Ana Sayfa Haberler Paris Air Show Özel Dosya: Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta

Paris Air Show Özel Dosya: Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta

MSI Dergisi’nin 148’inci sayısında yayımlanan ve Paris Air Show (PAS)’a ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, PAS 2017’de, hem M-346’nın FA (Fighter Attack / Avcı ve Taarruz) sürümünü hem de M-345 eğitim uçağını tanıttı.

Eğitim uçağı olarak; İtalya, Singapur, İsrail ve Polonya tarafından kullanılan; Amerikan Hava Kuvvetlerinin eğitim uçağı ihalesinde de T-100 adı ile yarışan M-346, FA sürümü ile gelişimini sürdürüyor. FA, uçağın İleri Jet Eğiticisi (Advanced Jet Trainer) ve çok rollü FT (Fighter Trainer / Avcı Eğitici) sürümlerine ek olarak geliştirildi. Bu sürümün başlıca farklıklarından bir tanesi, yine Leonardo tarafından, uçağa özel olarak geliştirilen, Grifo-346 radarını taşıması. Mekanik taramalı ve çok modlu bir radar olan Grifo-346, IFF işlevine de sahip. Grifo-346, “tararken izle” modunda, aynı anda 10 hedefi takip edebiliyor; menzili ise 92 km’nin ötesinde. Sentetik açıklıklı radar modunda ise metre altı çözünürlükte görüntü oluşturabiliyor. Leonardo, radarın uçağa entegrasyonu ile ilgili ön çalışmalarını tamamladı.

M-346FA, taşıyabileceği silahlarla ve Grifo-346 radarının yerleşimini gösteren maketle (önde) birlikte sergilendi.

 

M-346FA, hedefleme ve keşif podları ile de donatılabilecek. Faydalı yükleri arasında ise yakıt tankları ile Mk 82, GBU-12, GBU-49, JDSAM, Brimstone, Marte ER, AIM-9, IRIS-T ve roket gibi mühimmat bulunuyor. Uçak, silah podları da taşıyabilecek ve elektronik harp sistemlerine sahip olacak. Uçakta, 7 adet taşıma noktası bulunuyor.

Leonardo, M-346FA’nın, hem eğitim uçağı hem de maliyet-etkin bir savaş uçağı olarak kullanılabileceğine vurgu yapıyor. Çeşitli ülkelerin hava kuvvetleri, uçağa şimdiden ilgi göstermiş durumda.

M-345

 

Paris’te ilk defa sergilenen bir diğer uçak olan M-345 ise yüksek performanslı turboprop motorlu eğitim uçaklarına, jet motorlu bir alternatif oluşturuyor. İlk aşamada, İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından 5 adet sipariş edilen M-345’lerin teslimatı, 2019’da başlayacak.

 5,125 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.