Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. İsmail Demir: “F-35 ortaklık sürecinden Türkiye’yi dışlamak tek taraflı alınabilecek bir karar değildir.”

Prof. Dr. İsmail Demir: “F-35 ortaklık sürecinden Türkiye’yi dışlamak tek taraflı alınabilecek bir karar değildir.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Beyaz Saray’ın, Türkiye’nin Rus menşeli S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemini teslim alması sebebiyle F-35 Programı’ndan çıkarılacağını duyurması üzerine açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Demir, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “F-35 ile ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk şirketleri üzerlerine düşen her türlü yükümlülüğü anlaşmalar çerçevesinde eksiksiz yerine getirmişler ve getireceklerdir. F-35 ortaklık sürecinden Türkiye’yi dışlamak tek taraflı alınabilecek bir karar değildir. Bu konudaki haklarımız mahfuzdur. Türkiye’nin imalat sürecinden dışlanması uçak başına 7-8 milyondan 10 milyon dolara varan bir ilave maliyet getirebilecek ve program ortaklarının zararına olacaktır. Türk şirketlerine şimdiye kadar olumsuz bir durum ulaşmamıştır, aksine siparişlerine devam etmektedirler.”

 1,283 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.