Ana Sayfa Haberler Paris Air Show Özel Dosya: Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta

Paris Air Show Özel Dosya: Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta

MSI Dergisi’nin 148’inci sayısında yayımlanan ve Paris Air Show (PAS)’a ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Leonardo, M-346FA ve M-345 ile Atakta” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, PAS 2017’de, hem M-346’nın FA (Fighter Attack / Avcı ve Taarruz) sürümünü hem de M-345 eğitim uçağını tanıttı.

Eğitim uçağı olarak; İtalya, Singapur, İsrail ve Polonya tarafından kullanılan; Amerikan Hava Kuvvetlerinin eğitim uçağı ihalesinde de T-100 adı ile yarışan M-346, FA sürümü ile gelişimini sürdürüyor. FA, uçağın İleri Jet Eğiticisi (Advanced Jet Trainer) ve çok rollü FT (Fighter Trainer / Avcı Eğitici) sürümlerine ek olarak geliştirildi. Bu sürümün başlıca farklıklarından bir tanesi, yine Leonardo tarafından, uçağa özel olarak geliştirilen, Grifo-346 radarını taşıması. Mekanik taramalı ve çok modlu bir radar olan Grifo-346, IFF işlevine de sahip. Grifo-346, “tararken izle” modunda, aynı anda 10 hedefi takip edebiliyor; menzili ise 92 km’nin ötesinde. Sentetik açıklıklı radar modunda ise metre altı çözünürlükte görüntü oluşturabiliyor. Leonardo, radarın uçağa entegrasyonu ile ilgili ön çalışmalarını tamamladı.

M-346FA, taşıyabileceği silahlarla ve Grifo-346 radarının yerleşimini gösteren maketle (önde) birlikte sergilendi.

 

M-346FA, hedefleme ve keşif podları ile de donatılabilecek. Faydalı yükleri arasında ise yakıt tankları ile Mk 82, GBU-12, GBU-49, JDSAM, Brimstone, Marte ER, AIM-9, IRIS-T ve roket gibi mühimmat bulunuyor. Uçak, silah podları da taşıyabilecek ve elektronik harp sistemlerine sahip olacak. Uçakta, 7 adet taşıma noktası bulunuyor.

Leonardo, M-346FA’nın, hem eğitim uçağı hem de maliyet-etkin bir savaş uçağı olarak kullanılabileceğine vurgu yapıyor. Çeşitli ülkelerin hava kuvvetleri, uçağa şimdiden ilgi göstermiş durumda.

M-345

 

Paris’te ilk defa sergilenen bir diğer uçak olan M-345 ise yüksek performanslı turboprop motorlu eğitim uçaklarına, jet motorlu bir alternatif oluşturuyor. İlk aşamada, İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından 5 adet sipariş edilen M-345’lerin teslimatı, 2019’da başlayacak.

 4,683 Toplam Görüntüleme,  18 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.