Ana Sayfa Haberler PNS MOAWIN, AMAN 2019 Tatbikatında Sahneye Çıktı

PNS MOAWIN, AMAN 2019 Tatbikatında Sahneye Çıktı

MSI Dergisi’nin 174’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Pakistan tarafından, uluslararası katılımlı olarak iki senede bir düzenlenen AMAN (Barış) deniz tatbikatı, bu yıl, 8-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Üst düzey konuklar ve basın mensupları, tatbikatın deniz safhasını, STM ana yükleniciliğinde, Karaçi Tersanesi’nde inşa edilen ve 16 Ekim 2018’de Pakistan Deniz Kuvvetlerine katılan PNS MOAWIN’de takip etti. MSI Dergisi de Pakistan Deniz Kuvvetlerinin davetlisi olarak tatbikatı izleyen basın kuruluşları arasında yer aldı.

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi (sağda) ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi (solda), PNS MOAVIN’in güvertesinde.

Hem batı hem de doğu dünyasından farklı ülkeleri bir araya getiren AMAN tatbikatına bu yıl, 46 ülkeden unsurlar ve gözlemciler katıldı. Türk Deniz Kuvvetleri, tatbikata; TCG GÖKÇEADA (F-494) fırkateyni, SAT ve SAS görev timleri ve bir SH-70 helikopteri ile iştirak etti. Gemi ve helikopter unsurları ile katılan diğer ülkeler; ABD, Avustralya, Çin, Endonezya, İngiltere, İtalya, Malezya, Sri Lanka ve Umman olarak sıralandı.

Tatbikat, liman ve deniz olmak üzere, iki safhada gerçekleştirildi. 8-10 Şubat arasında gerçekleşen liman safhası; Uluslararası Denizcilik Konferansı (International Maritime Conference)’nı, özel kuvvetler gösterisini ve çeşitli resepsiyon ve gösterileri kapsadı. Deniz safhası ise 11-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, hem konferansa hem de deniz safhasının son gününe katılarak, AMAN 2019’u yakında takip etti.

Türkiye’nin Karaçi Konsolosu Tolga Uçak ve Kuzey Görev Gücü Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay.

 

Küresel Jeopolitik Değişiklikler Masaya Yatırıldı

Tatbikat kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Denizcilik Konferansı’nın bu yılki teması, “Değişen Küresel Jeopolitik: Hint Okyanusu Bölgesinde Deniz Dinamiklerini Tekrar Düşünmek” oldu. Konferansta, Kuzey Görev Gücü Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay da “Deniz Güvenliği için İş Birliğinin Prensipleri” başlıklı bir takdim gerçekleştirdi.

 

AMAN İlişkileri Geliştiriyor

Tatbikatta, katılımcı ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve iş birliğinin artmasına yönelik çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi. İlk günün akşamında, katılımcı gemilerde birer resepsiyon düzenlendi. TCG GÖKÇEADA (F-494)’daki resepsiyona; Pakistan Donanma Komutanı Koramiral Muhammad Amjad Khan Niazi ve Türkiye’nin Karaçi Konsolosu Tolga Uçak’ın yanı sıra Pakistan Deniz Kuvvetleri personeli ve Karaçi’de çalışan Türkler de katıldı. Tatbikatın üçüncü gününde ise bando gösterisi, özel kuvvetler tatbikatı ve akşam yemeği gerçekleştirildi. Dördüncü gün, Pakistanlı üst düzey yetkililer, katılımcı gemileri ziyaret ettiler. Bu kapsamda, TCG GÖKÇEADA (F-494), Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi’yi ağırladı.

 

Tatbikatın son gününde, başta Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi olmak üzere, üst düzey konuklar ve basın mensupları, deniz manevralarını, PNS MOAWIN üzerinden takip etti.

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi ve üst düzey konuklar, tatbikatı, PNS MOAWIN’in güvertesine kurulan özel bir platformdan izledi.

 

PNS MOAWIN, Hünerlerini Sergiledi

Tatbikatın son gününde, başta Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi olmak üzere, üst düzey konuklar ve basın mensupları, deniz manevralarını, PNS MOAWIN üzerinden takip etti. Tüm personelin gururla görev yaptığı gemi, tatbikat sırasında, yakıt ikmali yeteneklerini de sergiledi.

PNS MOAWIN, tatbikat sırasında, yakıt ikmal yeteneklerini de gösterdi.

 

PNS MOAWIN’de, iki ülke ilişkileri ile ilgili değerlendirmelerini aldığımız Cumhurbaşkanı Dr. Alvi, şunları söyledi: “Pakistan ve Türkiye, iki dost ve kardeş ülke. Dostluklarını ve kardeşliklerini uzun yıllardır sürdürmeleri, AMAN 2019’un, ‘Barış için Birlikte’ olarak ifade ettiğimiz sloganını nasıl hayata geçirdiğimizi gösteriyor. Bu tatbikata, Türkiye’den de katılım olmasını çok önemsiyorum. Türk halkına, buradan sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”

 

