Ana Sayfa Haberler PARS IV 6×6 Özel Operasyon Araçlarından 3 Adet Daha Teslim Edildi

PARS IV 6×6 Özel Operasyon Araçlarından 3 Adet Daha Teslim Edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS arasında imzalanan 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyon Araçlarının Teslim Töreni, 22 Kasım’da, FNSS’nin Ankara’daki tesislerinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Projede, daha önceden 9 araç teslim edilmişti. Düzenlenen törende 3 aracın daha teslimatı gerçekleştirildi.  Bu son teslimatta, bir adet komuta-kontrol, bir adet röle, bir adet ise tim konfigürasyonunda araç hizmete girdi.

Törende bir konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şunları kaydetti: “PARS araçlarımız; güvenlik güçlerimize yüksek zırh koruması altında hareket imkân kabiliyeti kazandırmak, bu unsurların harekât ortamındaki yüksek kapasiteli görüntü, ses ve veri muhaberesi ihtiyacını karşılamak maksadıyla bugüne kadarki en yüksek mayın, EYP ve balistik korumalı olarak dizayn edilmiştir. Diğer teknik özellikleriyle beraber dünyada bir ilk olan böyle bir aracı tasarlayan, geliştiren ve üreten bir savunma sanayiimiz olduğu için gurur duyuyoruz.”

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt da konuşmasında, araçla ilgili teknik bilgileri paylaştı. Ayrıca, PARS IV 6×6 aracının teslimiyle, 6×6 sınıfında yeni nesil bir muharebe aracı ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiş olduğunu vurguladı.

Tören, geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyon Araçlarının, deneme pistinde gerçekleştirdiği gösterimle sona erdi.

Özel Bir Görev Aracı: PARS IV 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç

PARS IV 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç; özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyetine, El Yapımı Patlayıcıya (EYP) karşı etkin korumaya, yüksek mayın ve balistik koruma içeren beka altyapısına ve yeni teknoloji ürünü görev donanımlarına sahip olacak şekilde olarak tasarlandı:

  • Modüler bir zırh yapısına sahip araç, entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolayca sökülüp takılabilen RPG ağı sayesinde pasif koruma unsurlarını tamamlıyor.
  • Süpersonik seslere duyarlı ve silah kuleleriyle entegre akustik uyarı sistemi, aktif karıştırma/köreltme sistemi, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN sistemi de aktif koruma unsurları olarak araç üzerinde yer alıyor.
  • 7 ileri, 2 geri vitesli transmisyon ve dizel motordan güç grubuna sahip olan araç, aynı zamanda yükseklik ayarlı bağımsız süspansiyonu ile farklı arazi ve yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor.
  • Tüm tekerlerden tahrikli sürüş ve ön-arka akstan dönüş sistemine sahip PARS IV 6×6, sınıfındaki en düşük dönüş çapı ile meskûn mahalde yüksek manevra yeteneğini içinde barındırıyor.
  • Konfigürasyonu tamamen kullanıcının operasyonel gereksinimleri doğrultusunda belirlenen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nda FNSS tarafından geliştirilen iki adet bağımsız SANCAK UKK sistemi yer alıyor.
  • İhtiyaç halinde kullanıcı tarafından silahı kolayca değiştirilebilen kulelerde, 3 ayrı silah tipi (7,62 mm, 12,7 mm makineli tüfek ile 40 mm bomba atar) kullanılabiliyor.
  • Araç, çepeçevre etrafından veya yüksek noktalardan, eş zamanlı olarak farklı yönlerde belirecek tehditlere karşı gözetleme ve iki kat etkili ateş gücü imkânı sağlıyor.
  • Araçların görev donanımı, tek araç seviyesinde ve birlik bütünlüğü içinde, ast-üst unsurlar arasında eş zamanlı, emniyetli ve kesintisiz iletişim, yüksek durumsal farkındalık, etkin komuta kontrol yeteneği içerecek şekilde yüksek teknoloji sistemler içeriyor.

2019 yılında başlayan projede; aracın mayın, EYP ve balistik testlerinin tamamı kullanıcı ile birlikte, FNSS tesislerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tatbikat sahaları ve uluslararası akredite test merkezlerinde icra edildi. Araç, zorlu koşullarda gerçekleştirdiği 25 bin kilometre sürüşünü kullanıcı ile tamamladı.

Araç, beka standartlarında tanımlanan yüksek seviye mayın tehditlerinin yanı sıra, EYP ve tüm yönlerden gelecek balistik tehditlere karşı test edildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.