Ana Sayfa Haberler Paris Air Show Özel Dosya: TUSAŞ’ın Özgün Ürünleri, Tam Kadro Paris’te

Paris Air Show Özel Dosya: TUSAŞ’ın Özgün Ürünleri, Tam Kadro Paris’te

MSI Dergisi’nin 148’inci sayısında yayımlanan ve Paris Air Show (PAS)’a ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “TUSAŞ’ın Özgün Ürünleri, Tam Kadro Paris’te” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Özgün ürünlerinin olgunlaşmaya başlaması ile havacılık fuarlarındaki varlığını arttırmaya başlayan TUSAŞ, 2015’te; T129 ATAK ve ANKA ile katıldığı PAS’a, bu yıl, toplam 5 hava aracıyla; bir tanesi eğitim uçağı, diğer ise yakın hava desteği uçağı konfigürasyonlarındaki 2 HÜRKUŞ, T625 ve T129 ATAK helikopterleri ve ANKA ile katıldı. Eğitim uçağı konfigürasyonundaki HÜRKUŞ, etkinliğin uçuş gösterilerinde yer alırken diğer platformlar ise TUSAŞ’ın şalesinde statik olarak sergilendi. Böylece HÜRKUŞ, yurt dışındaki ilk hava gösterisini Paris’te gerçekleştirirken, 2014 yılında Farnborough’da uçuş gösterisi gerçekleştiren T129 ATAK’ın ardından, TUSAŞ’ın yurt dışı havacılık fuarlarında gösteri uçuşu yapan 2’nci özgün platformu oldu. T625 de tanıtım turlarına, IDEF’ten sonra, PAS 2017’yi ekleyerek, kendisi ile ilgili beklentileri yükseltti.

TUSAŞ’ın sergilediği platformlardan; T129, T625 ve ANKA, Paris’e nakledilerek ulaşırken, HÜRKUŞ’lar ise Ankara’dan 8 Haziran’da yola çıkarak Paris’e uçarak ulaştı. Uçaklar, izledikleri güzergâh boyunca; Sırbistan, Hırvatistan ve Almanya’da birer mola verdiler ve 11 Haziran’da, Paris’e indiler. Uçakların Paris’e erken varmalarının nedeni ise hava gösterileri için, uçuşu da kapsayan hazırlıkların yapılması gerekliliğiydi.

HÜRKUŞ, 22 Haziran dışında, etkinliğin tüm günlerinde birer gösteri uçuşu gerçekleştirdi. İlk gün gerçekleştirdiği gösteri uçuşu, başta Milli Savunma Bakanı Fikri Işık olmak üzere, yerli ve yabancı birçok üst düzey yetkili tarafından, TUSAŞ şalesinden izlendi. Gösteri uçuşları, izleyicilerden tam not aldı.

HÜRKUŞ’lar, 8-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdikleri uçuşlarla Paris’e vardılar.

 

Yakın hava desteği konfigürasyonundaki HÜRKUŞ

 

ANKA

 

T129 ATAK

 

T625

HÜRKUŞ, PAS 2017 boyunca gösteri uçuşları yaparak hünerlerini gösterdi.

 3,794 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.