Ana Sayfa Haberler RAST 2019’da, Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri, Uzay Çalışmaları Özelinde Masaya Yatırıldı

RAST 2019’da, Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri, Uzay Çalışmaları Özelinde Masaya Yatırıldı

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Uluslararası katılımla gerçekleştirilen, Uzay Teknolojilerindeki Son Gelişmeler Konferansı (International Conference on Recent Advances in Space Technologies / RAST)’nın 9’uncusu, 11-14 Haziran tarihleri arasında, İstanbul’da gerçekleştirildi. MSI Dergisi’nin, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine basın sponsoru olarak katkı verdiği konferansın bu yılki teması ise Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Gelişim 2030 Hedefleri paralelinde, “Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri İçin Uzay” oldu.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN) tarafından, 2003 yılından bu yana, iki yılda bir düzenlenen konferans, 11 Haziran’da, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen; Design & Testing of Nanosatellites (Nano Uyduların Tasarım ve Testi) konulu eğitim ile başladı. Savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren birçok firmanın da sponsor olarak destek verdiği RAST 2019’un açılış etkinlikleri, konferans ve sunumları ise 12 Haziran’da başlayan program kapsamında, İstanbul Harbiye’deki, Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’nda yapıldı.

Konferansın açılış oturumunda ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Orhan Altan, insanlığın bilimle birlikte gelişimi ve dünyada değişen ekolojik dengenin, insanlığın geleceğine etkileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Bir diğer açılış konuşmacısı ise Dünya Gözlemleri Grubu (Group on Earth Observations /GEO) Sekreterya Direktörü Barbara Ryan oldu. Ryan, konuşmasında, global ölçekte sürdürülebilir gelişim hedefleri doğrultusunda uzay alanında yapılabilecek çalışmalara değindi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ise sunumunda; yeni teknolojilerin dünya askeri havacılığına etkisi, yeni uydu teknolojileri ve gelişmekte olan Türk havacılık sektörü için yeni fırsatlara değindi.

RAST 2019 kapsamında, Türkiye’nin geliştirdiği uyduların maketleri de sergilendi.

 

Açılış konuşmalarının ardından, MSÜ Rektör Yardımcıları; Doç. Dr. Hava Mühendis Tuğgeneral Ersin Göse, Prof. Dr. Serdar Salman, Av. Prof. Dr. Talat Canbolat, Hava Harp Okulu Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Erdoğan Gür ve HUTEN Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hava Mühendis Albay Serdar Menekay tarafından, konuşmacılara ve sponsor firma temsilcilerine plaket takdim edildi. Etkinliğin platin sponsorluğunu STM üstlenirken, altın sponsorlar TUSAŞ ve Airbus, gümüş sponsor ASELSAN, bronz sponsorları ise Roketsan, TEI, ALP Havacılık, Thales ve HAVELSAN oldu.

Bölgenin en büyük uluslararası uzay konferanslarından biri olan RAST; IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers / Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitiüsü) ve AIAA (American Institute of Aeronautics and Astronautics / Amrikan Havacılık ve Astronomi Enstitüsü) gibi dünyanın önde gelen meslek örgütleri tarafından da tanınıyor ve destekleniyor. İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve MEF Üniversitesi de etkinliğe katkı yapanlar arasında bulunuyor.

 

RAST 2019’da Öne Çıkanlar

  • STM, standında, LAGARİ Yüksek Çözünürlüklü Mikro Yer Gözlem Uydusu ve Nano Uydu Platformu’nu tanıttı. Firma, saha taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, tarım alanlarının incelenmesi, doğal afet takibi gibi amaçlara yönelik olarak görev yapacak keşif gözetleme takım uydu sisteminin ilk uydusu olarak LAGARİ’yi geliştirdi. LAGARİ, STM tarafından, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü mikro uydusu olarak tanıtılıyor. Geliştirme çalışmaları devam eden Nano Uydu Platformu ise ana görev olarak; uzay tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) uygulamasını gerçekleştirecek. Bu uydu sayesinde, uzaydan toplanan OTS verileriyle gemi tespiti gibi birçok işlev yerine getirilebilecek.

 

  • HAVELSAN; etkinlikte açtığı stantta çözümlerini anlattı. RAST 2019’a; HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol, Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Aksöz ve Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Nacar ile şirket yöneticileri katılım sağladı.

 

  • Airbus, etkinlikte açtığı standında, uzay  çalışmalarına yönelik ürünleri hakkında tanıtım yaptı. Etkinlikte ayrıca, Airbus’un savunma ve uzay alanında faaliyet gösteren kolu Airbus Defence and Space’nin,  Uzay Sistemleri, Takım Uydu ve Gelecek  Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı  Dr. Laurent Jaffart, “Uzay, Küresel Gelişimi  Nasıl Etkiliyor” konulu panele katılarak bir  konuşma yaptı. 2017 yılında Türksat ile yaptığı  anlaşma ile yeni nesil elektrik tahrikli TÜRKSAT  5A ve 5B uydularını üretme görevini üstlenen firma,  uyduları sırası ile 2020 ve 2021 yıllarında fırlatmayı planlıyor. Öte yandan, Airbus tarafından  12 Haziran’da yayınlanan basın bülteninde,  Airbus Defence and Space’nin; Türkiye’de  yalnızca uçaklar ve helikopter alanında değil uzay sanayisinde de Türk paydaşları ile stratejik iş  birliktelikleri kurma gayretinde olduğu vurgulandı.  Bültende, Airbus Defence and Space’nin,  Göktürk-1 Yenileme ve Milli Askeri Haberleşme  Uydu Projeleri gibi Türkiye’nin uydu programlarını  ve Türk Uzay Ajansı’nın kurulum çalışmalarını desteklemeye hazır olduğu bilgisi de yer aldı.

 

 2,467 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.