Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sektörünün Geliştirdiği, Jandarma Envanterindeki Çözümleri Yerinde İnceledi

Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sektörünün Geliştirdiği, Jandarma Envanterindeki Çözümleri Yerinde İnceledi

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, Şırnak ve Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı birlikleri, modüler üs bölgelerini ve güvenlik kuleleri ziyaret etti. Gelişme, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 23 Ekim’de, basın bülteniyle duyuruldu. Prof. Dr. Demir, ziyaretine ilişkin açıklamasında “Geliştirdiğimiz projeler, ürettiğimiz yerli ve milli sistemlerle güvenlik güçlerimizin sahada gücüne güç katmaya devam edeceğiz.” dedi.

Prof. Dr. Demir ve beraberindeki Jandarma Genel Komutanlığı ve SSB heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret kapsamında; modüler üs bölgelerinde, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği silah, anti-dron, radar sistemleri, karıştırma, keşif-gözetleme, kamera, sensör ve yazılım sistemleri yerinde incelendi.

Jandarma Genel Komutanlığı İHAS Birliği de ziyaret edilerek Bayraktar TB2 insanız hava araçları ve yer kontrol istasyonları yerinde görüldü.

Prof. Dr. Demir, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Ziyaretlerimizde Jandarma Genel Komutanlığınca terörle mücadele harekât bölgelerinde icra edilen faaliyetler hakkında bilgi aldık, savunma sanayiimizin geliştirdiği ve ürettiği sistemleri yerinde inceledik, kullanıcı personel ile görüşmeler yaparak sistemlerin kullanılmasında ortaya çıkan hususları, geri bildirimleri ve geliştirilmesine ihtiyaç duyulan konuları görüşerek istişarelerde bulunduk. Ziyaret süresince, terörle mücadele harekâtını kahramanca sürdüren birliklerimizin azmi, gayreti ve iradesi sayesinde gelinen aşamayı yerinde gördük. Geliştirdiğimiz projeler, ürettiğimiz yerli ve milli sistemlerle güvenlik güçlerimizin sahada gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

Ziyarette ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığı birliklerince operasyonlarda yoğun bir şekilde kullanılmakta olan, yerli üretim personel koruyucu teçhizatı, tüfek ve keskin nişancı silahları, optik sistemler, mağara operasyonlarına yönelik ekipman, yerli mikro İHA ve insansız kara araçları incelendi.  Jandarma Komando timlerince icra edilen tatbikat izlenerek sistemlerin kullanımları hakkında ve elde edilen tecrübelere yönelik bilgiler alındı.

TRNAV Bölgesel Navigasyon Sisteminin Saha Çalışmaları İzlendi

Ziyaret kapsamında ayrıca SSB tarafından yürütülen projesi kapsamında, küresel konumlama sistemlerine alternatif bir navigasyon sistemi olarak geliştirilen TRNAV bölgesel navigasyon sisteminin saha çalışmaları izlendi. Ziyaret süresince helikopterle yapılan intikallerde Helikopter Engel Takip Sistemi uygulaması kullanıldı.

Birliklerin terörle mücadele operasyonlarında yoğun bir şekilde kullandığı; taktik tekerlekli zırhlı araçlar, bu araçlar üzerinde bulunan uzaktan komutalı silah sistemleri, otomatik havan sistemi ile elle yapılmış patlayıcılar ve insansız hava araçlarına karşı kullanılmakta olan karıştırma teçhizatı tanıtımları yapıldı. Kullanıcı personelden geliştirilen ürünlere ilişkin geri bildirimler alındı.

Devam eden diğer proje çalışmaları kapsamında, muhabere sistemleri, haberleşme cihazları, jandarma akıllı devriye uygulamaları ve anti-dron sistemleri hakkında kullanıcı personel ile istişarelerde bulunuldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.