Ana Sayfa Haberler Profen, 5’inci Global SatShow’da, Büyük Veri Alanındaki Vizyonunu Anlattı

Profen, 5’inci Global SatShow’da, Büyük Veri Alanındaki Vizyonunu Anlattı

Profen Ar-Ge Direktörü Hakan Savaşan, 5’inci Global Satellite and Space Show kapsamında, 2 Eylül’de gerçekleştirilen “The Near Future of Teleports and Big Data” başlıklı video konferansa, konuşmacı olarak katıldı. Telekomünikasyon veri geçitleri (telecommunications port / teleport) ve büyük veri konusunun masaya yatırıldığı etkinlikte, Savaşan, uydu yer sistemleri alanında çalışan Profen’in, uydu sistemlerinde kullanılan büyük veri uygulamaları konusundaki vizyonunu anlattı.

Savaşan, telekomünikasyon veri geçitleri ile ilgili stratejik kararlar alınırken, büyük veri çalışmalarından faydalanılması halinde, yatırım ve işletme maliyetlerinin düşürülebileceğine değindi. Günümüzde artık pek çok teknolojinin, yazılım tanımlı (software defined) hale geldiğine değinerek, telekomünikasyon veri geçitlerinin, anten konumundan bağımsız şekilde veri merkezi olarak kullanılabileceğinden bahsetti. Yazılım teknolojileri sayesinde, yakın bir zamanda bunun mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Uydu sektöründe dijitalizasyon konusundan da bahseden Savaşan, hem müşteriler hem de hizmet sağlayanlar tarafındaki teknolojiler daha çok dijital hale geldikçe işletmecilerin maliyetlerinin de düşeceğine dikkat çekti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.