Ana Sayfa Haberler Rheinmetall, Savunmada Yeni Döneme Hazır

Rheinmetall, Savunmada Yeni Döneme Hazır

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Rheinmetall’in, savunma teknolojilerindeki gelişimi ve ürünlerinin güncel durumu ile ilgili bilgileri paylaştığı “Defence Talks” etkinliğinin bu seneki adresi, Viyana oldu. Firma yetkililerinin, 10-12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte verdiği mesajlar, firmanın, savunma ile ilgili konuların gündemin üst basamaklarına çıktığı ve bütçelerin arttığı yeni döneme, ürün ve çözümleri ile hazır olduğunu gösterdi. Rheinmetall Man Military Vehicles (RMMV / Rheinmetall Man Askeri Araçlar)’ın Viyana tesislerinde gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye’den katılan tek basın kuruluşu ise MSI Dergisi oldu.

 

Etkinliğin ilk gününde, basın mensuplarını, Rheinmetall Doğu Avrupa Satış Lideri Klaas Krause karşıladı.

Rheinmetall yetkililerinin, etkinlik sırasında yaptığı sunumlarda, savunma sanayisinin genel durumu ile ilgili değerlendirmeler de paylaşıldı. Bu değerlendirmelere göre, savunma ile ilgili konular, Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle 1990’lı yıllardan itibaren, özellikle Avrupa’da gündemin alt sıralarına geriledi ve savunma bütçeleri de benzer şekilde düşüşe geçti. 2014’te, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ise bir dönüm noktası oldu. Bu tarihten itibaren, savunma konuları gündemin üst sıralarına çıkmaya ve savunma bütçeleri de artmaya başladı. Birçok ülkenin yeni tedarik projeleri başlattığı bu süreçte, silahlı kuvvetlerde sayısal teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması gibi gelişmeler, ihtiyaç duyulan çözümlerin şekillenmesinde etkili oluyor.

Rheinmetall, bu ortamda, geniş bir yelpazede çözümler sunuyor. Rheinmetall Defence Talks da bu çözümlerin anlatıldığı bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

 

HX Ailesi, Askeri Kamyonlarda Standartları Belirliyor

Etkinliğin ilk iki günü, firma tesislerinin ve bu tesislerde üretilen askeri kamyonların tanıtımına ayrıldı. Askeri kamyonlar, Rheinmetall’in üç ana bölümünden biri olan “Araç Sistemleri”nin, “Lojistik Araçlar” iş kolu altında yer alıyor. Lojistik Araçlar iş kolu; askeri gereksinimlere uyarlanmış kamyonlara, taktik kamyonlara, korumalı kabinlere, müşteri hizmetlerine ve üretim hattından herhangi bir askerileştirme işlemi yapılmadan çıkan kamyonlara (white fleet) yönelik olarak faaliyet gösteriyor.

8×8 konfigürasyondaki HX ailesi, etkinlik kapsamında basın mensuplarına çeşitli gösterimler de yaptı.

 

Etkinliğe katılan basın mensupları bir arada. Etkinliğe, 12 ülkeden, 30 basın mensubu katıldı.

 

Rheinmetall’in lojistik kamyonlar konusunda öne çıkan ürünleri ise HX ailesinin üyelerinden oluşuyor. 1975’te envantere giren KAT I kamyonları ile başlayan ürün ailesinin son üyesi olan HX kamyonları, hem lojistik hem de taktik görevlerde kullanılabiliyor. HX ailesini öne çıkartan noktalar şöyle sıralanıyor:

 • Araçlar, en başından askeri ihtiyaçlar göz önüne alınarak tasarlandığı için, eniyilenmiş (optimum) tasarıma sahip. Örneğin, kamyonların ön aksları, sınıfının en güçlüsü. Böylece zırhlı kabinin ve kabin üstüne uzaktan komutalı silah istasyonu gibi ek donanımların entegrasyonu, kolaylıkla yapılabiliyor. Korumalı ve korumasız kabinler, isteğe göre değiştirilebiliyor.
 • HX ailesinin üyeleri, 20 yılı aşkın bir ömür devri için tasarlandı ve test edildi.
 • Aile, 4×4’ten 10×10’a kadar ortak tasarıma sahip. Böylece aileyi tercih eden ülkelerin; ortak yedek parça, avadanlık, eğitim ve düşük ömür devri maliyeti gibi avantajlardan faydalanması hedefleniyor.
 • 10.000’i aşkın HX serisi kamyon, aralarında NATO üyelerinin de bulunduğu birçok ülkenin envanterinde yer alıyor. Bu geniş kullanıcı tabanı, müşterek harekâtlarda avantaj sağlıyor.
 • HX ailesi, MAN’ın küresel servis ağından yararlanabiliyor. Bu sayede kullanıcı, dünya genelinde bakım ve onarım hizmeti alabiliyor.

