihleri içerisinde farklı adetlerde setler halinde teslim edildi. PDA, karbon fiberden üretilen dayanıklı ve aerodinamik yapısı ile araç ve şelter gibi platformların üzerine sabitlenebilir. 77 cm’den 2,40 m’ye dek farklı boyutlarda; Ku, Ka, X, C bantlarında haberleşebilen modelleri mevcuttur. PDA serisi antenler, 3 dakikadan kısa bir sürede uydu ile kesintisiz şekilde haberleşmeye başlar. Askeri standartların baştan sona tüm imalat süreçlerinde uygulandığı bu antenler, buzlanmayı önleyen DE-ICE sistemi opsiyonuna da sahiptir. PALS DE-ICE sistemi, araç uydu terminallerinden yer istasyonlarına dek her boy ve yapıdaki antene uygulanabilir. -30°C’ye kadar sistemin çalışmasını; -40°C’ye kadar da sistemin zarar görmeden depolanmasını sağlayan PALS DE-ICE, görevini, düşük enerji tüketimi ile yerine getirir.

Destek Birimleri de Askeri Standartlarda

PALS, tüm donanımlara MIL-STD-461F, MIL-STD-188-164A, MIL-STD-810G standartlarına göre gerekli test prosedürlerini uygular.

Uydu haberleşme terminalleri, antenlerin modeline ve boyutlarına göre farklı fonksiyonlara ve yapılara sahip anten kontrol ünitelerini, de-ice sistemlerini ve Ağ Yönetim Sistemlerini (Network Management System / NMS) içerir. PALS, tüm donanımlara MIL-STD-461F, MIL-STD-188-164A, MIL-STD-810G standartlarına göre gerekli test prosedürlerini uygular. Bu cihazlar ve sistemler de tıpkı uydu antenlerinde olduğu gibi savunma sanayisinin ihtiyaçlarına göre tasarlanır. PALS Anten Kontrol Üniteleri, uydu haberleşmesi konusunda daha önceden tecrübesi olmayan kullanıcılar için bile kullanması son derece kolay, isterlere göre değiştirilebilir bir arayüze ve panel yapısına sahiptir. Güvenlik açığını ya da herhangi bir elektronik müdahaleyi olanaksızlaştıracak 3 seviyeli programlanabilir kullanıcı hesabı yönetimiyle millileştirilmiş en güvenilir anten kontrol ünitesidir.

PALS Vision, birden fazla cihazın aynı anda çalışarak büyük ve karmaşık bir ağ oluşturduğu sistemlerde; ağ izleme, cihaz algılama, performans analizi, cihaz yönetimi, hata yönetimi, konfigürasyon yönetimi, ağ haritası çıkarma (mapping), siber güvenlik önlemlerinin alınması gibi işlemleri yürüten, yerlileştirilmiş NMS sistemidir. Sistemin her bir parçasına, komut vermek ve durumunu almak için birleşik, esnek ve kullanıcı dostu bir arayüz aracılığıyla erişilebilir. Yer istasyonlarında, Türkiye ve farklı ülkelerdeki askeri uygulamalarda kullanılan Vision; özelleştirilebilir, ölçeklenebilir modüler sistem mimarisi ve kapsamlı ve kullanıcı dostu arayüz seçenekleri ile hata yönetimini mümkün olduğunca basitleştirir; sistem içerisindeki aksaklıkları, farklı parametrelerin gösterilmesi yoluyla anında tanımlayabilir. Türksat 5A ve 5B uydularının frekans gözlem istasyonlarında ve ağa bağlı diğer cihazların monitoring ve kontrol yönetiminde Türksat tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın Önde Gelen Üreticisi

Türksat 5A uydusu için kullanılan PALS VISION arayüz ekranı.

Pek çok farklı sektörden paydaşla iş birliği yapan PALS, 2000’li yıllardan bu yana dünyanın başlıca uydu anten imalatçılarından biridir. PALS, uydu teknolojisindeki gelişmeleri yakından takip ederek 90’lı yıllardan bu yana bu teknolojik gelişmeleri tasarımlarına ve imalat süreçlerine yansıtıyor. Böylece, ülkemizde üretilen uydu haberleşme anten sistemlerini her geçen gün daha fazla yerlilik oranıyla dünyanın pek çok farklı ülkesine pazarlıyor. Türkiye’de Türksat, ASELSAN, TRT gibi referanslara sahip PALS, pek çok Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu Asya ülkesinde devlet televizyonları, özel iştirakler ve silahlı kuvvetler gibi birbirinden önemli referanslaraa sahiptir. İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika alanında imalat ve Boğaziçi Üniversitesi’nin teknoparkı Büdotek’te Ar-Ge faaliyetlerine devam eden PALS, önümüzdeki günlerde, yerlileştirdiği yeni tür uydu antenlerini, Türkiye ve dünyada savunma sanayisinin kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

PALS’i, IDEF’21 boyunca 1022C numaralı standında ziyaret edebilir; %92 oranında yerlileştirilişmiş milli ürünleri ve sistem çözümleri konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Toplantı ve randevu talepleriniz için sales@pals.com.tr’den ya da 0533 817 95 46 numaralı telefondan PALS Elektronik yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.