Ana Sayfa Haberler Paris Air Show Özel Dosya: Türk Havacılığının İmzası, HÜRKUŞ ile Paris Göklerinde

Paris Air Show Özel Dosya: Türk Havacılığının İmzası, HÜRKUŞ ile Paris Göklerinde

MSI Dergisi’nin 148’inci sayısında yayımlanan ve Paris Air Show (PAS)’a ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Türk Havacılığının İmzası, HÜRKUŞ ile Paris Göklerinde” başlıklı giriş haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bu sene, 19-25 Haziran tarihleri arasında, 52’ncisi gerçekleştirilen Paris Air Show (PAS / Paris Havacılık Fuarı)’da, Türkiye’yi; TUSAŞ, ROKETSAN, TEI ve OSSA üyeleri temsil ettiler. Türkiye açısından etkinliğin en önemli gelişmesi ise HÜRKUŞ’un, etkinlik boyunca hava gösterileri gerçekleştirmesi oldu. PAS’ta ilk defa gösteri uçuşu yapan uçaklardan bir başkası ise F-35’ti. Böylece, Türk pilotlarını ve belki de müttefik ülkelerin pilotlarını yetiştirecek uçak ile bu pilotların uçacağı uçak, ilkleri bir arada yaşadı.

F-35, PAS’taki ilk uçuş gösterisini bu yıl yaptı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, PAS 2017’nin ziyaretçileri arasında yer aldı.

 

Etkinliğin düzenlendiği tarihte Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık da PAS 2017’yi ziyaret eden üst düzey konuklar arasında yer aldı. Bakan Işık, Türk firmalarına destek vermesinin yanı sıra Fransız mevkidaşı ile görüşmeler de gerçekleştirdi.

Bu yılki etkinlikle ilgili istatistikler, şöyle sıralandı:

  • PAS 2017’de, 2.381 firma ve organizasyon, stant ve şaleleri ile yer aldı. Bu rakam, bir önceki etkinliğe göre, %3’lük bir artış kaydetti.
  • Etkinliği, sektörden, toplam 142.000 kişi ziyaret etti. Bu rakam, bir önceki etkinliğe göre, %6 düştü. Düşüşte, firma ve organizasyonların, fuar bütçelerini düşürmesinin etkili olduğu tahmin ediliyor.
  • Sektör dışı ziyaretçi sayısı ise 180.000 oldu. Bu rakam da %10 düştü. Bu düşüşte de arttırılan güvenlik önemlerinin ve Paris’te etkili olan sıcak hava dalgasının etkili olduğu düşünülüyor.
  • Etkinlikte, toplam 140 uçak sergilendi ve bunların bazıları, uçuş gösterileri de yaptı.
  • Etkinliği, 98 ülkeden ve 7 uluslararası örgütten, toplam 290 resmi heyet ziyaret etti.
  • PAS 2017 boyunca, toplam 150 milyar dolarlık sipariş açıklandı. Bunlarda aslan payı, yolcu uçaklarında oldu. Toplam 934 adet sivil uçak sipariş edildi.
  • Etkinliği izlemek üzere, 3.450 basın mensubu akredite edildi.

PAS 2017’den öne çıkan haberleri, okuyucularımızla önümüzdeki günlerde payşaşacağız.

 3,143 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.