Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. İsmail Demir: ANADOLU’nun Bu Yılın Sonunda Kabulünün Yapılmasını Bekliyoruz

Prof. Dr. İsmail Demir: ANADOLU’nun Bu Yılın Sonunda Kabulünün Yapılmasını Bekliyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, deniz testleri süren Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’yu, 17 Ağustos’ta, basın mensupları ile birlikte ziyaret etti. Prof. Dr. Demir, geminin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, bu yılın sonunda kabulünün yapılmasını beklediklerini duyurdu.

ANADOLU ile ilgili sosyal medya hesabından bir video paylaşan Prof. Dr. Demir, geminin yerlilik oranının yüzde 70 civarında olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Çok geniş bir alt yüklenici zinciri ile çalışıyor. 131 tane alt yüklenici var ve bu ülkemizin en büyük savaş gemisi olacak. Dünyada bu ölçekte gemiye sahip sadece 12 ülke var.”

Amfibi Hücum Gemisi Anadolu’ya TB3 SİHA’ların entegrasyonu için BAYKAR ile çalışmaların devam ettiğine değinen Prof. Dr. Demir “Gemimizin çeşitli fonksiyonları var. Aslında barış zamanında bir hastane görevi görebilecek, bir insani yardım verme ve aktarma görevi görebilecek. Afet bölgelerinde yardım hizmeti görebilecek çok geniş bir hastane ve tıbbi cihaz teşkilatı var içeride. Gemimizi Mayıs 2019’da denize indirdik ve Haziran’da deniz kabul testlerine başlandı. Bu yılın sonunda kabulünün yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.