Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. Görgün: Birlikten Kuvvet Doğacak, Savunma Sanayisi Şahlanacak

Prof. Dr. Görgün: Birlikten Kuvvet Doğacak, Savunma Sanayisi Şahlanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, birlikten doğacak kuvvetle, savunma sanayisinin şahlanacağına vurgu yaptı. Prof. Dr. Görgün, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Cumhuriyetimizin 100. yılında kapsayıcı ve birleştirici yönetim stratejimizle, dünya barışına hizmet edecek teknolojiler geliştirmeye, nitelikli insan kıymetimizin gelişimine, sürdürülebilirliğe ve katma değerli ihracat ve üretim modellerine odaklanıyoruz.

Türk savunma sanayisi bugün; Başkanlığımız koordinasyonunda tasarımdan seri üretime, AR-GE ve inovasyondan sanayileşmeye, yürüttüğü proje faaliyetleriyle tüm güvenlik birimlerimizin ihtiyaçlarını, yerli ve milli imkânlarla en etkin biçimde karşılamak için çalışmalarını sürdürmekte, 12 milyar doları aşkın sektör cirosu, 2 milyar doları aşkın AR-GE harcaması ve yaklaşık 90 milyar dolarlık proje hacmi ile bu kutsal ve hayatî amaç için çalışmalarını yürütmektedir.

Yerli ve milli ürünlerimiz, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele operasyonlarında, yurt içi ve yurt dışındaki harekâtlarında başarıyla kullanılmaktadır. Dost ve müttefik ülkelerin envanterlerinde yerlerini alan ürünler, dünyanın dört bir yanına ihraç edilirken, özellikle Türk SİHA’larının oyun değiştiren konsepti dünyanın da gündemine girmiştir. Günümüzde savunma sanayisi ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e; İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi yaklaşık 230’a çıkmış olup, Türk savunma sanayisi ürünleri küresel ligde ön planda yer almaya başlamıştır. Bugün ülkemiz İHA ve SİHA teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesinden birisidir. Kendi savaş gemisini yapan dünyadaki 10 ülkeden birisi olan ülkemiz bu ürünleri üretmenin yanında dünyanın dört bir yanına ihracat da yapar hale gelmiştir.

İnsansız hava araçlarımız, milli gemi projelerimiz, mühimmat çeşitliliğimiz, elektronik sistemlerimiz,  kara araçlarımız ve silahlarımız ilgiyle takip ve talep edilmektedir. Dost ve müttefik birçok ülke ile geliştirmiş olduğumuz platform ve sistemlerin ortak geliştirme, ortak üretim ve teknoloji transferi modelleri ile ihracatına yönelik olarak görüşmeler yapılmakta, hedefini her geçen gün büyüten savunma sanayisi sektörü, önümüzdeki yıllarda çok daha büyük projelerin ve gerçekleşmiş hayallerin konuşulduğu günlere sabırsızlıkla hazırlanmaktadır.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk savunma sanayisinin son 20 yılda kazandığı yetenek ve bilgi birikimini dost ve müttefik ülkelerle geliştirerek ilerletmeye, birlikte öğrenmeye, birlikte gelişmeye, birlikte başarmaya ve tüm taraflara katkı sağlamaya hazırız.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğine Türkiye’nin yeni yüzyılında bağımsız ve millî savunma sanayisini daha da ileriye taşıyacak, dünyanın en önemli ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek, savunma sanayimizi şahlandıracağız.

Türk savunma sanayisi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutluyor, milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde nice yüzyıllara ulaşmasını temenni ediyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.