Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. Demir Açıkladı: CAATSA Yaptırımları, Dört Kişi ve Bir Kurumun Haricinde Sektörü Etkilemeyecek

Prof. Dr. Demir Açıkladı: CAATSA Yaptırımları, Dört Kişi ve Bir Kurumun Haricinde Sektörü Etkilemeyecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 17 Aralık’ta konuk olarak katıldığı ve canlı olarak yayınlanan bir programda, ABD’nin CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act / Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma) yaptırımları başta olmak üzere gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Prof. Dr. Demir, konuşmasında pek çok kez, ABD’nin yaptırım kararlarının hedefinin; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), kendisi ve üç çalışma arkadaşı olduğunu ve sektör firmalarının bu yaptırımlardan etkilenmeyeceğinin altını çizdi.

CAATSA kararlarını yorumlayan Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “İfadede, açıklamada, bu yaptırımın amacının, genelde Türkiye’nin savunma sistemine ve sanayisine zarar vermek olmadığı belirtiliyor. Yine kanun gereği alınan bir karar. Karar da özellikle SSB’ye, bana ve 3 arkadaşıma yönelik. Ben şahsıma böyle bir yaptırım yapılacağını bekliyordum ama doğrusu, bu süreçte çalışma yapan diğer arkadaşlarımı kapsayacağını düşünmüyordum. Herhalde bu meşhur 12’inci madde kapsamını da genişleterek bunu da oraya koymuşlar diye düşünüyorum.”

Başkan Demir, yaptırımların, sektördeki firmalara herhangi bir etkisinin olup olmayacağına yönelik olarak sorulan soruya, “Şu anda yapılan açıklama, olmayacağını gösteriyor.” şeklinde cevap vererek şunları ekledi: “Özellikle dört kişi ve bir kuruma yönelik olduğu için bunun dışındaki diğer kurum, kuruluş, şirket ve kişiler, bunun muhatabı değil. Şu anda çerçevesi çizilmiş bir yaptırım var ve bu çerçevenin de nelere dokunacağını net olarak biliyoruz.”

HİSAR-A+ Yerli Bileşenler ile Hedefini Vurdu

Prof. Dr. Demir, Türk savunma ve havacılık sanayisine yönelik olarak gizli ambargoların sürekli devam ettiğini vurgulayarak, bu ambargoların aslında birer “İşaret Fişeği” vazifesi görerek, Ar-Ge ve yerlileştirme konusundaki motivasyonu ateşlediğini ifade etti. Başkan Demir, konuyu bir örnekle açıkladı: “Dünkü HİSAR-A+ testinin videosunu gördünüz. Burada özellikle Cumhurbaşkanımız da altını çizdi: Bu testi biz 4-5 ay önce yapıp teslimata başlayabilirdik ama geciktik. Niye geciktik? Daha önceden çok rahat temin ettiğimiz bir bileşen verilmedi, biz de onun yerine geçebilecek bir Ar-Ge çalışmasını hemen başlattık. O ürünü ürettik, taktık ve testimizi yaptık.”

Patriot Tedariki ve ABD’nin Koyduğu Şartlar

Başkan Demir, yaptırım konusunun bir başka boyutu olan Patriot hava savunma füze sisteminin ABD’den tedariki konusunda yaşanan sıkıntılara da değindi: “Patriot sistemi ile ilgili konuda bizim istediğimiz şartlarda bir tedarik olmadı. Bir şeyi karşı tarafın empoze ettiği şartlarda almanız gibi bir şey söz konusu değil… Bir şey aldığınızı düşünün. Satıcının ortaya koyduğu bütün şartları aynen kabul etmek zorunda mısınız? Yapar mısınız böyle bir şey. Adam size bir fiyat verdi ve belirli şartlar koştu. Alternatifler de var. Siz diyorsunuz ki bu şartlarda değil de bu şartlarda almak istiyorum. Yok diyor, ‘Ya bunu alırsın ya da hiç alamazsın.’ Şimdi bu kabul edilebilir bir tutum mu? Birilerini küstürmemek adına, şartlar ne olursa olsun bunu alın gibi bir yaklaşımın kabul edilebilir olduğunu düşünmüyorum.”

Prof. Dr. Demir, F-35 ve S-400 sisteminin bir arada bulunmasının yaratacağı sıkıntıları teknik açıdan incelemek adına çeşitli çalışmalar yürütmek istediklerini ancak ABD’nin buna da yanaşmadığını belirtti: “Türkiye, ABD’nin işine gelmeyecek her adımında, bir şekilde tehdide maruz kalacak. Bu tehdit için de elinde bir koz olacak. Koz neydi? F-35 kullanıldı. Patriot olsaydı koz olarak kullanılamayacak mıydı? Kesinlikle kullanılacaktı. Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler, S-400 olmasaydı başka bir bahane bulunacaktı. Bu devletimizin en üst seviyesinde inanılan ve ifade edilen bir şey. Bunu nereden çıkartıyoruz? F-35 konusunda da ‘Gelin, teknik argümanlar varsa bakalım. F-35 ve S-400’ün bir arada bulunması ile ilgili sorunlardan bahsediyorsunuz, bunları konuşalım.’ dediğimizde, asla ve katiyen kimse bu konuyu konuşmaya yanaşmadı.”

Başkan Demir son olarak, konuyu “Türkiye’ye yaptırım uygulandı” şeklinde ifade etmek yerine, Türkiye’nin uluslararası ortamdaki imajının zedelenmemesi adına, “Bir kuruma ve dört kişiye yaptırım uygulandı” şeklinde ifade edilmesinin daha doğru olacağının altını çizdi.

 680 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.