Ana Sayfa Haberler Polonya Deniz Kuvvetleri, Leonardo’nun AW101 Helikopterini Tercih Etti

Polonya Deniz Kuvvetleri, Leonardo’nun AW101 Helikopterini Tercih Etti

MSI Dergisi’nin 179’ncu sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, 26 Nisan’da, Polonya Savunma Bakanlığı ile 4 adet AW101 helikopteri ve ilgili hizmetlerin tedarikine yönelik olarak 380 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı. Kapsamlı bir entegre lojistik destek hizmeti ve eğitim paketini de içeren sözleşmenin ana yüklenicisi ise tamamı Leonardo’ya ait olan, Polonyalı PLZ-Świdnik firması oldu.

Teslimatları 2022’ye kadar tamamlanacak olan helikopterler, denizaltı savunma harbi ve muharebe arama kurtarma gibi görevlerde kullanılacaklar. AW101 helikopteri hâlihazırda, aralarında NATO üyesi ülkelerin de bulunduğu pek çok farklı kullanıcının envanterine girmiş durumda. PLZ-Świdnik firması ise bu helikopterlerin üretiminde önemli bir rol oynuyor.

Azami kalkış ağırlığı 15,6 ton olan temel konfigürasyondaki AW101, kendine en yakın rakiplerine kıyasla ciddi bir faydalı yük taşıma ve performans avantajı sağlayan ve uçuş emniyetini arttıran, 3 adet, yüksek güçlü General Electric CT7-8E motorundan güç alıyor. AW101, uçuş esnasında ise seyir hızına, çift motor ile erişebiliyor; böylece, yakıt tasarrufu sağlayarak daha uzun menzillere ulaşabiliyor. Balistik dayanıklılığa ve ani bir yağ kaybı durumunda bile 30 dakikanın üzerinde çalışmaya devam etme kabiliyetine sahip transmisyonu, ilave emniyet ve beka kabiliyeti sunuyor. Helikopterde kullanılan modern aviyonikler arasında, içinde durumsal farkındalığı arttıran ve pilotun iş yükünü hafifleten 5 geniş ekran bulunan, en son teknoloji sayısal kokpit de yer alıyor.

 1,032 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.