Ana Sayfa Manşet PALS’ten İstiflenebilir Yer İstasyonu

PALS’ten İstiflenebilir Yer İstasyonu

Son teknolojik gelişmelerle birlikte “taşınabilirlik (intikal ettirilebilirlik)” özelliğine sahip uydu yer istasyonları, son kullanıcılar ve uydu iletişimi (SATCOM) pazarlarındaki sektör profesyonelleri tarafından giderek daha çok talep görmeye başladı. PALS Elektronik (PALS), PFA-370 Taşınabilir Uydu Yer İstasyonu Anteni ile bu talebi karşılayacak, özgün bir çözüm sunuyor.

Tamamı Türk sermayesi ile kurulmuş ve Türk mühendislerinin çalıştığı PALS, son teknoloji uydu antenlerini tasarlama, geliştirme ve üretme konusunda engin bir deneyime sahip. Ayrıca 1995’ten beri uydu haberleşme sistemleri entegratörlüğü görevlerini de üstlenen PALS, bu kapsamda kurulum, kabul, devreye alma ve eğitim faaliyetlerini yürütüyor. Şirket, kısa bir süre önce, ticari ve savunma uydu haberleşmesi ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla; dayanıklı bileşenler içeren ancak hafif ve modüler bir çözüme yönelik talepleri karşılayan, özel yapıya sahip bir Uydu Haberleşmesi Yer İstasyonu (Satellite Earth Station) çözümü PFA-370’i kullanıma sundu.

PALS, PFA-370’i (bu noktadan sonra “anten sistemi” veya “yer istasyonu” şeklinde anılacaktır), modülerliğin gerçek anlamıyla tüm özelliklerine sahip olacak şekilde geliştirdi. Kullanıcılar, dilediği her yerde uydu haberleşmesinin ayrıcalıklarından faydalanabilmek için bu anten sistemini parçalarına ayırabiliyor, parçaları taşıma çantalarına istifleyebiliyor, çantaları kolayca taşıyabiliyor ve sistemi, parçaları bir araya getirerek istenen uygun noktada tekrar kurabiliyor.

Uydu haberleşmesi teknolojilerinin hâlihazırda herhangi bir karasal haberleşme bağlantısının bulunmadığı arazi şartlarında sağladığı avantajlar, profesyoneller tarafından çok iyi biliniyor. PALS’in PFA-370 ürünü, bu gibi bölgelerde son derece esnek ve mobil çözümler sunan modüler bir yer istasyonu oluşturmak için benzersiz bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Tek Bir Personel Yeterli

Yer istasyonunun tüm parçaları, dayanıklı olması için tasarlandı ve hafif olması için karbon fiber malzeme kullanılarak imal edildi. Bu da herhangi bir personelin sistemin parçalarını kolaylıkla kurabilmesi, sökebilmesi ve en önemlisi ise taşıyabilmesi anlamına geliyor. Örneğin, tasarımın en ağır parçası olan anten reflektörü, 19 farklı segmentten oluşuyor. Her bir segment, kolay kurulum için numaralandırılarak etiketlenmiş durumda. Tüm parçalar birbirine geçerek kilitleniyor. Bu sayede de kurulum için insan eli dışında herhangi bir özel alete ihtiyaç bulunmuyor.

PFA-370 anten sistemi, özellikle kullanım kolaylığı gözetilerek tasarlandı. Kullanıcı ister uydu haberleşmesinde tecrübeli bir profesyonel olsun ister uydu haberleşme anteni ile ilk kez karşılaşan biri olsun, kısa bir eğitim sonrası sistemi kolaylıkla kullanabiliyor.

Modülaritenin dışında sistemin intikal ettirilebilir olmasını sağlayan bir diğer önemli unsur ise yer istasyonunun nasıl taşındığıdır. PFA-370 anten sisteminin taşıma kutularında, her bir parçanın istiflenebilmesi için o parçaya ayrılmış özel bir alan mevcut. Tüm yer istasyonu, toplamda 9 adet taşıma çantasına istiflenerek muhafaza edilebiliyor. Her bir taşıma çantası, IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kurallarıyla uyumludur. Bu da her bir taşıma çantasının, sivil veya askeri havaalanlarındaki yer hizmetleri personelinin taşıyabileceği bir ağırlıkta olduğu ve taşıma çantalarının boyutlarının ticari veya askeri uçaklarda taşınmaya uygun olduğu anlamına geliyor. PFA-370 anten sistemi gibi ürünlere, uydu haberleşmesi sektöründe “fly-away” adı veriliyor. Anten yuvasının kaide adı verilen parçasını barındıran taşıma kutuları içerisinde, anten sistemlerinin motorları ve sürücü kontrolörleri için güvenli muhafaza alanı da bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, sistemi parçalarına ayırdıktan sonra, bu parçaları nasıl muhafaza edecekleri konusunda da endişelenmek zorunda kalmıyor.

