Ana Sayfa Advertorial PrecISR™ Radarı ile 1.000’den Fazla Hava, Kara ve Deniz Hedefini Eş Zamanlı Takip Edin

PrecISR™ Radarı ile 1.000’den Fazla Hava, Kara ve Deniz Hedefini Eş Zamanlı Takip Edin

HENSOLDT tarafından, insansız hava araçları (İHA) dahil birçok hava platformuna kolaylıkla entegre edilebilecek şekilde geliştirilen PrecISR™ radarı; hava, deniz ya da kara hedeflerine karşı icra edilen istihbarat, gözetleme ve keşif (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance / ISR) görevlerinde, güncel teknolojisi ve geniş kullanım alanıyla fark yaratıyor. PrecISR™, en modern sensör teknolojileri ve hava radarları üzerinde başarılarla dolu bir geçmişe sahip olan HENSOLDT’un; aktif elektronik taramalı dizin (Active Electronically Scanned Array / AESA) radarları alanındaki başarısını tanımlayan bir ürün olarak öne çıkıyor. Aynı anda 1.000’den fazla hava, deniz ve kara hedefini takip edebilen PrecISR™, kendisinden beklenen görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmesinin yanı sıra kullanıcı isteği doğrultusunda geniş bir özelleştirme imkânı da sunuyor.

PrecISR™, bir özel görev uçağına entegre edilmiş halde görülüyor.

Birçok Görev İçin Tek Bir Radar: PrecISR™

Sadece 58 kg ağırlığa sahip olan ve İHA’lar, helikopterler, sabit kanatlı uçaklar ve özel görev uçakları da dâhil olmak üzere çok çeşitli hava platformlarına entegre edilebilecek şekilde tasarlanan PrecISR™; hava, deniz ya da kara hedeflerine karşı icra edilen ISR görevlerinde hem silahlı kuvvetler hem de güvenlik güçleri tarafından tercih ediliyor. Yapay açıklıklı radar (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve ters yapay açıklıklı radar (Inverse Synthetic Aperture Radar / ISAR) görüntüleme kabiliyetleri sayesinde PrecISR™, insan ve uyuşturucu kaçakçılığından terörizme, korsanlıktan yasadışı balıkçılığa kadar farklı güvenlik tehditlerine veya denizleri kirleten tekneler gibi çevresel tehditlere karşı icra edilecek görevlerde etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

Hareketli Hedef Tespitinde Uzman

Hava gözetleme görevleri için PrecISR™, hareketli hava hedefi tespit (Airborne Moving Target Indication / A-MTI) özelliği sayesinde, alçaktan uçuş yapan tüm hedefleri yakalayabiliyor. Hâkim olduğu alandaki potansiyel tehditleri, istikamet ve hız gibi bilgilerle birlikte kullanıcıya sunuyor. Radardan gelen veriler, ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) gibi gözetleme teknolojileri kullanılarak elde edilen verilerle ya da elektro-optik ve kızılötesi sensörlerden alınan verilerle karşılaştırma yapmak amacıyla da komuta kontrol unsurlarının dikkatine sunulabiliyor.

Denizlerde kullanımda PrecISR™, hareketli deniz hedefi tespit (M-MTI) yetenekleri ile suüstü resmini oluşturabiliyor. ISAR ve menzil profili oluşturma (Range Profiling / RP) modları sayesinde radar, yüzlerce kilometre uzaktan takip ettiği geminin görüntüsü ve boyutları hakkında bilgi verebiliyor. Radarın elde ettiği veriler, otomatik tanımlama sistemi (Automatic Identification Systems / AIS) gibi sistemlerden elde edilen verilerin doğruluğunu kontrol için de kullanılabiliyor.

PrecISR™, hareketli kara hedefi tespit (G-MTI) kabiliyeti sayesinde ise geniş bir alanda birden fazla hedef hakkında bilgi sağlayabiliyor. Radar aynı zamanda, keşif görevleri için hem noktasal hem de şerit formunda yüksek çözünürlüklü (0,3 m) SAR görüntüleri oluşturabiliyor.

Kullanımda olan diğer AESA radarlarının aksine ağır kablaj ve ekipman eklenmesini gerektirmeyen PrecISR™, 58 kg’lık oldukça hafif bir çözüm olarak öne çıkıyor.

“Tak ve Çalıştır” Bir Radar

PrecISR™’ın getirdiği en büyük yeniliklerden biri, AESA teknolojisinin evrimleşmesiyle geliştirilen radar anteninde bulunuyor. Radarın anteni, yüksek yoğunluktaki alıcı/verici (T/R) modüllerinin, bir baskılı devre kartına direkt olarak tekrar eden bir şablon şeklinde monte edildiği karo dizgi (tile-array) mimarisini kullanıyor. Böylece tek PCB üzerinden, tüm mikrodalga radyofrekans bileşenlerini içeren ve kullanımda olan diğer AESA radarlarının aksine ağır kablaj ve ekipman eklenmesi gerekmeyen bir yapısal mimariye kavuşuluyor. PrecISR™’ın tek bir modülden oluşan “tak ve çalıştır” bir radar olması; kurulumunu, bakımını ve gerektiğinde modernizasyonunu, diğer radarlara kıyasla çok daha kolay hale getiriyor.

PrecISR™’ın anteni, birkaç farklı radar modunun eş zamanlı çalışmasını da sağlayarak gerçek zamanlı çözümler üretebiliyor. Antenin galyum nitrat (GaN) alıcı-verici modülleri, geleneksel bir AESA radarı anteninden iki kat fazla radyo frekans (RF) gücü üretiyor. Bu sayede, küçük boyutuna ve düşük güç tüketimine rağmen, yüksek performans sağlayabiliyor ve yüksek kaliteli görüntüler üretebiliyor.

PrecISR™, Kısa Teslim Süresi ve ITAR Free Yapısıyla Fark Yaratıyor

İnsansız ya da insanlı bir hava platformuna, tek geçişte birden çok alanda (multi domain) tarama yapma ve 1.000’in üzerinde hedefi eş zamanlı tanımlama imkânı sunan radar; yazılım tabanlı yapısı sayesinde, operatörün radar alanında uzman ve eğitimli bir personel olmasını gerektirmiyor. 370 km’ye ulaşan menziliyle sınıflandırılmış veriyi, platformu tehlikeye atmadan kullanıcısına sunan PrecISR™; hedef üzerindeki radar sensörlerinin yayınlarını da analiz edebiliyor.

ITAR kısıtlamalarına tabi olmayan PrecISR™, sipariş edilmesinin ardından, 9 ay gibi çok kısa ve sektörde rakipsiz bir süre içinde, göreve hazır bir şekilde teslim edilebiliyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, Avrupa savunma sektöründe öncü şirketlerden biridir. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik uygulamaları için sensör çözümleri geliştiriyor. Faaliyet alanındaki teknoloji liderlerinden biri olan HENSOLDT, elektronik ve optronik sistemlerin yanı sıra veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili ürünler geliştiriyor. Faaliyetlerini 6.500’den fazla çalışanıyla yürüten ve hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem gören HENSOLDT’un 2022 yılı cirosu, 1,7 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.