 

BOXER, farklı görevlere, sahada da yapılabilen değişikliklerle uyarlanabilmesini sağlayan modülerliğiyle öne çıkıyor.

 

 • Rheinmetall ve MAN’ın ortaklığı sayesinde, görev ekipmanı entegrasyonu ve aktif ve pasif kendini koruma sistemi entegrasyonu gibi çözümler, anahtar teslim olarak sağlanabiliyor.
 • HX ailesi, A400M ile taşınabiliyor.
 • HX ailesi, İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından, çıkarma ve nehir geçişi operasyonları için kalifiye edildi. Kamyonlar, tuzlu sularda, motor kapatıp açma dâhil uzun süre görev yapabiliyor.

Rheinmetall, 2018’de, Future Tactical Truck Family (FTTF / Geleceğin Taktik Kamyon Ailesi) üzerinde çalışmalarına da başladı.

 

BOXER ve LYNX, Yeni Döneme İmza Atmaya Hazırlanıyor

Rheinmetall’in, ARTEC konsorsiyumunun bir üyesi olarak katkı verdiği BOXER 8×8 tekerlekli zırhlı aracı, 2016 yılından itibaren önemli bir ivme yakaladı. Projenin başlangıç ortakları Almanya ve Hollanda’nın yanı sıra BOXER, 2016’da, Litvanya tarafından seçildi. 2018’de ise İngiltere, Slovenya ve Avustralya tarafından seçildi. Litvanya için 91 aracın üretimi sürüyor. İngiltere’nin ihtiyacının 500 ila 800 araç; Slovenya’nın ihtiyacının 48 ila 136 araç olacağı öngörülüyor. Avustralya ise 211 araç için sözleşme imzaladı.

Rheinmetall’in yeni nesil paletli zırhlı muharebe aracı LYNX de bir dizi ihalede yarışıyor:

 • Avustralya’nın BOXER’i tercih etmesinin ardından Rheinmetall, bu ülkeye, M113 zırhlı araçlarının yerini alması için LYNX’i öneriyor.
 • Çekya’nın envanterindeki BMP-2’lerin yerini alacak araç için açtığı ihalede, LYNX de 2016 yılından beri yarışıyor.
 • Rheinmetall, ABD’de, Bradley’lerin yerini alacak araç için açılan ihalede, Raytheon ile iş birliği yapıyor ve LYNX’i öneriyor.

Etkinlikte basın mensuplarına tanıtılan bir diğer Rheinmetall ürünü de TGA serisi kamyonlar oldu

 

Rheinmetall’den Özel Çözümler

Etkinliklerdeki sunumlarda öne çıkan diğer ürünler ve gelişmeler ise şunlar oldu:

 • Rheinmetall’in insansız kara araçları alanındaki ürünü, Mission Master. 2,95 m uzunluğunda ve 1,55 m genişliğinde, 8×8 tekerlekli bir araç olan Mission Master, 600 kg faydalı yük taşıyabiliyor. İnsansız araç; yük taşıma, keşif-gözetleme ve koruma (silah taşıyıcı araç) görevlerini üstlenebiliyor.
 • Rheinmetall’in ortağı olduğu GIWS, 12.000 adedi aşan üretimin ardından, SMArt155 mühimmatının seri üretim çalışmalarına, 2017 yılında tekrar başladı. İlk aşamada, fizibilite çalışmaları yapılacak ve artık üretilmeyen bileşenler belirlenecek. İkinci aşamada, mühendislik çalışmaları ve kalifikasyona yönelik üretim gerçekleştirilecek. Üçüncü aşama olan kalifikasyonun ardından, 2023 yılının sonunda, seri üretime geçilmesi planlanıyor.

 • Rheinmetall, dünya genelinde gündemde olan kara aracı aktif koruma sistemleri konusuna, “verimlilik” bakış açısı ile yaklaşıyor. Firma, “etkinlik” konusunun doğrudan testlerle gösterilebildiğini; “verimlilik” konusunun ise daha karmaşık bir kavram olduğunu düşünüyor. Rheinmetall’in ulaştığı sonuç, verimliliğin, kapsama alanı ve maliyetten oluşan bir formülle ölçülebileceği.
 • Rheinmetall, hava savunması alanında yaptığı çalışmaları da katılımcılarla paylaştı. Firmanın namlulu hava savunma çözümleri ve lazer silahı çalışmaları, entegre bir hava savunma sistemi içerisinde, alt katmanı kapsayan yetenekler sunuyor.
 • Rheinmetall, kara harekâtının sayısallaşması konusunda da çalışmalar yürütüyor. Firmanın bu çalışmalar için önerdiği model; sistem mimarisinin, tedarik makamı ile yakın bir çalışma ile belirlenmesi; projenin liderliğini ise entegratör firmanın yapması şeklinde.

 1,734 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.