PNS MOAWIN’in Komutanı Deniz Albay Muhammad Zeshan Nabi Sheikh

Pakistan Donanması için Kuvvet Çarpanı

Tatbikat sırasında, PNS MOAWIN’in Komutanı Deniz Albay Muhammad Zeshan Nabi Sheikh ile de kısa bir görüşme yapma imkânı bulduk. Albay Sheikh, geminin çok önemli bir kuvvet çarpanı olduğunu, şu sözleriyle vurguladı: “PNS MOAWIN’in 20 knot’lık hızı ile lojistik harekât yeteneklerimizi, 1/3 oranında hızlandırdık. Ayrıca gemimiz, yakıt ikmali sırasında, yakıtı daha hızlı pompalayabiliyor. Aynı anda 3 gemiye yakıt, su, mühimmat veya kuru erzak ikmal edebilir hale geldik. Denizde, 3 ay kesintisiz görev yapabiliyoruz. Tıbbi tesislerimiz ve 4 konteyner ilave destek malzemesi taşıma kabiliyetimizle yaşanabilecek doğal afetlere her an müdahale edebilecek durumdayız.”

Türk Deniz Kuvvetleri, tatbikata; TCG GÖKÇEADA (F-494) fırkateyni, SAT ve SAS görev timleri ve bir SH-70 helikopteri ile iştirak etti.

 

 

İş Birliği Derinleşiyor

Tatbikat sırasında görüşlerini aldığımız Pakistan Deniz Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri de iki ülke arasında, askeri denizcilik alanında gelişen ilişkilere vurgu yaptılar.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi, değerlendirmelerini şöyle aktardı: “Pakistan ve Türkiye, çok yakın ve dostane bir ilişkiye sahip. Bu ilişki, silahlı kuvvetler boyutunda da devam ediyor. TCG GÖKÇEADA, limanda, Pakistan Deniz Kuvvetleri gemilerinin hemen yanında, özel bir konuma demirledi; yakın ilişkimizi anlatan en önemli göstergelerden biri de bu. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile çok iyi bir ilişkimiz var; sık sık sık görüşüyoruz.” Oramiral Abbasi, projelerle ilgili de şunları söyledi: “PNS MOAWIN’in performansı, bizleri tatmin ediyor. Gemi, Pakistan Deniz Kuvvetlerine çok iyi hizmet ediyor. MİLGEM, iki ülkenin savunma iş birliğinde yeni bir sayfa açacak. Bu proje, iki ülkeyi birbirine daha da bağlayacak.”

İtalyan Deniz Kuvvetlerinin Bergamini sınıfı ITS Carlo Margottini (F 592) fırkateyni, aralarında Leonardo’nun da bulunduğu firmalar tarafından desteklenen bir program kapsamında çıktığı seyirde, AMAN 2019’a da katıldı. Leonardo’nun; KRONOS, RAN-30X ve SPN-730 radarları; SIR-M5-PA IFF sistemi, SASS elektro-optik sistemi, NA-25X atış kontrol sistemi, veri linki, 76 mm topu, mayın sakınma sonarı ve kendi koruma çözümleri başta olmak üzere çeşitli sistemleri, gemi üzerinde görev yapıyor.

Uluslararası Denizcilik Konferansı’nın bu yılki teması, “Değişen Küresel Jeopolitik: Hint Okyanusu Bölgesinde Deniz Dinamiklerini Tekrar Düşünmek” oldu.

 

Pakistan Donanma Komutanı Koramiral Muhammad Amjad Khan Niazi de iki ülkenin iş birliği ile ilgili konuştu: “Yakın geçmişte, iki ülkenin deniz kuvvetleri çok yakın çalıştılar. Envanterimizde, farklı Türk platformları var. MRTP botlarımız çok iyi hizmet veriyor ve bunlarla ilgili, Yonca-Onuk Tersanesi’nden tam destek alıyoruz. Yakın zamanda, PNS MOAWIN’in inşası da bitti ve envantere girdi.  Performansından çok memnunuz. MİLGEM’leri de envantere almak için sabırsızlanıyoruz.”

Soldan sağa: STM Karaçi İrtibat Ofisi Lideri Abdullah Günbatan, TCG GÖKÇEADA (F-494) Komutanı Deniz Yarbay Engin Ağmış, Türkiye’nin Karaçi Konsolosu Tolga Uçak ve Pakistan Deniz Güvenliği Ajansı Direktörü Tümamiral Zakaru Rahman.

 

TCG GÖKÇEADA (F-494)’yı ziyaret eden Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi’yi, TCG GÖKÇEADA (F-494) Komutanı Deniz Yarbay Engin Ağmış misafir etti.

 

Çimariva Seremonisi, AMAN’ın Birleştirici Gücünü Gösterdi

Tatbikatın deniz safhasının sonunda, tatbikata katılan gemiler, kol düzeninde, PNS MOAWIN’i selamladılar (Çimariva Seremonisi). Tatbikata katılan ülkelerin arasında, ABD ve Çin gibi ortak tatbikatlarda çok seyrek bir arada yer alan ülkelerin de bulunması, AMAN tatbikatının birleştirici gücünü bir kez daha gösterdi.

MSI Dergisi olarak, misafirperverliği için Pakistan Deniz Kuvvetlerine teşekkür ederiz.

Pakistan Donanma Komutanı Koramiral Muhammad Amjad Khan Niazi, tatbikata katılan basın mensupları ile bir arada.

 2,070 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.