Ana Sayfa Haberler Repkon’dan Yüksek Hassasiyetli Üretim Teknolojileri

Repkon’dan Yüksek Hassasiyetli Üretim Teknolojileri

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Repkon, metal şekillendirme sektöründe kırk yılı aşkın tecrübesiyle; akıtarak sıvama, kesme kuvveti ile sıvama, rotasyonel soğuk dövme, kapalı/açık kalıpta sıcak dövme, sıcak uç konikleştirme proseslerinin yanı sıra patlayıcı materyallerin sıkıştırılmasına yönelik inovatif teknolojiye sahip stratejik makine ve ekipmanları ile yüksek hassasiyetli üretim çözümleri sunuyor.

Repkon’un şu anki odağında, top mermilerinin ve mermi kovanlarının üretimi yer alıyor.

 

Repkon’un yüksek teknoloji ürünleri, savunma ve havacılık sanayisinin yanı sıra sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) veya yüksek basınçla sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) tüplerinin üretiminde ve başta otomotiv sanayisi olmak üzere, sivil sektörlerin ihtiyaç duyduğu ileri üretim yöntemlerinde kullanılıyor.

Repkon tarafından geliştirilerek “Serbest Akıtarak Sıvama” (Free Flowforming) adı altında dünya çapında patentlerle koruma altına alınmış olan inovatif çözümler sayesinde, daha önce konvansiyonel teknikler ile üretilemeyen form ve geometrideki çeşitli parçaların üretimi de artık mümkün.

MK serisi uçak bombalarının uçlarının yeni nesil sıcak konikleştirilmesi.

Geliştirilen Serbest Akıtarak Sıvama tekniği ile eskisine kıyasla çok daha yüksek şekillendirme hızlarında, çok daha hassas üretim toleranslarında (ince veya kalın etli) parçaların üretimine imkân sağlanıyor.

Akıtarak Sıvama (Flowform) tekniği ile parça formlama sahasında devrimsel bir çözüm olan Serbest Akıtarak Sıvama (Free Flowforming) tekniği sayesinde, stratejik konular dâhil küresel endüstriler için geçmişte üretimi zor; hatta yerine göre imkânsız olan parçaların eskisine göre daha hızlı, daha ekonomik ve çevreci şartlarda şekillendirilebilmesinin önü açıldı.

Tanksavar bakır konilerinin kesme kuvveti ile sıvanması.

 

Geliştirilen patentli çözümler, geçmişte flowform tekniği ile şekillendirilemeyen yiv setli namluların flowform tekniği ile şekillendirilebilmesini sağlıyor. Repkon tarafından dünya pazarlarına türünün ilk örneği olarak sunulan, flowform tekniği ile şekillendirilmiş “40 mm kalibreli” özgün tasarım bombaatar namluları, NATO standartlarına uygun olarak yapılan saha ve laboratuvar testlerinden başarıyla geçti. Repkon, geçtiğimiz yılsonu itibarıyla özgün tasarıma sahip bombaatar namlularının teslimatına başladı.

Repkon tarafından stratejik pazarlara yönelik özel olarak geliştirilen teknolojilerden bir diğeri de (soğuk veya sıcak kondisyonlarda) malzemelerin istenilen formda şekillendirilmesine yönelik “Rotasyonel Dövme” teknolojisidir. Geliştirilen özel makine çözümleri ile 5,56, 7,62, 9 ve 12,7 mm kalibreli tüfek, otomatik makineli tüfek ve tabanca namluları, soğuk şartlarda şekillendirilebiliyor. Namluların, gerek yiv-set bölümleri gerekse atım yatağı bölümü, tek bağlamada, beraberce şekillendirildiği için yüksek eş-eksenlilik hassasiyet seviyesinde, hedef kararlılığı ve ömür parametreleri iyileştirilmiş namluların ortaya çıkması sağlanıyor.

 

300 mm Roket Motor Borusunun akıtarak sıvanması (solda nihai ürün ve sağda üretim öncesi hali).

 

Repkon’un şu anki odağında, 105 mm ve 155 mm kalibreli top mermilerinin ve mermi kovanlarının yanı sıra özellikle akıtarak sıvama ile üretilmiş (70, 122, 300 ve 610 mm çapında) kısa, orta ve uzun menzilli roket gövdelerinin ve yeni nesil sıcak uç konikleştirme teknolojisine sahip uçak bombalarının (MK Serisi) üretimi bulunuyor. Repkon, tüm bu ürünleri, çeşitli uluslararası fuarlarda sergilemeyi hedefliyor.

Repkon, kritik öneme sahip akıtarak sıvama, rotasyonel soğuk&sıcak dövme teknolojisi ve sıcak uç konikleştirme yöntemleriyle sektörde güçlü bir şekilde öne çıkıyor.

 2,276 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.