Farklı Frekans Bantlarında Kullanılabiliyor

Ürünün ayırt edici fiziksel özelliklerine ek olarak PFA-370, aynı zamanda C-, X-, Ku-, Ka-, ve DBS frekans bantlarında, çeşitli konfigürasyonlarda farklı feed seçeneklerinin kullanılmasına olanak tanıyor. Bu frekanslarda çalışan feed portu seçenekleri arasında; Rx-Only (Sadece Alma), Tx/Rx (Gönderme ve Alma), Çiftli (Dual) Port veya Çoklu (Multi) Port bulunuyor. Polarizasyon konfigürasyonu olarak dairesel (circular) veya düzlemsel (linear) seçilebiliyor. Değiştirilebilir feed yapıları sağlamak için özelleştirilmiş tasarımların ve farklı besleme kolu seçeneklerinin tedarik edilmesi de mümkün.

Ürün, mekanik tasarımı sayesinde en iyi RF performansını sunuyor. PFA-370, aynı zamanda düşük giriş (insertion) kaybına, portları arasında iyi VSWR değerlerine, yüksek ters polarizasyon izolasyonuna ve son derece güvenilir bir G/T oranı gibi üstün RF özelliklerine sahip.

Sık ve yoğun kar yağışına maruz kalan son derece soğuk ortamlarda kullanılacak PFA-370 anten sistemi reflektörü için kısmi ve tam buz çözme (De-Ice) sistemi opsiyonu da sunuluyor. Düşük güç tüketimli buz çözücüsü sistem sayesinde, kötü hava koşullarında da haberleşmenin sekteye uğramaması sağlanıyor. PALS, kullanıcılarına, bu opsiyonun kullanımını önemle tavsiye ediyor.

PFA-370 Taşınabilir Yer İstasyonu, PALS PAC-550 anten kontrol sistemi ile tam uyumludur. PAC-550 için talep üzerine eklenebilen pek çok opsiyonel özellik de mevcut. Onu rakiplerinden öne çıkaran en önemli özelliği ise DVB-S/S2 alıcısının ve Beacon Takip Alıcısı’nın aynı anten kontrol ünitesi içerisinde beraber veya tek tek yer alabilmesi ve kullanılabilmesi.

PALS De-Ice buz çözücü sistemi, bağımsız bir buz çözücü kontrol ünitesi veya PALS Anten Kontrol Ünitesi (PAC-550) tarafından kontrol edilebiliyor. Her iki kontrolör de MIL-STD-810G standartlarına göre askeri testlere tabi tutuldu ve tüm sistemin -30°C’de çalışması ve -40°C’de saklanabilmesi sağlandı.

PALS PAC-550, Sistemi Tamamlıyor

PFA-370 Taşınabilir Yer İstasyonu, PALS PAC-550 anten kontrol sistemi ile tam uyumludur. PAC-550 için talep üzerine eklenebilen pek çok opsiyonel özellik de mevcut. Onu rakiplerinden öne çıkaran en önemli özelliği ise DVB-S/S2 alıcısının ve Beacon Takip Alıcısı’nın, aynı anten kontrol ünitesi içerisinde beraber veya tek tek yer alabilmesi ve kullanılabilmesi.

PAC-550 anten kontrol sisteminin, askeri kullanıma özel bir sürümü de bulunuyor. PAC-550-MIL, askeri uygulamalar için MIL-STD-810 ve MIL-STD-461’e göre tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. Bu kapsamda gerekli tüm askeri standart testlerinden başarıyla geçti.

PAC-550-MIL anten kontrol ünitesi, son teknoloji otomatik uydu sinyali bulma algoritmasını kullanıyor. Otomatik uydu sinyali bulma performansı, ESOG120 standardına göre EUTELSAT tarafından onaylandı. Algoritma ayrıca, anten reflektörünün uydu sinyalinin yan loblarına değil, doğrudan uydu sinyalinin merkezine (bore-sight) yönlendirilmesini sağlıyor.

Beacon ve/veya DVB-S/S2 alıcısı eklenebilmesi özelliği, otomatik uydu sinyali bulma, izleme vb. anten işlemleri için bir beacon alıcısının yanı sıra herhangi bir fiziksel değişiklik yapmaya gerek kalmadan aynı kutuda bir DVB-S/S2 alıcısının da kullanılabileceği anlamına geliyor. Sistem böylece daha güvenilir bir bulma ve izleme performansı sunuyor.

PAC-550 ve PAC-550-MIL anten kontrol üniteleri, HPA/BUC susturma özelliğine de sahip. Bu özelliğin kullanım amacı ise anten kontrol sisteminin, otomatik veya manuel olarak bir uydu sinyali bulana kadar BUC veya HPA’nın sinyal iletmesinin önüne geçmek. Böylece PFA-370 kullanıcısı, uydu bulma işlemi tamamlanana kadar herhangi bir istenmeyen sinyal göndermiyor ve diğer haberleşme hizmetlerinin kesintiye uğramasına neden olmuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.